במחאה על מצב שוק הספרים: הספרייה החדשה מפסיקה לקבל כתבי יד חדשים

בצעד חריג הודיעה ההוצאה כי בהחלטה זו "אנו מביעים את שאט נפשנו מן ההשתהות הממושכת של הכנסת בחקיקת חוק הספרים"

מיה סלע
מיה סלע
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מיה סלע
מיה סלע

הוצאת "הספרייה החדשה" הודיעה כי מעתה תפסיק לקבל כתבי יד של סופרים חדשים, במחאה על המצב הבלתי נסבל של שוק הספרים, לטענתם. בהודעה שפורסמה באתר ההוצאה בסוף השבוע נכתב כי "נמשיך להוציא תרגומים וכן ספרי מקור של סופרים שספריהם יצאו אצלנו בעבר, אך כל עוד ינהג שוק הספרים כמנהגו לא נמשיך לחפש קולות חדשים".

עוד נכתב בהודעה כי "בהחלטה זו, אנו מביעים את שאט נפשנו מן ההשתהות הממושכת של הכנסת בחקיקת חוק הספרים". בהודעה הסבירו כי הצעד נועד "לחשוף את שקריותה של הטענה כאילו המצב הקיים מסייע לקידום של ספרי ביכורים".

לעורך הראשי של הספרייה החדשה פרופ' מנחם פרי, שפועל בשוק המו"לות למעלה מ-40 שנים, יש בטן מלאה על מצב השוק בשנים האחרונות: "חמש שנים אני מתריע על אסון לאומי המתרגש בא, והנה כל הנבואות השחורות כבר מתגשמות".

פרי טוען כי בשנתיים הקרובות יקרסו בשרשרת כל המו"לים האיכותיים בישראל, "המאזנים שלהם מראים הפסדים כבדים, וזהו טווח הנשימה שלהם". לדבריו, "נישאר רק עם שתיים שלוש הוצאות ספרים מסחריות וציניות, שמבחינת האיכות הן הן בתחתית הסולם. בעוד שנתיים לא תתקיים הוצאת הקיבוץ המאוחד, והוצאת עם עובד תיעלם, ואפילו כתר תגסוס".

את האשמה תולה פרי גם בהתנהלות הממונה על ההגבלים העסקיים שהודיע על התנגדותו לחוק להגנת הסופרים והספרות שמקדמת שרת התרבות לימור לבנת. לדבריו, "יום אחד תקום ועדת חקירה שתבדוק מי אחראי לאסון הלאומי של התמוטטות הספרות הישראלית". אז הוא אומר, "הם לא יוכלו לרחוץ בניקיון כפיהם". לטענתו תיאוריות כלכליות פשטניות לפיהן השוק חכם ומאזן את עצמו, גרמו להם לעיוורון תפיסתי.

גם מהמו"לים פרי אינו חוסך את שבט לשונו: "למרבה האירוניה המו"לים הנמושות נסחטים על ידי הרשתות כאילו מרצונם", הוא אומר, "כולנו עומדים בתור ומתחננים להיכנס למבצעים ההפסדיים, ממש מגישים את צווארנו לשוחט, כי אחרת לא נמכור כלל. אנו לא מסוגלים להתאחד ולסרב לרשתות, כי כל אחד מאתנו חושד בבגידתו של האחר. במקום שעשרה מו"לים יקומו ויודיעו שמבחינתם אין יותר מבצעים, וכי הם מוציאים את ספריהם מן הרשתות עד שאלה יהפכו לחנויות ספרים נורמליות - המו"לים מעדיפים גסיסה אטית".

פרי לא מאמיו כי החוק להגנת הספר והספרות יעבור ולכן הוא מאמין כי נדרשת פעולה של הסופרים: "סופרים מרכזיים, המגלים אומץ לב בתחומים אחרים של חיינו, יצטרכו לסכן את האינטרסים שלהם לזמן מה, כדי לדאוג לטווח הארוך".

הראיון המלא עם מנחם פרי יתפרסם בשישי ב"גלריה"

כתבות מומלצות

איור: עמוס בידרמן

דלתות מסתובבות: הנוטש, החוזרת באופן חלקי והיושב על הגדר

שי ופוטין בבייג'ין, בפברואר. התלות הרוסית בסין גדלה מאז הפלישה לאוקראינה ונתנה לסין מנופי לחץ

סין עשויה לנצח במלחמה באוקראינה, אלא אם המערב יתאחד מולה

סמי ברדוגו. "אין לי דמיון"

סמי ברדוגו מנוכר להומוסקסואליות, למזרחיות ולחיים עצמם

נתניהו בבית המשפט המחוזי בירושלים. דרעי היה ונשאר המורה הרוחני שלו

לא מת, לא גוסס, ולא בבית חולים: תיק 4000 חי ונושם

מצעד הדגלים באזור שער שכם, בשנה שעברה. מה יחשבו אזרחי ישראל הערבים אם הממשלה תמנע מאזרחי היהודים לחולל ברחבת שער שכם תוך שירת "מוות לערבים", "שיישרף לכם הכפר" ועוד נעימות באותו הסגנון?

נילחם על זכותו של כל יהודי לקלל את האמ־אמא של כל ערבי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ

כתבות שאולי פספסתם

בתביעה נכתב כי הראיון כולו "התנהל בצורה שאינה מכבדת או רצינית״ כלפיה

המועמדת התחברה לראיון עבודה בזום - וקיבלה מהמראיין מייל שהדהים אותה

ריי דליו

מייסד קרן הגידור הגדולה בתבל: מזומן הוא זבל - ממשלות יחסלו את ביטקוין

ישראל פישר

יוקרה זה רע? כך נראים החיים במגדל חדש בתל אביב

מפגינים נגד יוקר המחיה מול בית הנשיא בסרי לנקה

קו השבר שעלול לקחת את הכלכלה העולמית למקום אחר, אפל יותר

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?