עוזי וייל מעצבן את הגולשים שתמכו בפרסום ספרו

הסופר והסטיריקן ביקש מקוראיו עזרה כלכלית בהשלמת ספרו החדש, והם נענו ותרמו 128,227 שקל לקמפיין האינטרנטי שהקים. כעת מתברר שהספר יצא בהוצאת מודן, ישירות לחנויות, והתורמים זועמים

מיה סלע
מיה סלע
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מיה סלע
מיה סלע

פרויקט המימון של הסופר והסטיריקן עוזי וייל זוכה לקיתונות רותחין ברשת. בתחילת חודש מאי פירסם הסופר בפייסבוק פנייה לקוראים. הוא כתב כי בימים אלה הוא משלים כתיבתו של רומן חדש וכי הוא זקוק לעזרת הקוראים: "כדי להשלים את הספר אני זקוק לעוד זמן כתיבה, ועקב כך לעוד כסף. אשר על כן אני מציע לכם עסקה מעניינת". וייל פתח פרויקט באתר Headstart והציע לקוראיו לקנות את הספר במכירה מוקדמת, במהדורה מיוחדת לחברי הפייסבוק שלו. "עבור 55 שקל, תקבלו עותק חתום, ממוספר, של המהדורה המוקדמת והמיוחדת. ואם סתם נהניתם מכתיבתי בפייסבוק ובא לכם לומר תודה, אפשר גם סכומים קטנים יותר". עוד כתב כי "המהדורה תצא לאור אם יהיו לה לפחות 1,000 קונים. אלף קוראים שמעדיפים לקנות ספר חדש ישירות מהסופר, ולא מסוחרי ה’ספר שני בשקל, ושלישי עם גלידה’". באתר הפרויקט היתה אפשרות לתרום בין 10 ל-500 שקלים. גיוס הכספים הצליח מעל למשוער: 1,973 אנשים נענו לקריאה וגויסו 128,227 שקל.

אלא שהספר של וייל, "חמישה חלומות", ראה אור בימים אלה בהוצאת מודן. וייל אף התנצל בפני קוראיו בפייסבוק על כך שהספר כבר נמצא בחנויות והם לא יוכלו לקבל עותק מוקדם כמובטח: "התנצלותי הכנה בפני מי שתמך בפרויקט וציפה לקבל את הספרים לפני כולם", כתב. "זו היתה הכוונה, אבל כדור השלג הזה התגלגל כל כך מהר וכל כך חזק, שלא היתה לי שום שליטה על זה. הספר היה אמור לצאת לחנויות בחגים, אבל הוקדם לשבוע הספר, במידה רבה בגלל הצלחת הפרויקט. מהרגע שהספרים מודפסים, כל מה שההוצאה צריכה לעשות זה לשים אותו בחנויות. אני צריך לקבל אקסלים מסובכים עם 2,000 שמות, שברובם חסרים פרטים, לחתום ולהקדיש ולבייל ולשלוח בדואר. תאמינו לי שאני עושה כל מה שאפשר כדי שזה יקרה בימים הקרובים, וכולכם תקבלו את הספרים ממש בקרוב".

בתגובה לכך, זעמו גולשים על כך שהספר של וייל בעצם כבר כתוב, ערוך ומוכן לדפוס, וכן על כך שהוא רואה אור בהוצאת ספרים גדולה, אחת מהבעלים של צומת ספרים. היה מי ששאל אם אפשר לבטל את התרומה. בתגובה אמר וייל: “ציינתי פעם, ופעמיים, ושלוש וארבע פעמים: הספר יוצא בהוצאה מסודרת, ויהיה בחנויות הרגילות ובמבצעים הרגילים. התמיכה שקיבלתי לא היתה בעבור הוצאת הספר לאור, אלא כדי שאוכל להתפנות לסיים אותו. ואכן, עם תמיכת הקוראים, יכולתי לא לעבוד חודש, להקדיש את זמני לכתיבה בלבד ולסיים אותו. מה שהתומכים קיבלו בתמורה זו מהדורה מיוחדת, חתומה וממוספרת עם הקדשה אישית. באשר למצבעים – אני נגדם, אבל אין לי מה לעשות בקשר לזה. ללא תמיכת הקוראים לא הייתי יכול לסיים את כתיבת הספר. אני אסיר תודה על תמיכתם ומקווה שייהנו מהספר. הזעם הציבורי כאן הוא מוטעה לחלוטין. מי שהזמין ספר שלי כדי לדפוק את הסיסטם ולא כדי לקרוא אותו – ייאלץ פשוט לקרוא את הספר”.

וייל. בלי הקוראים לא הייתי יכול לסיים את הספר צילום: קובי קלמנוביץ

תגובות נוספות של גולשים מובאות בידיעה ב"חדר 404".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ