סופר אמריקאי זכה בפרס ע"ש גינטר גראס וסירב לקבלו

דייב אגרס האמריקאי לא הגיע לטקס בשל שירו של גראס על מדיניות הגרעין של ישראל. הוא החליט לתרום את הכסף לארגון לקידום סובלנות בין דתית

מיה סלע
מיה סלע
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מיה סלע
מיה סלע

הסופר האמריקאי דייב אגרס, שאמור לקבל ביום שישי את פרס אלבטרוס מטעם קרן גינטר גראס, הודיע כי לא ישתתף בטקס בעקבות הפואמה האחרונה שפרסם גראס על כוחה הגרעיני של ישראל. הפרס, בסך 40 אלף אירו, מוענק לאגרס על ספרו "זייתון" (כנרת זמורה ביתן, מאנגלית: דנה אלעזר הלוי), המגולל את חוויותיו של אמריקאי ממוצא סורי לאחר הוריקן קתרינה.

אגרס, בן 42, התפרסם בעקבות יצירות כגון "יצירה קורעת לב של גאוניות מרעישה", "יצורי הפרא" ו"מהו המה". לדבריו, אף ש"שמח מאוד" על זכייתו בפרס, החליט לא להשתתף בטקס הענקתו בגלל המחאה הבינלאומית שעוררה הפואמה של גראס, המזהירה כי "כוחה הגרעיני של ישראל מסכן את שלום העולם". אגרס פרסם הודעה באמצעות המו"ל הגרמני שלו, ובה כתב כי "בעקבות הפואמה השנויה במחלוקת שפירסם באחרונה גראס, הרגשתי שיש לדחות את טקס הענקת הפרס, כדי שהמחלוקת לא תסיט את תשומת הלב מהפעילות הנפרדת של הקרן ומהנושא של 'זייתון'".

הסופר כתב עוד כי כיוון שהמארגנים סירבו לדחות את הטקס, החליט שלא להשתתף בו. "הסוגיות המועלות בפואמה של גראס אינן כאלו שעליהן אני מוכן לדבר, וקרוב לוודאי שהיו מצפים ממני להתייחס אליהן שוב ושוב", הוסיף. אגרס הודה לקרן על בחירתה וציין כי כשהוכרזה זכייתו בפרס בדצמבר, הוא ביקש שהכסף יועבר לארגונים בגרמניה הפועלים לקידום הבנה בין בני דתות שונות.

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב הכתבות והעדכונים ישירות אליכם

פרס אלבטרוס היוקרתי מוענק לסופר שיצירתו "יוצאת דופן באיכותה הספרותית, וברלוונטיות החברתית-הפוליטית שלה". השופטים אמרו כי הספר "זייתון" מסביר "את החשיבות של מצפון אזרחי ועקרונות אזרחיים", וכי אגרס הצליח "להתמקד בחייו של אזרח סורי-אמריקאי אחד, בהקשר של ההיסטריה ששררה במדינה לאחר פיגועי ה-11 בספטמבר, ולהחזיר לחייו את הכבוד היום-יומי הבלתי רגיל שלהם".

אתמול אושפז גראס, בן 84, במרפאה בהמבורג עקב בעיות בלבו. כלי תקשורת בגרמניה דיווחו כי מדובר בבדיקות שגרתיות ולא במצב חירום.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ