32 ילדים החלו לצוץ מהג'ונגל. יום אחד, כולם מתו

מוות מסתורי של עשרות ילדים עומד במרכז "מאיפה צצו הילדים" מאת אנדרס בארבה. בראיון מסביר הסופר הספרדי למה מיקם את העלילה בארגנטינה וכיצד ג'וזף קונרד השפיע עליו

איתמר זהר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אנדרס בארבה
איתמר זהר

רוחו של הסופר ג'וזף קונרד מרחפת מעל הספר "מאיפה צצו הילדים" מאת הסופר הספרדי אנדרס בארבה, שראה אור בספרד ב–2017 ותורגם כעת לעברית בסדרה הקטנה והמשובחת של הוצאת כתר (מספרדית: ליה נירגד). בארבה, יליד 1975, אינו מתכחש לכך. בראיון עמו במייל הוא חוזר ומציין את השפעתו של קונרד, שכתב בין השאר את Heart of Darkness (ראה אור בעברית בשם "בלב המאפליה" ושנים אחר כך כ"בלב האפלה") על יצירתו הספרותית.

"מאיפה צצו הילדים" הוא ספר קטן יחסית, 189 עמודים, אבל עשיר בהתרחשויות, מעורר מחשבה, נע בין הפנטזיה לריאליזם. העלילה מתרחשת בעיר סן כריסטובל בארגנטינה. גבר צעיר, משפטן בהשכלתו, נזכר בימים שבהם 32 ילדים החלו לצוץ פתאום מהג'ונגל ונראו יותר ויותר ברחובות העיר.

"אפוקליפסה עכשיו", לפי ג'וזף קונרד. פרוזה אפלה עם מוסר השכל בלי להיות מוסרני

גיבור הספר נדרש לשלב ילידים בקהילה, כחלק מעבודתו בלשכת הרווחה של העיר, אבל מותם של הילדים, המוזכרים כבר בעמוד הראשון, רובץ עליו, כמעין הודאה בכישלון. הוא, זר בעצמו שהגיע לעיר בעקבות בת הזוג שלו, מתבונן באותם זרים שהטילו את אימתם על העיר, שנשארו מסתוריים ולא מפוענחים גם יותר מ–20 שנה אחרי מותם, כשהוא מספר את סיפורם לקוראים.

"זה לא מבוסס על סיפור מסוים, אבל יש הרבה קהילות דומות של ילדים ברחבי העולם", אומר בארבה. "בחרתי למקם את העלילה בארגנטינה כי כך זה גורם לספר להישמע קצת כמו סיפור אגדה, עם הנהר, הג'ונגל וכל מה שמסביב".

כשהוא נשאל אם יש סופרים שהשפיעו על כתיבתו, הוא עונה "ברור. במיוחד בספר הזה. הושפעתי מאוד מג'וזף קונרד. בעיקר מהאופן שבו הוא כותב פרוזה אפלה עם מוסר השכל בלי להיות מוסרני. בלי לנסות 'ללמד' את הקוראים כמה עקרונות של מוסר, אלא רק להניח כמה שאלות על השולחן ולהשפיע על האופן שבו אנחנו שופטים את המציאות".

צילום: הוצאת כתר

יש בספר שילוב יפה בין המציאותי לדמיוני, בין הילדים מהג'ונגל שהגיבור מנסה להבין את התנהגותם לבין חייו הפרטים. לדברי בארבה, "הספר ריאליסטי מאוד מתחילתו ועד סופו, אבל כמו בחיים האמיתיים יש בו כמה שאלות שנותרות ללא מענה. רציתי מאוד שהקוראים ירגישו שזה משהו שיכול לקרות כל הזמן. זהו לא ריאליזם מאגי".

"בלב האפלה" של קונרד, שעלילתו מהדהדת בספר של בארבה, התפרש בידי רבים כאלגוריה — על קולוניאליזם ועל ההתנשאות של המערב על פני יבשות אחרות, נחשלות ופרימיטיביות. עם זאת, לדברי בארבה, ספרו־שלו אינו כזה. "אני חושב שהספר מתחמק, או לפחות מנסה להתחמק, מפרשנות סמלית", הוא אומר.

"מאיפה צצו הילדים" הוא הספר האחרון שהוציא עד כה. הספר הבא שלו מבוסס על סיפור אמיתי: "אני כותב עכשיו ספר על אדריכל ספרדי שבא לניו יורק — העיר שבה אני גר עכשיו — בסוף המאה ה–19. שמו היה רפאל גואסטבינו". הסופר, שלימד באוניברסיטאות ותירגם לספרדית קלאסיקות אנגליות ואמריקאיות, התפרסם בארצו ב–2001, כשהוציא את הספר La hermana de Katia ("אחותה של קטיה") שעובד בהמשך לסרט קולנוע. זה היה ספרו השני. אחר כך יצאו עוד שבעה ספרים שלו ובתחילת העשור הוא נכלל ברשימת הסופרים הצעירים המבטיחים הכותבים בספרדית שפירסם כתב העת היוקרתי "גרנטה".

"זה לא ריאליזם מאגי", אומר בארבה על ספרו האחרון. "רציתי מאוד שהקוראים ירגישו שזה משהו שיכול לקרות כל הזמן".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ