יותר מ-70% מהציבור מעריכים כי חוק הספרים ירחיק את הקוראים מהחנויות

כך עולה מסקר שערכה הוצאת כנרת זמורה ביתן. מלשכת שרת התרבות והספורט נמסר בתגובה: "זהו סקר מגמתי שהוזמן על ידי בעלי עניין"

מיה סלע
מיה סלע
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מיה סלע
מיה סלע

יותר מ-70% מהציבור מעריכים כי חוק הספרים ירחיק את ציבור הקוראים מהחנויות. כך עולה מסקר שערכה הוצאת כנרת זמורה ביתן. לפי הסקר, שנעשה באמצעות מכון המחקר רותם TRI, 48.5% מהציבור סבורים כי החוק ירחיק אוכלוסיות מוחלשות מקניית ספרים ו-21.8% טוענים כי הוא ירחיק את כולם.

עוד עולה מהסקר כי קרוב ל-50% מהציבור מעיד על עצמו כי הפסקת ההנחות והמבצעים תשפיע עליו בעתיד ברכישת ספרים. 34.5% מהציבור מצהירים כי בעקבות החוק החדש הם יקנו פחות ספרים. נוסף לכך, 42% מהציבור מתנגד לחוק באופן מפורש.

הסקר נערך על רקע ההתקדמות בחקיקה של החוק להגנת הספרות והסופרים, חוק שהוצאת הספרים כנרת זמורה ביתן מתנגדת לו.

שרת התרבות והספורט לימור לבנת

מחר (רביעי) יתקיים דיון בוועדת החינוך של הכנסת שלאחריו מקווה השרה לימור לבנת לקדם את הצעת החוק ולהעלותה לקריאה שלישית.

לפי הוצאת כנרת זמורה ביתן "חוק הסופרים נולד במטרה לשפר את מעמד הסופרים במדינת ישראל ולהבטיח להם גמול הולם בעד יצירתם. אבל משמעותו של החוק במתכונתו הנוכחית היא עליה משמעותית במחירי הספרים והפסקת ההנחות והמבצעים שנהוגים בשנים האחרונות".

יורם רוז, מבעלי הוצאת כנרת זמורה ביתן, אמר כי "אנשים התרגלו לקנות ספרים במחירים מסוימים. בעקבות החוק וחוסר היכולת לעשות מבצעים והנחות, המחירים יוכפלו וישולשו והתוצאה הישירה תהיה, כמו שניתן לראות מהסקר, שאנשים פשוט יפסיקו לקנות ספרים".

מלשכת שרת התרבות והספורט נמסר בתגובה כי זהו "סקר מגמתי שהוזמן על ידי בעלי עניין המתנגדים מטעמים אינטרסנטיים לחוק שאמור לתקן את הכשלים בענף הספרים הנובעים כתוצאה מהתנהלותם וממבנה הבעלות האנכית שלהם (כנרת זמורה ביתן וצומת ספרים). סקר 'מוזמן' זה עומד בסתירה לסקר של התאחדות הספרים והמו"לים המצביע על כך ש-71.9% מהציבור דווקא תומכים בהגנה על הסופרים בחקיקה.

גם מחקר מקיף של התמ"ת מציג תמונה הפוכה: בעשור האחרון דווקא ירד מספר רוכשי וקוראי הספרים בעיקר בקרב השכבות החלשות, על אף תחרות המחירים הפרועה בין הרשתות צומת ספרים לסטימצקי”.

יו”ר התאחדות המו”לים ירון סדן אמר בתגובה: “הסקר הוא עוד חוליה בניסיון של בעלי רשת צומת ספרים במטרה לעכב את החקיקה של החוק להגנת הספרות והסופרים בישראל, שעבר פה אחד בקריאה ראשונה בכנסת ולגביו יש הסכמה מקיר לקיר בכנסת הנוכחית. גם ציבור הקוראים הצביע בשבוע הספר בעד המגוון הרחב ונגד המבצעים האגרסיביים ברשתות. התאחדות הוצאות הספרים ערכה סקר שעל פיו 71.9% מהמשיבים תמכו בחוק וסברו שאם הסופרים לא ירוויחו ממכירת הספרים – לא יהיו מספיק סופרים שיכתבו ספרים, ולכן הצהירו שהם מוכנים לקנות ספרים חדשים במחיר מלא, או להמתין בסבלנות עד שהמחירים יוזלו לאחר תום תקופת ההגנה”.

החוק להגנת הסופרים והספרות גובש בתקופת הממשלה הקודמת בשיתוף משרד המשפטים, המועצה הלאומית לכלכלה בראשות פרופ' יוג'ין קנדל והתאחדות הסופרים והמו"לים בישראל. גם ראש הממשלה נתניהו הצהיר אז על תמיכתו בחוק וראשי הסיעות הגדולות בכנסת הנוכחית הצהירו על תמיכתם בו.

לפי החוק, במשך 18 חודשים לא תוכל חנות להציע הנחות על ספר חדש. כמו כן לא תוכל לחנות לתגמל מוכרים בשל המלצה על ספר. חנויות ספרים גם לא יוכלו לתת עדיפות למוציא לאור מסוים בהקצאת שטחי תצוגה או במיקום שטחי התצוגה שבהם יוצגו ספרי הוצאתו בחנות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ