עידו בלאס

פורסמה רשימת 12 המועמדים לפרס ספיר לספרות לשנת 2011, מהפרסים הבולטים של הספרות הישראלית, המוענק מדי שנה על ידי מפעל הפיס החל משנת 2000. מתוך הרשימה הארוכה, תיבחר לקראת סוף החודש הרשימה הקצרה ובה שישה מועמדים, מתוכם ייבחר בסופו של דבר הזוכה בפרס כספי בסך 150 אלף ש"ח.

עבור שישה מ-12 המועמדים זוהי הפעם הראשונה בה הם מתמודדים על הפרס: משה סקאל עבור ספרו "יולנדה", יעל נאמן עבור רומן הביכורים האוטוביוגרפי שלה "היינו העתיד", סמי ברדוגו עבור "זה הדברים", בן ורד עבור "איך הכנתי את עצמי למלחמה", חגי ליניק עבור "דרוש לחשן" ומתן חרמוני עבור ספר הביכורים שלו "היברו פבלישינג קומפני". לעומת זאת ששת המועמדים הנוספים כבר נמנו בעבר עם המועמדים לפרס. הסופר דרור בורשטיין מועמד זו הפעם השלישית על ספרו "נתניה" ושאר הסופרים מועמדים בפעם השנייה: צרויה שלו על "שארית החיים", אשכול נבו על "נוילנד", דן בניה סרי על "ארטור", אלמוג בהר על "צ'חלה וחזקל" ואורלי קסטל בלום על "חיי חורף".

השנה, בניגוד לשנים קודמות, כל הספרים המועמדים ראו אור בהוצאות הספרים הגדולות: "כתר", "כנרת, זמורה-ביתן, דביר", "הספרייה החדשה", וכן "בבל" ו"אחוזת בית" השייכות שתיהן להוצאת "ידיעות ספרים". "הבחירה היא לא לפי ההוצאות, היא אך ורק לפי הכותרים", אומרת דולין מלניק, מנהלת אגף התרבות והאמנות במפעל הפיס, שהודפת את הביקורת על כך שלא נכללו בתחרות הוצאות ספרים קטנות. "כל ההוצאות הגישו ספרים וחברי הוועדה לא מתייחסים להוצאה. זה לא פרס למפעל חיים, כך שאפילו מוניטין הסופר לא נלקח בחשבון. אתה רואה שיש גם הוצאות גדולות שאינן ברשימה, כמו למשל 'עם עובד'. יש שאלה אחת שעומדת לפני ועדת השופטים - איזה ספר הוא האיכותי ביותר".

המועמדים לפרס ספיר - לחצו להגדלה - (מימין למעלה) קסטל-בלום, נבו, בורשטיין, בניה סר, בהר, שלו

שלב הרשימה הארוכה נוסף לאחר שבשנת 2009 בוטלה חלוקת הפרס אחרי שהוכרז הספר הזוכה. הפרס הוענק אז ל"אחוזת דג'אני" של אלון חילו, חשד שהועלה לניגוד אינטרסים של יושב ראש ועדת הפרס, יוסי שריד, קרוב משפחתה של עורכת ספרו של חילו בהוצאת "ידיעות ספרים" רנה ורבין, הוחלט לבטלו. לתקנון הפרס הוכנסו בעקבות המקרה מספר שינויים כשהמרכזי בהם הוא שלב נוסף בתהליך השיפוט - בחירה של רשימה ארוכה הכוללת עד 12 כותרים הנבחרים מתוך עשרות מועמדים לפרס על ידי חבר השופטים בראשות יו"ר הועדה, שופטת בית המשפט העליון בדימוס הגב' דליה דורנר. לפני כן, היו נבחרים רק חמישה ספרים כמועמדים לפרס.

כל הסופרים שספריהם יגיעו לשלב הרשימה הקצרה יקבלו פרס בסך 25,000 ש"ח. בנוסף, יירכשו כל ספרי הרשימה הקצרה במהדורה של 500 עותקים על ידי מפעל הפיס, שיחלק אותם לספריות הציבוריות ברחבי הארץ. בנוסף לפרס הכספי שיוענק לזוכה, יתורגם הספר הנבחר לערבית ולשפה נוספת על פי בחירתו של מחבר הספר.

נוסף לפרס הרגיל, מחלקת ועדת הפרס פרס לספרות ביכורים, שיוכרז עם פרסום הרשימה הקצרה. הזוכה בפרס זה, ששמות 26 המועמדים לו נשארים חסויים, יזכה גם הוא למהדורה של 500 עותקים שיחולקו לספריות הציבוריות וכן לפרס כספי בסך 25,000 ש"ח.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ