הנשיא ריבלין על עמוס עוז: נפיל ספרותי, ענק רוח - נעמת לנו מאוד

"הוא היה אוהב אדם וחתול", אמר בנו של עמוס עוז, שמת היום. חיים באר: הוא היה אחד האנשים הכי נדיבים בעולם הספרות

גילי איזיקוביץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עמוס עוז עם נשיא המדינה, ראובן ריבלין, ב-2016
עמוס עוז עם נשיא המדינה, ראובן ריבלין, ב-2016צילום: מארק ניימן / לע"מ

הסופר עמוס עוז מת היום (שישי) בגיל 79. נשיא המדינה ראובן ריבלין אמר לאחר מותו כי "סיפור על אהבה ואור ועכשיו, חושך גדול. עצב יורד עלינו עם כניסתה של השבת. נפיל ספרותי. תפארת יוצרינו. ענק רוח. נוח בשלום יקירנו עמוס. נעמת לנו מאוד".

בנו של עוז, דניאל, כתב בפייסבוק: "אבא שלי איננו. הוא היה אוהב אדם וחתול. אני זוכר שלפני כמה שנים הוא היה מאושפז בגלל עניין אחר ולא יכול היה לדבר בגלל הזונדה. ישבתי ליד מיטתו ושמעתי מה בכל זאת התעקש לומר דרך מחסום הכאב. הוא שאל את אמי בטלפון מה שלום החתול וביקש מקרוב משפחה שהזכיר את האחות "הערביה" "לא לקרוא לה ככה". הוא לימדני את כל שאני יודע ואפילו לא התחיל. אני מבקש מכם סליחה על אי-המענה גם בשם המשפחה ותודה מקרב לב על דבריכם".

מוקדם יותר צייצה בתו, פניה עוז, "אבא שלי האהוב הלך לעולמו ממחלת הסרטן, זה עתה, לאחר הידרדרות מהירה, בשנתו ובשלווה, מוקף אוהביו. אנא כבדו את פרטיותנו. לא אוכל להגיב לפניות. תודה למי שאהב אותו". 

הסופר חיים באר סיפר ל"הארץ": "שוחחנו השבוע בטלפון והוא היה נשמע לי חלש מאוד. היינו חברים לאורך שנים רבות ואני יכול לספר סיפור עלינו, שבעיני מעיד על מי היה עמוס. עמדתי להוציא ספר על יחסי עגנון, ביאליק וברנר. קראתי לו 'גם אהבתם גם שנאתם'. היתה מודעה קטנה על הספר שהיה בדפוס. אחרי חודש אני מקבל מעמוס חבילה. הוא כתב לי 'חיים יקירי, אני רוצה שתקרא כתב יד של ספר שלי על עגנון'. אני פותח את כתב היד ושמו כמעט כשם הספר שלי. לא ידעתי מה לעשות. חבר אחר שלי, רפי וייזר, מנהל ארכיון עגנון, קיבל ממני טלפון. הוא אמר לי 'זה סודר. קיבלתי מעמוס אתמול את כתב היד, הוא שלח לי כדי שאביע את דעתי. סיפרתי לעמוס שיש לך ספר דומה בשם כמעט זהה בדפוס. עמוס אמר, 'אין שום בעיה'. הוא החליף את השם וקרא לו 'מול שתיקת השמיים'. האצילות של מי שהיה בכיר ממני, מבוגר ממני ומבוסס יותר, הנדיבות שלו. זה בעיני היה מעשה של אצילות מדהימה. הוא היה אחד האנשים הכי נדיבים במערכת הזאת של הספרות. זה עצוב מאוד. השבוע היה לי קשה לשמוע אותו, אף על פי שהוא שמר על כבודו".

שרת התרבות והספורט, מירי רגב, ספדה לעוז: "הצטערתי להתבשר על פטירתו של עמוס עוז, חתן פרס ישראל, שעוטר בפרסים ובאותות הוקרה רבים על כתיבתו מעוררת ההשראה. 'פה ושם בארץ ישראל' ובעולם כולו יהדהדו יצירותיך בכתבים, שהשארת בלבבות כולנו. נוח בשלום, עוז הרוח שלנו".

דבר מותו של עוז פורסם בהרחבה גם בתקשורת הזרה. סוכנויות הידיעות והעיתונים הגדולים בעולם ספדו לו בהרחבה ו"ניו יורק טיימס", "גרדיאן", CNN ו"לה מונד" אף הוציאו הודעות פוש על דבר מותו. 

בהוצאת כתר, בה פרסם עוז את ספריו, אמרו כי עוז היה "אדם גדול בדורו וסופר דגול, שבכתיבתו ובהתנהלותו היווה לנו מגדלור של תבונה, השראה ואנושיות. אנו משתתפים בצערה הכבד של המשפחה".

עוז היה גם אחד ממייסדיה ומנהיגיה של יוזמת ז'נבה, שם ספרו היום כי "בשנה האחרונה ביקש שנחלק למשתתפי הפעילויות שלנו את ספרו 'שלום לקנאים', כי האמין בשיח עם כל הישראלים והאמין בשלום. בנוסף לכתביו, גם חשיבתו, ואהבתו למדינה ימשיכו להוות מקור של השראה ותקווה במאבק על השלום".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ