אלי עמיר הוא זוכה פרס ברנר לספרות

הפרס יוענק לעמיר על ספרו "נער האופניים", לצד מענק בסך 50 אלף שקלים. "שיא חדש ביצירתו", נימקו השופטים

גילי איזיקוביץ
גילי איזיקוביץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אלי עמיר
אלי עמירצילום: קובי גדעון / לע"מ

"נער האופניים", ספרו האחרון של אלי עמיר, הוא הזוכה בפרס ברנר לספרות לשנת 2019. הפרס הוותיק, על שמו של י"ח ברנר, הוא מחשובי הפרסים הספרותיים הניתנים בארץ, המחולק על ידי אגודת הסופרים העבריים מאז 1945. בעבר זכו בו, בין היתר, אהרן מגד, יום קניוק, א"ב יהושע ודויד גרוסמן. "נער האופניים" (הוצאת עם עובד) התמודד מול "השמלה" מאת לאה איני ו"בגד מאש" מאת מיכל בן נפתלי. הפרס, שיינתן לקראת סוף השנה האזרחית, כולל מענק כספי בסך 50 אלף שקלים מטעם רחל ומשה ינאי.

צילום: דורית שרפשטיין / ספרייה לעם / עם עובד

פרס ברנר ניתן בכל שנה לספר אחד בפרוזה ואחת לשלוש שנים ניתן גם לספר שירה. השנה ניגשו כמועמדים לפרס 96 ספרי פרוזה ו–110 ספרי שירה. הזוכה או הזוכים בקטגוריה זו יוכרזו בהמשך, ככל הנראה סמוך יותר לראש השנה. השנה ישבו בוועדת הפרס פרופ' אילנה רוזן, הסופרת אדיבה גפן וד"ר ננה אריאל.

עמיר, בן 81, יליד בגדאד, החל לכתוב כתיבה ספרותית בשנות ה–80 אחרי קריירה במגזר הציבורי. הוא עבד במשרד היועץ לענייני ערבים לראש הממשלה בשנות ה–60 וכבכיר במשרד הקליטה, מנכ"ל הפדרציה הספרדית בארה"ב ומנכ"ל עליית הנוער בסוכנות היהודית.

ספריו, מ"תרנגול כפרות" ו"מפריח היונים" ועד הספרים המאוחרים יותר, ציירו את עולמם של בני קהילות המזרח, עולים בני עדתו, בארצות המוצא או בהשתלבותם בארץ. "'נער האופניים' ממשיך ומחזק את הנדבך האישי והביוגרפי שאפיין את ספריו הקודמים, אך בעוצמתו וברוחב יריעתו מוביל את יצירתו של עמיר לשיא חדש", נימקו השופטים את החלטתם. "ספרו של עמיר מספר לא רק את סיפורו של המחבר, משפחתו והעדה או קהילת המוצא אליה הוא משתייך, אלא גם את סיפור יצירת החברה הישראלית".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ