המגמה הספרותית

עידו בלאס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
עידו בלאס

עושים סיפור

גיליון חדש של כתב העת היוקרתי "גרנטה", שפירסם את שיריהם הראשונים של סילביה פלאת וטד יוז, יושק בחנות "סיפור פשוט" בת"א

המגזין הספרותי "גרנטה", שייסדו ב-1889 סטודנטים מקיימברידג', יקיים את השקת הגיליון ה-118 שלו בחנות הספרים "סיפור פשוט" בנוה צדק בתל אביב. המגזין הוותיק פירסם בין השאר את יצירותיהם המוקדמות של מחבר "פו הדב", הסופר א"א מילן, ושל המשוררים סילביה פלאת וטד יוז.

"הכל התחיל כשעורכת של המגזין היתה בתל אביב וביקרה בחנות", מספרת מירה רשתי, מנהלת החנות. "היא ראתה גיליונות של המגזין ומאוד שמחה, ואז הם פנו אלינו וביקשו לעשות את ההשקה הבאה אצלנו. מאוד התרגשנו ומובן שנעתרנו".

האירוע, שיתקיים ב-9 בפברואר, הוא חלק מסדרה של כעשרה אירועים שמתרחשים בכל רחבי העולם, מארצות הברית ועד סרי לנקה, לכבוד הגיליון החדש, ששמו "Exit Strategies". בגיליון, שייצא לאור באנגליה ב-2 בפברואר, יתפרסמו סיפורים, מסות ושירים, פרי עטם של סופרים שונים, בהם אליס מונרו וג'ון בארת.

אירועי ההשקה של "גרנטה" משתנים מפעם לפעם ומותאמים למקום שהם מתקיימים בו. לרוב אלה בתוכנית בת שעה הכוללת שיחה עם סופר אחד, או פאנל של כמה סופרים, שנבחרו בהתאם לנושא של הגיליון המושק, ומתמקדים בדברים שפורסמו במגזין הוותיק.

הוקמה תנועת שירה עולמית

בפסטיבל מדיין לשירה, שהתקיים ביולי האחרון בקולומביה, התארחו משוררים, עורכים ומנהלים של 37 פסטיבלים, מכונים וארגוני שירה מרחבי העולם. המשתתפים החליטו לייסד תנועת שירה עולמית World Poetry Movement)) שמטרתה להגביר את שיתוף הפעולה בין פסטיבלי שירה, לחזק את קולם המשותף של המשוררים בכל העולם, לקדם מיזמי שירה ואת נגישות השירה, ולקדם את פיתוחם של בתי ספר לשירה.

"יש רפובליקה של משוררים - אנשים שאתה רואה אותם בפסטיבלים, פרויקטים וכנסים - ויש משהו משותף לכולם שהוא חוצה לאומים ושפות", אומר המשורר אמיר אור, חבר ועדת ההיגוי של התנועה. "אנחנו רוצים שהקול הזה יישמע כך שיוכל לתרום יותר לכל חברה בעולם". אחרי שהצטרפו אליה יותר מ-200 ארגונים ויותר מאלף משוררים, החלה תנועת השירה בפרויקט של סדנאות שירה מקוונות, בהוצאת ניוזלטר בינלאומי, ובקיום אירוע כלל-עולמי שיתקיים ב-29 בפברואר.

המרכז לאופרה פרינג' יציג שירי משוררים

הפקה חדשה של המרכז לאופרה פרינג', "אוהל בתל אביב", תעלה ב-16 בדצמבר במרכז תרבות מנדל ביפו. היא תתמקד במאבק החברתי דרך שיריהם של משוררים ובהם נתן אלתרמן, מאיר ויזלטיר, עלי מוהר, תרצה אתר, דוד אבידן ויהודה עמיחי. ההפקה, בבימוי יובל זמיר, תציג דמויות שונות מהמציאות התל-אביבית. את המוסיקה כתב משה זורמן.

"כל העניין של תנועת האוהלים מאוד ריגש אותי והסעיר אותי", מספר זמיר, "הצמא של האנשים לקשר, לחלומות משותפים, היציאה של אנשים מהקוביות שלהם, ככה התחילו המון דברים בחברה הישראלית. ההצגה היא לא פוליטית, זה ציור אנושי של כל מיני סיטואציות שהצופה יבין וייקח מזה את הדברים שלו. וכשחיפשתי משהו שיתאים לדבר הזה, מצאתי אוסף שירים שהלחין משה זורמן, ורובם ככולם שירי משוררים שונים, שירים שכולם עוסקים בחוויה התל-אביבית, אחדים מהם קשים, מלנכוליים".

במרכז לאופרת פרינג' הועלו בין השאר הפקות על פי "הגלגול" של קפקא, "היום בו נקבר מרטין בובר" של יהודה עמיחי ו"בארץ לובנגולו מלך זולו" של נחום גוטמן.

איגוד הסופרים האמריקאי נגד אמזון

איגוד הסופרים האמריקאי יוצא נגד שירות השאלת הספרים החדש שמציעה אמזון. הרשת השיקה החודש שירות חדש שמחירו 80 דולר בשנה ובאמצעותו אפשר לשאול ספרים מבין מבחר של אלפי כותרים ובהם רבי מכר כמו "משחקי הרעב".

על פי אמזון, השירות הוצע לאחר הסכמים שנחתמו עם הוצאות הספרים. אבל איגוד הסופרים האמריקאי, שבראשו עומדים ג'ודי בלום וסקוט טורו, טוען כי הרשת המצליחה ניצלה את כוחה הכלכלי כדי לחתום על הסכמים שפוגעים בסופרים, ועשתה זאת כדי לקדם את מכשיר הקינדל פייר החדש שלה שמתחרה בקוראים אלקטרוניים של אפל ושל בארנס אנד נובל.

לדברי איגוד הסופרים האמריקאי, שש ההוצאות לאור הגדולות בארצות הברית ובהן ראנדום האוס סירבו להשתתף בשירות השאלת הספרים החדש, אבל אמזון התעלמה מהן והכניסה כותרים רבים שלהן בלי ליידע אותן.

בתוך כך הודיעה בשבוע שעבר הוצאת פנגווין כי היא משיקה חטיבה של הוצאה לאור בשירות עצמי. הסניף האמריקאי של ההוצאה הוותיקה יציע את השירות, שנועד כפי הנראה להתחרות באמזון.

איתמר זהר

יצחק לאור יפרסם בינואר ספר חדש

לאחר שהודיע בתחילת החודש על סגירת כתב העת "מטעם" שבעריכתו, כדי שיוכל להתפנות לכתיבה, מתברר כי ספר שירה חדש של יצחק לאור עומד לראות אור בתחילת ינואר בהוצאת הקיבוץ המאוחד.

הספר, ששמו יהיה "ספר העדר", מחולק לכמה פרקים ומורכב בעיקר משירים שנכתבו בשנתיים האחרונות. "אחדים מהם התפרסמו במוסף הספרותי של ‘הארץ'", אומר לאור. "יש שירים פוליטיים שנכתבו במלחמת ‘עופרת יצוקה', הרבה מאוד שירים ארוטיים ושירי אהבה, שירים לבן שלי. נושאים שהעסיקו אותי תמיד".

את רוב הספר כתב לאור בזמן חופשה של ארבעה חודשים בגרמניה. "עשיתי שלוש חוברות לפני שנסעתי ובתנאי אחד: אני לא נוגע בשום דבר שקשור ל'מטעם' בזמן החופשה. מה שעשיתי זה שכתבתי יום-יום".

מאז פורסמה בתחילת החודש הידיעה על סגירת כתב העת, שייסד לפני שבע שנים, הוא קיבל מכתבים רבים מקוראים מאוכזבים. "אני לא אכחיש שאני שמח שלאנשים אכפת כל כך. נוגע ללב שאנשים לא סתם כותבים מכתבי נימוס. מישהי כתבה לי ‘עכשיו אנחנו במדבר'".

קצר

בשנה הבאה יצוינו 50 שנה לצאת ספרו של אנתוני ברג'ס, "התפוז המכני" (בתמונה: מתוך הסרט מ-1971 המבוסס על הספר). בחיפוש בארכיונו של הסופר המנוח במנצ'סטר התגלו בשבוע שעבר אופרה שכתב, ולא הועלתה, על ליאון טרוצקי לצד תסריט לסדרת טלוויזיה שלא הופקה על אטילה ההוני (איתמר זהר)

איתמר זהר

ציטוטים

"אני לא מתעניין בכתיבת סיפורים קצרים. אם מה שאתה עושה לא נמשך שנים ודוחף אותך לסף התאבדות, זה כנראה לא שווה שום דבר"

קורמאק מקארתי ל"וול סטריט ג'ורנל"

כתבות מומלצות

שיעור תכנות בבית ספר בנס ציונה. תפקידם של המורים נהפך לקשה מתמיד

ב-1 בספטמבר כבר לא אהיה מורה. שבעה רגעים מתוך המסע שלי במערכת

גרירת המסעדה, בשבוע שעבר. בלטה בקו הרקיע של נמל אברדין מאז 1976

המסעדה הצפה שהיתה מסמלי הונג קונג טבעה, ועבור התושבים זה סימן

שער "קוסמופוליטן". הבקשה היתה "אסטרונאוטית נשית ואתלטית שצועדת על אדמת מאדים ביקום אינסופי לעבר מצלמה עם עדשה רחבה"

שער "קוסמופוליטן" עוצב באמצעות בינה מלאכותית ב–20 שניות

נרי 24.6

כשאני מביטה בנשים הצעירות שאני פוגשת אני קצת מקנאה בהן

דוד דודי אמסלם

ישיבת סיעות בכנסת ישראל 
לאחר אישור התקציב 
לשנת 2021 
2022
סיעת ליכוד בנימין נתניהו 
סיעת 
ישיבה
ישיבות
כנסת
ירושלים
י-ם
סיעה

"כשאמרתי שנשבור להם את העצמות התכוונתי שיכאב מאוד"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ