כתבי יד של ג'ון לנון יעמדו למכירה פומבית

כתבי היד שכוללים סיפורים קצרים, שירים ורישומים, יעמדו למכירה פומבית בסותבי'ס בניו יורק בראשית חודש יוני

איתן בוגנים
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
איתן בוגנים

יותר מ-100 כתבי יד של ג'ון לנון, הכוללים סיפורים קצרים, שירים ורישומים, יעמדו למכירה פומבית בסותבי'ס בניו יורק בראשית חודש יוני. רוב העבודות שיוצעו למכירה נעשו עבור שני הספרים שפירסם לנון בעודו בחיים, "In His Own Write" מ-1964, ו-"A Spaniard in the Works" מ-1965. העבודות הן מהאוסף של טום משלר, מי שהיה בשנות ה-60 המנהל הספרותי של ג'ונתן קייפ, המוציא לאור הבריטי של לנון.

בצעירותו, היה ידוע לנון בנטייה הספרותית-קומית שלו: הוא הוציא לאור מגזין בעבודת יד, "The Daily Howl" שמו, כשהיה בבית ספר יסודי, ובראשיתה של ההצלחה עם הביטלס בליברפול כתב לנון מספר מאמרים למגזין מוזיקה מקומי. בפגישה שהתקיימה בין לנון ומשלר ב-1963, שיכנע אותו האחרון לאסוף כמה מהיצירות שלו לכדי ספר. "In His Own Write" זכה להצלחה, ובביקורות שנכתבו הועמד לנון באותה שורה עם לואיס קרול. משלר הזמין מלנון ספר נוסף שיצא לאור בשנה שאחרי. כמחוות תודה, העניק לנון למשלר את חומרי הגלם של שני הספרים. "היחסים שלי עם ג'ון לנון היו שונים מכל אלה שהיו לי עם כל האחרים שעבדתי אתם לאורך השנים שלי כמוציא לאור", סיפר משלר, "לאחר שראיתי סקיצה מעולה שמכר משותף שלנו הראה לי, נפגשתי עם ג'ון כדי להציע לו להוציא לאור ספר. באותו זמן הייתי צריך לתת לו את הביטחון כדי לכתוב ולהפיק את העבודות".

לנון. הושווה ללואיס קרולצילום: AP

העבודה המרכזית במכירה היא "The Singularge Experience of Miss Anne Duffield", פרודיה על שרלוק הולמס שהופיעה בספר השני של לנון, שנכתבה לאחר חופשה בטהיטי ב-1964, שבמהלכה קרא לנון את סיפורי הבלש. על פי ה"ניו-יורק טיימס", בראיון מ-1965 סיפר לנון שזה היה קטע הפרוזה הארוך ביותר שהוא כתב. לצד כתב היד יעמדו למכירה גם מספר איורים שעשה לנון לספר. בין העבודות הבולטות שבאוסף נמצאת גם הגרסא המתוקנת של לנון לכתב היד "Liddypool", שפורסם לראשונה ב-1961 ומוערך בסכום של בין 12,000 ל-15,000 דולר; אוסף של דפים מודפסים בהם גרסאות של 17 יצירות, ביניהן אחת המתייחסת לסינגל הראשון של הביטלס, "Love Me Do", ככל הנראה משלהי 1962, המוערך בסכום של בין 15,000 עד 20,000 דולר, ורישום ללא כותרת של גיטריסט בעל ארבע עיניים שיוצע למכירה בסכום של 15,000 עד 25,000 דולר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ