הארץ

הסופרת הצפון אירית אנה ברנס זכתה אמש (שלישי) בפרס המאן בוקר, על ספרה השלישי "Milkman", נובלה תקופתית העוסקת באשה צעירה שחווה הטרדה מינית מגבר בעמדת כוח. זו השנה הראשונה בה הפרס בגובה 50 אלף ליש"ט, הנחשב ליוקרתי ביותר לסופרים הכותבים באנגלית, מוענק לסופרת צפון אירית.

"איש מאיתנו לא זכה לקרוא ספר שכזה מעודו", נכתב בנימוקי חבר השופטים לזכייה. "קולה הייחודי לחלוטין של ברנס מאתגר את החשיבה והצורה הקונבנציונאלית באופן מפתיע — סיפור של התנגדות והשגת גבול ברוטאלית המטופלים בהומור ועוקצנות".

ברנס בת ה–56 היא ילידת בלפסט שבצפון אירלנס. ספרה הראשון "No Bones" שיצא ב–1987 זכה לביקורות טובות, ולהשוואות לאוסף סיפוריו של ג'יימס ג'ויס, "דבלינאים". ספרה השני "Little Constructions" יצא ב–2007.

הדוכסית קמילה מעניקה לברנס את הפרס. "קול ייחודי לחלוטין בנוף הספרותי"צילום: Frank Augstein/אי־פי

לצד ברנס התמודדו על הזכייה חמישה סופרים נוספים: הסופרת הבריטית בת ה–27 דייזי ג'ונסון (עם ספרה "Everything Under"), רייצ'ל קושנר האמריקאית (עם ספרה "The Mars Room"), אסי אדוגיאן הקנדית (עם ספרה "Washington Black"), ריצ'רד פאוארס האמריקאי (עם ספרו "The Overstory") ורובין רוברטסון הבריטי (עם ספרו "The Long Take").

ברשימת המועמדים המלאה, שכללה 13 מועמדים, נכללו גם הסופר הקנדי מייקל אונדאצ'י, שזכה בפרס ב-1992 על ספרו "הפצוע האנגלי" (אז הודפס שמו בעברית מייקל אונדטייה) והיה מועמד הפעם על ספרו "Warlight", ו"סברינה" של הסופר האמריקאי ניק דרנסו, שהיה הרומן הגרפי הראשון המועמד לפרס.

פרס מאן בוקר מוענק מאז שנת 1969. שני הזוכים הקודמים בפרס — פול ביטי ב–2016 על ספרו "המשת"פ" (ראה אור בעברית בהוצאת עם עובד) וג'ורג' סונדרס ב–2017 על ספרו "לינקולן בבארדו" (ראה אור בעברית בהוצאת כתר) — היו אמריקאים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ