המגמה הספרותית

כתבי יד מקוריים של סופרים ופזמונאים יוצגו בתערוכה חדשה, סכום שיא לכתב יד של סיפור מאת שרלוט ברונטה ועוד חדשות

לוגו הארץ
הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
לוגו הארץ
הארץ

בכתב ידם

כתבי יד מקוריים של סופרים ופזמונאים יוצגו בתערוכה חדשה של אקו"ם בצוותא

"אות באות", תערוכה חדשה שתיפתח בשבוע הבא כחלק מפסטיבל "בית היוצר" של אקו"ם בצוותא בתל אביב, תציג כתבי יד מקוריים של סופרים ופזמונאים, חברי אקו"ם לשעבר שהלכו לעולמם, ובהם תרצה אתר, חנה סנש, יעקב אורלנד, נעמי שמר, אהוד מנור, סשה ארגוב, משה וילנסקי, לאה גולדברג, אברהם שלונסקי, אלכסנדר פן ומרדכי זעירא.

"שלונקי, פן, גולדברג ואחרים הקימו את אקו"ם ב-1936", מספר אוצר התערוכה והמנהל האמנותי של הפסטיבל, בועז פייפר. "אפשר להכיר קצת יותר את הכותב דרך כתב היד הפיסי שלו, מה שאי אפשר לעשות בספר".

בין הכתבים שיוצגו נכללות טיוטות לשירים מוכרים ועליהן תיקונים והערות, וגם גרסאות חלופיות שלא פורסמו מעולם. כך, על דף השיר "בלדה לשוטר" שכתב אהוד מנור, הוסיף מנור בכתב ידו: "ב-1972 פנה אלי אפרים קישון בבקשה לכתוב שירים לסרטו ‘השוטר אזולאי'. קראתי את התסריט ואהבתי אותו מאוד. במיוחד נגעה ללבי דמותו האנושית והכובשת של השוטר אזולאי, וכשהגיעה לידי נעימת הנושא שכתבה נורית הירש, מלות השיר נכתבו כמעט מעצמן".

פייפר אומר כי "הכי התרגשתי לראות את ‘משירי ארץ אהבתי' של לאה גולדברג, עם תיקונים. "מאוד שמחתי שיש לנו את ‘הליכה לקיסריה', גם התווים וגם הטקסט המקורי, מהמחברת של חנה סנש. הידיים שלי רעדו מרוב שפחדתי לגעת בדף, שלא ללכלך אותו".

התערוכה, פרי שיתוף פעולה של אקו"ם, מכון קיפ ובית הספרים הלאומי, תיפתח ב-25 בחודש בצוותא בתל אביב ותימשך עד 7 בינואר. הכניסה חופשית.

עידו בלאס

נדחתה מכירת ארכיונו של נגיב מחפוז

מכירה פומבית של פריטים מארכיונו של הסופר המצרי נגיב מחפוז, שהיתה אמורה להתקיים בסותביס בלונדון ביום חמישי שעבר, נדחתה בשל בקשה של בני משפחתו, משרד התרבות המצרי וסופרים מצרים.

עטיפת הספר

ב-11 בחודש צוינו מאה שנה להולדתו של מחפוז. אנשי סותביס לא מסרו את שם המוכר אבל בין הפריטים שאמורים היו לעמוד למכירה נכללים כתבי יד של ספריו, תצלומים מאלבומים משפחתיים ו-100 עמודים מרומן שלא ראה אור. כאשר נודע במצרים על המכירה הפומבית קראו רבים לעצור אותה משום שראו בפריטים אוצר לאומי. בעקבות זאת הודיעו בסותביס כי החליטו לבטל אותה לפי שעה. מחפוז, שזכה בפרס נובל לספרות ב-1988, מת ב-2006. בין ספריו, שרבים מהם תורגמו לעברית, "בית בקהיר" ו"בני שכונתנו".

איתמר זהר

פרס ת"ס אליוט לשירה מעורר מחלוקת בבריטניה

פרס ת"ס אליוט הבריטי נחשב לאחד הפרסים היוקרתיים לשירה, אלא שהשנה הוא מעורר מחלוקת. המשוררים אליס אוסוולד וג'ון קינסלה הסירו את מועמדותם לפרס, שיוענק ב-16 בינואר, משום שחברת השקעות, Aurum Funds, מממנת אותו. הפרס, בסך 15 אלף ליש"ט, מוענק מאז 1993 ובין השאר זכו בו דרק וולקוט ופול מולדון.

השנה הופסקה התמיכה הממשלתית בפרס בגלל קיצוצים, ורבים יצאו נגד ההחלטה של מארגניו לקבל תמיכה מחברת השקעות. קינסלה נימק את פרישתו ב"טעמים אתיים" ואילו אוסוולד, שכבר זכתה בעבר בפרס, אמרה כי הסירה את מועמדותה "בגלל חוסר נוחות". עם המועמדים השנה לפרס נמנים שון אובריאן וקרול אן דאפי שכבר זכו בו בעבר.

איתמר זהר

הכנס ה-11 לספרות ילדים ונוער יתקיים בשבוע הבא

"דודה מרגלית נפלה אל השלולית", ספר השירים של נורית זרחי, שיצא בימים אלה בהוצאת דביר, הוא החמישי בסדרת שירי מופת לילדים. בסדרה, שהחלה לראות אור לפני שמונה שנים בעריכת יעל גובר, מתפרסמים שירי ילדים של משוררים כחיים נחמן ביאליק ומרים ילן שטקליס ולצדם איורים של בתיה קולטון, דוד פולונסקי ואחרים.

מתוך העיבוד הקולנועי ל"ג'יין אייר" מ-2011

בתוך כך, ב-28 בחודש יתקיים במכללת דוד ילין בירושלים הכנס ה-11 לספרות ילדים ונוער, בין השאר בהשתתפות יהודה אטלס ודנה כספי. "השנה החלטנו להתרכז בכינוס בנושא קריאה מחודשת בספרות הילדים והנוער", אומרת ראש המרכז לספרות ילדים במכללה, רננה גרין שוקרון. "לנוכח מבול התרגומים החדשים והמהדורות החדשות של ספרי הילדים הקלאסיים, שחידשו רבים מן הספרים שאנחנו גדלנו עליהם ועמדו במבחן הזמן".

בין הנושאים שיידונו בכנס: קריאה מחודשת של מבוגרים בספרי ילדים, הסופרים שמאחורי ספרי ילדים, הבדלים בין ספרי הנוער שנכתבו לפני כמאה שנה לספרים שנכתבים כיום ואיורים חדשים למעשיות האחים גרים, במלאות 200 שנה להופעתן.

עידו בלאס

סכום שיא לכתב יד של סיפור מאת שרלוט ברונטה

כתב יד של סיפור שכתבה שרלוט ברונטה ("ג'יין אייר") בהיותה בת 14,"Number 2 ,"The Young Men's Magazine, נמכר בסוף השבוע במכירה פומבית בסותביס בלונדון תמורת סכום שיא של 690 אלף ליש"ט (כ-1.1 מיליון דולר) - יותר מפי שניים מההערכה המוקדמת. הסיפור, שמעולם לא ראה אור, נכתב ב-1830. הוא כולל 4,000 מלה הכתובות על 19 עמודים וגודלו קטנטן - 66X35 מ"מ. באנגליה היו משוכנעים כי הוא יישאר בתחומי המדינה, אבל את הסיפור קנו בסופו של דבר מנהלי מוזיאון הספרות וכתבי היד בפאריס.

איתמר זהר

קצר

הנוף הפסטורלי בסנדלפורד בדרום אנגליה ששימש השראה לספר הקלאסי "גבעת ווטרשיפ" מ-1972 עומד להשתנות בעקבות החלטה לבנות במקום 2,000 בתים. ריצ'רד אדמס, מחבר הספר המצליח שגם עובד לקולנוע ב-1978, קורא כעת למנוע את תוכניות הפיתוח (איתמר זהר)

איתמר זהר

ציטוטים

"כדי ליצור דמויות שונות צריך פשוט לדלות דברים שונים מהניסיון שלך"

ויקראם סת ל"אטלנטיק"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ