גילי איזיקוביץ
גילי איזיקוביץ

הסופרת האמריקאית, ג'ויס קרול אוטס, היא זוכת פרס ירושלים לספרות לשנת 2019. אוטס תגיע ארצה כדי לקבל את הפרס, שיוענק לראשונה באירוע המאוחד לפורום הספר הבינלאומי ירושלים ופסטיבל הסופרים הבינלאומי במשכנות שאננים, שעד כה התקיימו מדי שנתיים לסירוגין. טקס הענקת הפרס, הכולל גם מענק כספי בסך עשרת אלפים דולר, יתקיים ב–12 במאי. את הפרס יעניק לאוטס ראש עיריית ירושלים, משה ליאון.

"קבלת הפרס הבינלאומי המכובד הוא כבוד גדול מאוד עבורי", מסרה אוטס. "בעולם שבו חירויות הפרט נמצאות תחת מתקפה מתמשכת, יש חשיבות רבה לעיסוק באוטונומיות של הפרט ובתפקיד של האמנות בחיינו. כמי שהתבגרה בתקופה שבה המונח פמיניזם כמעט לא היה קיים וכמי שהגיעה מהשוליים החברתיים, נושא זהות הפרט מעסיק אותי כבר שנים רבות".

אוטס, ילידת 1938, נולדה וגדלה בעיירה לוקפורט במדינת ניו יורק למשפחה דלת אמצעים. ברבות השנים היא נעשתה לאחד הקולות הספרותיים הבולטים, הפוריים (היא חיברה יותר מ–100 ספרים) והמעניינים בעשורים האחרונים בארה"ב. לאורך שנות יצירתה כתבה שירים, רומנים, סיפורים קצרים ומחזות. עם ספריה שתורגמו לעברית ניתן למנות את "עשו בי כרצונכם" (כנרת זמורה ביתן), ספר הנוער "עיניים ירוקות מוזרות" (הקיבוץ המאוחד) ו"מלאך האור" (מעריב), שעליו נכתב ב"וושינגטון פוסט" כי אוטס "עוקבת אחר החלום האמריקאי ומעניקה לספרה דרמה מתפתחת כשל טרגדיה יוונית". אוטס הוזכרה מספר פעמים כמועמדת לפרס נובל לספרות וזכתה שלוש פעמים בפרס פוליצר.

בוועדת הפרס ישבו ד"ר תמר הס (יו"ר), ד"ר עמרי הרצוג והסופר שמעון אדף. אוטס מצטרפת לשורה ארוכה של סופרים בעלי שם שקיבלו עד כה את פרס ירושלים, שמחולק משנת 1963 ונועד להוקיר סופרים וספרים שמקדמים את חופש הביטוי וזכויות אדם ופרט. את הפרס האחרון קיבל הסופר הנורווגי קרל אובה קנאוסגורד ולפניו קיבלו אותו מריו ורגס יוסה, מילן קונדרה, הרוקי מורקמי וסוזן זונטג.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ