דרעי ביטל אירוע להשקת ספר של וליד דקה

בבאקה אל גרבייה היה אמור להתקיים הערב אירוע השקה לספר ילדים שנכתב על ידי האסיר הביטחוני שהורשע ברצח חייל. "ישראל לא תיתן במה להשקת כתבי מחבל במבנה ציבורי השייך למועצה", הבהיר שר הפנים

איתי שטרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אימו של וואליד, פארידה דקה עם תמונתו בחצר ביתם
אימו של וליד דקה, פארידה דקה, עם תמונתו בחצר ביתםצילום: אלכס ליבק

שר הפנים, אריה דרעי, הביא לביטולו של אירוע השקה לספר שנכתב על ידי האסיר הביטחוני וליד דקה, שאמור היה להתקיים הערב (שלישי) בבאקה אל גרבייה. דקה, מהאסירים הביטחוניים הוותיקים והמוכרים בישראל, הורשע על ידי בית דין צבאי ברצח החייל משה תמם בשנת 1986. האירוע, שאמור היה להתקיים במתנ"ס הממומן על ידי הרשות המקומית, צפוי היה לכלול דברי ברכה של ראש העיר, מורסי אבו מוך, וכן של דוברים נוספים בהם הפעילה החברתית פהימה ע'נאים, הד"ר לפילוסופיה ענת מטר, עו"ד עומר כמאיסי ואחרים.

בעקבות פנייה של משפחת תמם לשר הפנים בה ביקשו למנוע את קיום האירוע, לצד מכתבים שהופנו אליו על ידי ארגון נכי צה"ל ופעיל הימין שי גליק, הבהיר דרעי לראש העיר כי לא יאשר לו לקיים את האירוע. "במדינת ישראל לא ייתנו במה להשקת כתבי מחבל במבנה ציבורי השייך למועצה. מדובר באדם שרצח חייל צה"ל ומרצה מאסר עולם. מוטלת עלינו החובה לשמור על כבודו של משה תמם ז"ל ולא לאפשר למחבל להשתמש במתקני הרשות להשקת ספרו".

בעקבות ביטול האירוע במתנ"ס העירוני החליטו מארגני האירוע להעביר את השקת ספר הילדים, "סיפורו של סוד השמן", לאולם פרטי. האירוע האלטרנטיבי יתקיים ביום חמישי באלם חתונות, ובאתר "ערוץ 7" קראו לבוא ולהפגין במקום.

בטקסט שכתבה מטר אודות דקה באתר "שיחה מקומית" הבהירה מדוע חשוב לה לתמוך בו. "בשנת 1986 הורשע דקה בתיק חטיפתו ורציחתו של החייל משה תמם. על פי כתב האישום דקה לא נכח בזירת הרצח, אלא היה חבר בכיר בחוליית החזית העממית שתכננה וביצעה את המעשה. דקה עצמו מכחיש עד היום כל מעורבות ברצח, ואף ביקש משפט חוזר כדי להוכיח את חפותו, אולם מבוקשו לא ניתן לו. בית המשפט הצבאי בלוד, שגזר עליו עונש מאסר עולם, פורק לפני שנים משום שלא עמד בסטנדרטים של בתי משפט אזרחיים בתוך ישראל, אך דקה בכלא כבר 31 שנים".

אורטל תמם, אחייניתו של משה תמם, מפגינה בבית המשפט המחוזי בחיפה, ב-2015 צילום: רמי שלוש

לעומת מטר, בארגון נכי צה"ל הביעו מחאה בפני דרעי וקראו לביטולו המיידי של האירוע. "מימון וקיום האירוע הינו סכין בלב של כולנו ולא פחות סכין בלב של משה תמם זכרונו לברכה", כתב לירן ברוך, יו"ר פורום נכי צה"ל במכתב שהעתק ממנו נשלח גם לראש הממשלה, בנימין נתניהו ולשר הביטחון, אביגדור ליברמן. עוד נמסר במכתב כי קיום האירוע הוא בבחינת "נתינת דלק לרוצחים ומשפחותיהם".

דקה, שנמצא במאסר זה 32 שנים, עמד זה מכבר במרכזה של פרשייה כאשר ההצגה "הזמן המקביל" שכללה חלק מכתביו של דקה, ובו תיאר את חוויותיו מן הכלא, הביאה לקיצוץ בתקציב תיאטרון "אל מידאן" החיפאי ולהתפטרות של מנהל התיאטרון, עדנאן טראבשה. גם במקרה זה התערבה משפחת תמם ודרשה למנוע את העלאת המחזה, שלדבריה פגע בזכר בן משפחתם.

מעיריית באקה אל-גארביה נמסר כי "העירייה ידועה כעירייה שחרתה על דגלה, ואימצה לה כמוטו את הכינוי 'עיר הסובלנות'. אנחנו אכן מאמינים בחיים משותפים, המושתתים על ערכי שוויון וכבוד הדדי בין כול פלחי החברה הישראלית. בנוגע לאירוע השקת ספרו החדש של וליד דקה, שהוא ספר ילדים, אשר קיבל את אישור שירותי בתי הסוהר לפני שיצא לאור בהוצאה לאור המומחית לספרי ילדים, מחקרי ספרות והגות. מדובר באירוע תרבותי, שיזמו אותו וזימנו אליו, בני משפחתו של וליד דקה... חשוב לציין, כי אנו קראנו בעיון את הספר ואת התוכן שלו, שהוא תוכן הומני, חסר כל עוינות או שנאה, ואין הוא מכיל שום עניין או מוטיב לא חוקי.

"יש לציין כי האסיר דקה, אשר נאסר ועונשו נקצב מזה 32 שנים, ולהדגיש, לפני חתימת הסכם אוסלו, כבר אינו דוגל במאבק מזוין או בכול הליך המכיל אלימות, נהפוך הוא, הספר החדש דוגל בערכים הומניים, וגם כן, ביקורת פנים חברתית, המופנית כלפי הבורות והבערות, וזהו בעצם המסר של ספר הילדים של דקה. וליד דקה של לפני 32 שנים, אינו אותו וליד של היום. אין אנו נמצאים במצב של לפגוע באחר ובזולת, יהיה אשר יהיה, כי זה מנוגד לערכים שאנו מאמצים בעיריית באקה, ומנוגד לתרבותנו הסובלנית הסלחנית והמכילה. וחשוב לציין כי אם הספר היה כולל אמירות של הסתה, גזענות כלשהי, העירייה בוודאות לא היתה מרשה להתקיימותו של האירוע המדובר".  ראש העיר טרם החליט אם ישתתף באירוע האלטרנטיבי.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ