הממשלה אישרה את פתיחת הספריות הציבוריות, שהיו סגורות מאז ספטמבר

לצד פתיחת הספריות אושרה תוספת של חצי מיליון שקל לתמלוגי סופרים מהשאלות ספריהם בספריות. "יש לנו אחריות כלפי כל אנשי התרבות שנפגעו ממשבר הקורונה", מסר שר התרבות טרופר

גילי איזיקוביץ
גילי איזיקוביץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ספרייה בירושלים, בשנה שעברה
גילי איזיקוביץ
גילי איזיקוביץ

אחרי שנסגרו לקהל בחודש ספטמבר, במסגרת הנחיות הסגר הכללי שהוטל, יפתחו לאלתר הספריות הציבוריות לקבלת קהל. על דבר פתיחת הספריות נודע הערב (רביעי), בהודעה שהעביר משרד התרבות ובזכות משאל טלפוני שנערך בקבינט הקורונה. בחודשים האחרונים ניתנו שירותי השאלה בהזמנה מראש בלבד, ופעילויות לקידום קריאה ותרבות שמתקיימות לא פעם בחללי הספרייה, התקיימו, אם בכלל, אונליין. פתיחת הספריות הציבוריות נעשית בעקבות מאמציו בעניין של שר התרבות, חילי טרופר.

בכך מצטרפות הספריות הציבוריות למוזיאונים, שפתיחתם אושרה בשבוע שעבר והם כעת מוסדות התרבות היחידים שמורשים לפעול. פעילותם של אולמות תיאטרון, מוזיקה ומחול, ואפילו קטנים בגודלם הנערכים תחת פיקוח הדוק ושמירת הנחיות, אינה נמצאת על הפרק.

לצד פתיחת הספריות אושרה היום תוספת בסכום של חצי מיליון שקלים לתמלוגי סופרים מהשאלות ספריהם בספריות. תוספת מיוחדת זו, שמצטרפת לתקציב של 2.7 מיליון שקלים שהוקצה לתמלוגים השנה, נועדה להזרים כספים לענף במשבר, ובתחום שגם כך התשלום בו פרוץ כליל, אינו מעוגן בחוק ואינו בטוח.

רק בחודש יוני השנה נודע כי תקציב לתשלום התמלוגים לשנת 2019 אמנם נמצא — עד אז תמלוגי ההשאלות מספריות לא היו אמורים להיות משולמים כלל, וממילא קובעים הנהלים הקיימים תנאים מתמיהים, לרבות התבססות על נתוני סקר ולא על נתונים שלמים, קביעת סכום מינימום לתשלום וקביעת תקרת מקסימום.

טרופר, שחתום גם על התוספת התקציבית, הסביר בחודש יוני כי בכוונתו "לקייים חשיבה מחודשת בנושא ולבחון חלופות לטיפול ומתן מענים לסופרים ולסופרות לטווח הרחוק".

"עולם הספרות כולו חשוב ומהווה חלק משמעותי בעולם התרבות", צוטט טרופר בהודעת משרדו. "אני שמח על פתיחתן הרחבה של הספריות הציבוריות שאושרה כעת וכן על התוספת לתמלוגי הסופרים. יש לנו אחריות וחובה כלפי כל אנשי התרבות שנפגעו ממשבר הקורונה. מדובר בבשורה חשובה והכרחית. אני מזמינים את כולם להגיע אל הספריות תוך שמירה על הכללים אשר יבטיחו את בריאות המבקרים. נפעל ככל יכולתנו שהספריות יוכלו להמשיך לפעול גם במקרה של הטלת מגבלות נוספות".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ