"אחד. לבן. אלוהים": פרס סצינת הסקס הספרותית הגרועה ביותר הוענק לסופר ג'יימס פריי

כתב העת הספרותי "ליטררי רוויו" העניק את הפרס לסופר על סצנה מתוך ספרו "קטרינה". "זה כבוד גדול עבורי לקבל את הפרס", מסר פריי

איתמר זהר
איתמר זהר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
זוג מתנשק בפריז
זוג מתנשק בפריז. הספר מתאר רומן בין צעיר אמריקאי לדוגמנית נורווגית צילום: MARTIN BUREAU / AFP

הסופר האמריקאי ג'יימס פריי זכה בפרס סצינת הסקס הספרותית הגרועה ביותר המופיעה ספרו "Katerina". הפרס הוענק לו מטעם כתב העת הספרותי "ליטררי רוויו". כל המועמדים לפרס השנה היו גברים. פריי עורר בעבר שערורייה לאחר שהתברר כי ספרו מ–2004 "מיליון רסיסים קטנים" אינו אוטוביוגרפי. הוצאת הספרים ריוורהד ביטלה בעקבות זאת חוזה עמו בסך מיליוני דולרים.

ג'יימס פרייצילום: AP

הרומן "קטרינה" מתאר סיפור אהבה בין ג'יי, צעיר אמריקאי המבקר בפריז ושואף להיות סופר, לבין דוגמנית נורווגית בשם קטרינה. השופטים אמרו כי הם התלבטו בין כמה סצנות סקס ברומן, בהן מפגש מיני בין שני הגיבורים בחניון וגם במושב האחורי של מונית, אך לבסוף בחרו בסצנת מין מתמשכת בחדר אמבטיה פריזאי, הכוללת שמונה התייחסויות לגמירה.

"מסנוור חסר נשימה רועד מדהים מתפוצץ לבן אלוהים אני גומר בתוכה הזין שלי פועם שנינו גונחים עיניים לבבות נשמות גופים אחד", פריי כותב באופן כמעט נטול פיסוק. "אחד. לבן. אלוהים. גומר. גומר. גומר. אני עוצם את עינייי נושף. גומר. אני נשען כלפיה שנינו נושמים בכבדות אני עדיין בתוך חיוכה. היא לוקחת את ידי מרימה אותן מניחה אותן סביב גובה, היא שמה את זרועותיה סביבי. אנחנו לא זזים ונושמים, אני קשה בתוכה צפוף וחם ורטוב סביבי, אנחנו נושמים. היא מרחיקה אותי בעדינות, אנחנו מביטים זה לתוך עינייו של זה, היא מחייכת".

השופטים אמרו כי הם לא השתכנעו מהדוגמנית הנורבגית, ובפני הנסיגה של ג'יי "בעודו קשה" הם כבר לא יכלו לעמוד. "פריי גבר על רשימה גברית חזקה של סופרים, בזכות כמה וכמה קטעים אירוטיים מפוקפקים בספרו", הוסיפו השופטים. בתגובה לזכייתו אמר הסופר: "זה כבוד גדול עבורי לקבל את הפרס. כל הכבוד לכל עמיתי המכובדים שהגיעו לגמר — כולכם סיפקתם לי שעות מהנות של קריאה בשנה האחרונה".

מועמד בולט נוסף היה השנה הסופר היפני הרוקי מורקמי על ספרו "Killing Commendatore". לצדו היו מועמדים השנה גם "Grace’s Day", ספרו של הסופר האירי ויליאם וול, "Kismet" מאת הסופר הבריטי לוק טרדג'ט, "The Paper Lovers" מאת הסופר הבריטי ג'ררד וודוורד, "Connect" מאת הסופר האירי ג'וליאן גאף ו"Scoundrels: The Hunt for Hansclapp", רומן קומי מאת מייג'ור ארתור סנט ג'ון טרוויליאן ומייג'ור ויקטור קורנוול (שמות עט של ג'יימס פיק ודנקן קרואו.

את הפרס, המוענק מאז 1993, יזמו אוברון וו, שהיה אז עורך כתב העת ומבקרת הספרות רודה קוניג. הם ביקשו באמצעותו לחשוף את הקהל הרחב לכתיבה גרועה, לדעתם, של תיאורי מין בספרות של ימינו. במשך השנים זכו בו בין השאר מלווין בראג (על ספרו "A Time to Dance"), ג'ונתן ליטל (על ספרו "נוטות החסד") ונורמן מיילר (על ספרו "הטירה ביער"). רק שלוש נשים — ונדי פריאם, ננסי הוסטון ורייצ'ל ג'ונסון — זכו בפרס.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ