הצעת חוק של ח״כ ניצן הורוביץ בניסיון למנוע מהרשתות לסחוט את הוצאות הספרים

הורוביץ ניסח הצעת חוק חדשה שתימנע מרשתות הספרים לסחוט את ההוצאות לאור. הוא הודיע כי יניח את הצעת החוק על שולחן הכנסת, בתיאום עם שרת התרבות לימור לבנת

מיה סלע
מיה סלע
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מיה סלע
מיה סלע

הבוקר נודע כי ח״כ ניצן הורוביץ, יוזם החוק להגנת הספרות והסופרים, ניסח הצעת חוק חדשה שתימנע מרשתות הספרים לסחוט את ההוצאות לאור. הוא הודיע כי יניח את הצעת החוק על שולחן הכנסת, בתיאום עם שרת התרבות לימור לבנת, אם רשתות הספרים ימשיכו לסחוט את ההוצאות לאור ולדרוש מהן הנחות גדולות מדי.

לדבריו, לקראת כניסתו לתוקף של החוק להגנת הספרות והסופרים, בתחילת החודש הבא, מנהלות רשתות הספרים מבצעי שיווק אגרסיביים במיוחד במטרה לפגוע בחוק ולרוקן אותו מתוכנו, עוד בטרם נאכף. עוד טען כי ״הרשתות ובראשן סטימצקי, מפעילות לחץ בלתי הוגן על המו״לים ומנצלות את כוחן המונופוליסטי כדי לסחוט הנחות מופלגות מהמו״לים (אף יותר מ-60 אחוז), מה שעלול לייקר את מחיר הספרים לצרכנים ולפגוע קשות בענף כולו״.

הורוביץ. להגן על ההוצאותצילום: ארטיום דגל

ח"כ הורוביץ אמר: ״לא אתן שירמסו את החוק ברגל גסה שכזו. החוק להגנת הספרות והסופרים נועד להגן על הסופרים ועל כל השותפים למעגל היצירה ולשמור על הספרות הישראלית כבעלת ערך תרבותי ולא כמוצר מדף רגיל. לא נרשה שהרשתות ימשיכו להשתמש בכוח המונופוליסטי שלהן כדי לסחוט את המו"לים ולרוקן את החוק מתוכנו״.

הצעת החוק החדשה, שעשויה להיות מוגשת כתיקון לחוק הספרים, תגביל את גובה ההנחה שהרשת תוכל לקבל מהמו״ל למקסימום 40 אחוז. הורביץ אמר ״בסופו של דבר אנחנו נדאג לכך שכולם ייצאו נשכרים: הרשתות ירוויחו, המו״לים ירוויחו, הסופרים ירוויחו והחשוב מכל: מעמד הספרים במדינה יישמר והציבור יוכל ליהנות מיצירה ספרותית איכותית במחירים שווים לכל נפש".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ