הכנסת אישרה סופית את חוק הספרים - ייכנס לתוקף בעוד כחצי שנה

החוק אוסר למכור ספרים חדשים במחיר נמוך משנקבע למשך שנה וחצי מצאתם לאור. שרת התרבות: “לפעמים אין ברירה והממשלה צריכה להתערב”

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
יהונתן ליס
יהונתן ליס

מליאת הכנסת אישרה היום (רביעי) בקריאה שנייה ושלישית את החוק להגנת הספרות והסופרים בישראל. מקץ שלוש שנים של דיונים, עבר החוק שיאסור מעתה על חנויות ספרים למכור ספרות חדשה בעברית או בערבית (גם מקור וגם מתורגמת) במחיר שונה מהמחיר המומלץ לצרכן, עד שנה וחצי ממועד היציאה לאור (למעט בימי שבוע הספר). החוק יופעל בעוד כחצי שנה על מנת לתת לבתי ההוצאה לאור ורשתות הספרים אפשרות להיערך אליו. ספרי קודש וספרי לימוד לא נכללים בו.

שרת התרבות, לימור לבנת, עלתה בהתרגשות לדוכן הנואמים והודתה ליוזם החוק, חבר הכנסת ניצן הורוביץ, שייבא לישראל את מודל החוק הנהוג בצרפת. ״ספרים הם לא סתם עוד מוצר מדף״, הסבירה לבנת, ״אני מאמינה שיש מקומות שבהם אין ברירה אלא להתערב התערבות מידתית מצד הממשלה. ההתערבות הוגבלה למינימום ההכרחי. אני רואה כאן די הרבה ח"כים שכתבו ספרים. אבל התרבות הישראלית לא תלויה על אישי ציבור שכתבו ספר מדי פעם, אלא על יוצרים, על אנשי רוח״.

החוק החדש כולל סעיפים נוספים שנועדו לוודא שיווק הוגן של ספרות מקור בישראל. כך, קובע החוק כי חנות ספרים ומוציא לאור לא ייתנו למוכר בחנות ספרים תגמול בעבור המלצה על ספר מסוים, על סופר מסוים או על ספרים של מוציא לאור מסוים. סעיף אחר קובע כי חנות ספרים לא תפלה בשטחי תצוגה – חלון ראווה או כל שטח שבו מוצגת כריכתם של הספרים - מוציא לאור מסוים.

חנות ספרים בתל אביב. הסוף למבצעי הארבעה במאה?

מנגד, חנות ספרים מקוונת תוכל לתת הנחה בשיעור שלא יעלה על 10% מהמחיר לצרכן על ספרים שחלה עליהם תקופת ההגנה ורשאית שלא לחייב את הצרכן בעלויות המשלוח של ספרים אלה.

מוציאים לאור וחנויות ספרים שיפרו את הוראות החוק יקבלו התראה מינהלית, ואם ימשיכו בהפרה יהיו צפויים לעיצומים כספיים. עם זאת, הסעיף שעסק בהטלת אחריות פלילית על מפר החוק הוסר מהצעת החוק. הצעת החוק הוגשה לפני כשלוש שנים כהצעת חוק פרטית על ידי חברי הכנסת הורוביץ ויריב לוין והח”כ לשעבר זבולון אורלב, ובהמשך אומצה כהצעת חוק ממשלתית על ידי משרד התרבות והספורט. לעת עתה יופעל החוק במתכונת של הוראת שעה לשלוש שנים, שבהן ייבדקו יישומו ואכיפתו ויופקו לקחים לגבי יעילותו.

חלק מהוצאות הספרים והחנויות מחו על הצעת החוק והזהירו כי תפגע בשוק בצורה קשה. הוצאת כנרת זמורה ביתן אף פרסמה סקר שערכה, שלפיו יותר מ-70% מהציבור מעריכים כי החוק ירחיק את הקוראים מהחנויות. מנגד קראו סופרים רבים לממשלה להשלים את החקיקה, ועשרה מבכירי הסופרים בארץ אף שלחו מכתב בנושא לראש הממשלה ולשרת התרבות.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ