הסופרים יערה שחורי ודרור משעני בין המועמדים לפרס ספיר

פרס ספיר הוא מהפרסים הספרותיים החשובים בארץ והנדיב ביותר בהם, והוא מוענק זו השנה ה–20. עוד מועמדים: מיכל בן נפתלי, אילנה ברנשטיין ואילת שמיר

גילי איזיקוביץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יערה שחורי ודרור משעני
גילי איזיקוביץ

נבחרה הרשימה הקצרה לפרס ספיר לספרות. המועמדים הסופיים לפרס שיינתן בחודש הבא הם מיכל בן נפתלי (כתר) עבור ספרה "בגד מאש", אילנה ברנשטיין על ספרה "מחר ניסע ללונה הפארק" (כנרת זמורה ביתן דביר), דרור משעני לספרו "שלוש" (אחוזת בית), יערה שחורי עבור ספרה "שנות העשרים" (כתר), ואילת שמיר על ספרה "נטל ההוכחה" (עם עובד). בן נפתלי זכתה בעבר בפרס, על ספרה "המורה".

פרס ספיר, על שמו של פנחס ספיר, הוא מהפרסים הספרותיים החשובים בישראל והנדיב ביותר בהם, מוענק זו השנה ה–20 על ידי מפעל הפיס. הוא כולל כמה שלבים: רשימה ארוכה, ש–12 המועמדים בה מקבלים פרס בשווי 20 אלף שקלים; ורשימה קצרה, שחמשת המועמדים בה זכאים לפרס בשווי 40 אלף שקלים. הזוכה בפרס יזכה בנוסף גם במענק בסך 150 אלף שקלים וספרו יתורגם לערבית ולשפה נוספת על פי בחירתו.

מדי שנה נבחר לצד הזוכה בספיר גם סופר ביכורים שמקבל מענק בסך 40 אלף שקלים. השנה, כך הודיע מפעל הפיס, יתווסף גם למסלול זה פרסום רשימה קצרה, בת שלושה מועמדים, וכל אחד מהם יקבל גם הוא פרס בסך 20 אלף שקלים.

מלבד החמישייה שנבחרה לרשימה הקצרה, ברשימה הארוכה היו מועמדים: קובי ניב על ספרו "בסוף כולם נמותו" (הוצאת טפר), איתמר לוי על ספרו "עד שנולדתי" (הוצאת כנרת זמורה ביתן דביר), עמיחי שלו על "וולקשטיין" (הוצאת כנרת זמורה ביתן דביר), עדי שורק על ספרה "נתן" (הוצאת כתר), ליאוניד פקרובסקי על "עשר אגורות" (הוצאת ספרית פועלים), "מורה מן החוץ" של דן זמל (הוצאת כרמל) וספרה של לילי פרי, "ברבורים בג'רוזלם ביץ'" (הוצאת טוטם). 

רשימת המועמדים הארוכה הפתיעה רבים בחוגי הספרות. נעדרו ממנה ספרים שזכו להצלחה ולהערכה, כמו "שפילפוגל שפילפוגל" של מתן חרמוני (הוצאת כתר), "אנשים כמונו" של נועה ידלין (הוצאת כנרת זמורה ביתן דביר) ו"האחרות" של שהרה בלאו (הוצאת כנרת זמורה ביתן דביר). 

תשומת לב מיוחדת משך ברשימה ליאוניד פקרובסקי שקובץ הסיפורים הקצרים שלו "עשר אגורות" נחשב לחריג (אף על פי שלא מנוגד לתקנון הפרס) מפני שפקרובסקי כותב בשפת אמו — רוסית — והטקסטים שלו מתורגמים לעברית.

השנה משכו את מועמדותם סופרים שביקשו למחות נגד מפעל הפיס בעקבות החלטת דירקטוריון הפיס לבטל את התמיכה בו בשל זכייתו של הסרט "לאה צמל, עורכת דין" בפרס הראשון בתחרות. כך למשל, ספרה של לאה איני "השמלה" (הוצאת כתר), לא התמודד מלכתחילה על מקום ברשימה. בחודש יולי האחרון התפטרו שניים מחברי ועדת הפרס בעקבות פרשת לאה צמל, ו–30 סופרים שהוגשו לפרס — בהם בן נפתלי, משעני ושחורי —  הודיעו כי אם יכללו בשלבים המתקדמים של הפרס יחלקו את כספי המענק עם פסטיבל דוקאביב. בעקבות המחאה החריפה חזר בו מפעל הפיס מההחלטה ובספטמבר החליטו במוסד להעביר את המענק לדוקאביב כמתוכנן, ולהמשיך להעביר את המענק גם בשנים הבאות. עם זאת, הוחלט כי כספי המענק יועברו מעתה לפסטיבל עצמו, ולא לסרט הזוכה. 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ