בשורה לסופרים: משרד התרבות כן ישלם תמלוגי השאלה ל-2019

"גלריה" חשף כי לא נמצא תקציב לתשלום עבור השאלות ספרים בשנה שעברה, וכעת אישר האוצר תקציב חריג. שר התרבות טרופר הודיע על כוונתו לפעול לשיפור מעמד הסופרים

גילי איזיקוביץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הספרייה הלאומית בירושלים. השאלות בימי קורונה
הספרייה הלאומית בירושלים. השאלות בימי קורונהצילום: אמיל סלמן

משרד התרבות יחלק השנה תשלום לסופרים עבור השאלות ספריהם בספריות הציבוריות. התשלום, עבור שנת 2019, יתבצע הודות להתערבות המשרד ואחרי אישור תקציב חריג ממשרד האוצר למימונו — תוצאה של מאבק ולחץ שהפעילו הסופרים בשבועות האחרונים. "המשרד יבצע בהקדם התקשרות מול הזכיין לאיסוף הנתונים, על מנת שהתשלומים יועברו כבר בחודשים הקרובים", נמסר ממשרד התרבות. "בכוונתנו לקיים חשיבה מחודשת בנושא, ולבחון חלופות לטיפול ולמתן מענים לסופרים ולסופרות לטווח הרחוק".

אלה חדשות משמחות — במגבלות האפשר ובהתחשב בנתוני הפתיחה — עבור סופרות וסופרים. כזכור, בחודש מאי האחרון חשף "גלריה" כי היות שלא אושר תקציב מדינה, לא אושר גם התקציב החריג במסגרתו משולמים לסופרים מענקים על השאלת ספריהם.

מאחר שסופרים אינם זכאים לתמלוגים מכוח חוק, מסתכם התשלום עבור השאלות ספריהם בסכום נמוך של כ-2.2 מיליון הנלקח מתקציב חריגים. לזה מיתוספים תנאים ונהלים מתמיהים: בשלב ראשון נדרשים סופרים להירשם במאגר — רק הנרשמים יוכלו לזכות בתשלום עבור השאלת ספריהם, אף שרבים כלל אינם יודעים על קיומו. בשלב השני מקיים זכיין חיצוני סקר בקרב 20 ספריות ברחבי הארץ (שליש מהן משתנה מדי שנה) ועל בסיס הנתונים שנאספו במדגם, שאינו בהכרח מדגם מייצג, מחולקים התמלוגים לסופרים. סייג נוסף קובע סכומי מינימום ומקסימום לתשלום: רק מי שכמות ההשאלות לספריו מגיעה כדי 600 שקלים כולל מע"מ יזכה בהם, ואילו סכום המקסימום המשולם עומד על 18,000 שקלים ולא יעלה גם אם ספריו של אותו סופר הושאלו פעמים רבות מאוד.

נהלים אלו, החדשים יחסית, עודכנו לפני כשנתיים. העיכובים גם בתשלום זה עוררו מחאה בענף הספרות והביאו ליוזמה להקמת גוף מקצועי שיפעל למען מעמד הסופרים. אנשי ההתארגנות החדשה, בהם הסופרים חגי ליניק, מתן חרמוני וישי שריד, דורשים להסדיר את התשלום על השאלת ספרים על בסיס נתוני אמת שיישאבו ממחשבי הספריות, ובסכומים גבוהים יותר.

הסופר מתן חרמוני. ועד פעולהצילום: מגד גוזני

בינתיים, בסיור שהתקיים השבוע במכון גנזים בתל אביב, הודיע שר התרבות החדש, חילי טרופר, לאנשי אגודת הסופרים המפעילה את המכון, על כוונתו לבחון את מעמדם של סופרים ולפעול לשינוי עמוק ביחס אליהם. בתגובה לפניית "גלריה" אמרו אנשי המשרד, כי הם לומדים את הנושא "כדי להבין את הבעיה לעומקה".

שר התרבות והספורט, חילי טרופר. "לומדים את הנושא כדי להבין את הבעיה לעומקה"צילום: נועם מושקוביץ

מאגודת הסופרים נמסר כי הם שבו על ההצעה שהונחה גם בפני השרה רגב, לתגמל כל סופר בשקל עבור כל ספר מושאל, והציגו בפני השר טרופר את תזכיר החוק המבקש לעגן את מעמד הסופר, המונח לפתחו של המשרד כבר כמה שנים.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ