מיה סלע
מיה סלע

משרד התרבות והספורט הכריז על הזוכים בפרסי היצירה לסופרים עבריים ע"ש לוי אשכול ז"ל לשנת 2014. הזוכים הם: אבירמה גולן, אלונה פרנקל, אופיר טושה גפלה, אלי אליהו, גלית דהן־קרליבך, חיים פסח, יונדב קפלון, מיקי בן כנען, מתן חרמוני, עליזה גרינברג טור־מלכא, ערן בר־גיל, ענת זכריה, ציפי גון־גרוס וצרויה שלו.

כמדי שנה, מעניק משרד התרבות את פרסי היצירה לסופרים ומשוררים הכותבים בשפה העברית, כהוקרה על פועלו של הסופר והמשורר בספרות, על כל תחומיה: שירה, סיפורת, מחזאות, מסה, ביקורת ועריכה ספרותית. הפרס בשווי כולל של 910,000 שקל יתחלק באופן שווה בין הזוכים ולכל אחד יוענק פרס בשווי 65,000 שקל.

מיקי בן כנען. "כתב הגנה לחריגים"צילום: דודו בכר

שרת התרבות, לימור לבנת, אמרה כי "כל אחד מהזוכים כותב בדרך ייחודית ומפליא לתאר בכתיבתו נושאים, דמויות ומצבים מנקודת מבט אישית ומעניינת. כל אחד מהם הטביע את חותמו על עולם הספרות הישראלי, הוביל את קוראיו למחוזות חדשים ותרם לעושרנו התרבותי".

שופטי הפרס השנה היו: גיל הראבן - יו"ר, אמיר גוטפרוינד, ופרופ' תמר וולף־מונזון. בין נימוקי השופטים לגבי מיקי בן כנען נאמר, כי היא "סופרת ייחודית. חריגה בנוף הפרוזה. מצטיינת בחירות מחשבה שנדירה במקומותינו וניסחה בספריה כתב הגנה לחריגים".

צרויה שלו. שלושה שופטיםצילום: דודו בכר

על ציפי גון גרוס נכתב כי יש לה "תרומה ארוכת שנים לעולם הספרות והשיח הספרותי כסופרת נוער ומבוגרים מוכשרת... אם לא די בכתיבתה הרי לזכותה נזקף מפעל הספרות רב־השנים עמו היא מזוהה, "ספרים, רבותיי ספרים," תוכנית הספרות הפופולרית היציבה ביותר בכל המדיה הישראלית".

ואילו על חיים פסח נכתב כי הוא "פובליציסט, מבקר, מתרגם, מבכירי העורכים בארץ ומהוותיקים שבהם. במהלך שנות עבודתו השכיל לגלות אחדים מהסופרים הבולטים כיום, ולטפח אותם. פסח ידוע בסקרנותו ובפתיחותו האמנותית, ביכולתו להתעניין ביצירות ממינים שונים מאוד ולכבד את שפתן הייחודית. טווח עבודתו של פסח נע תמיד בין קלאסיקה טהורה לחדשנות אמיתית", וכי הפרס ניתן "על שנים רבות של עבודה בתחום העריכה והתרגום,על ביסוס קריטריונים לעריכה איכותית ועל גילוי קולות חדשים בספרות".

אלי אליהו. "רגעים נפלאים של קושי"צילום: גלי איתן

על המשורר אלי אליהו נכתב כי הוא "משורר נפלא. שירים פשוטים שגורמים להזדהות והתרגשות. יש לאלי אליהו דרך קסומה בשירתו. הוא כותב באיפוק גם את הכאב והצער הגדול ביותר ("ומה לעשות שאצלי הניתוח הצליח ובגדד מתה") ויודע להתריס ללא סימני קריאה, לתאר את חרדת הקיום במילים רכות, ואת המסובך ביותר לתאר במילים הפשוטות ביותר. דרכו המינורית, שנדמה כי... תמיד עומד מאחוריה חיוך של השלמה, של אהבה, מתווה רגעים נפלאים של תיאור הרגעים הקשים והיפים בחיי אדם".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

הקרנה פעילה של "ספר הג'ונגל: המחזמר". קאלט ישראלי

הקרנה פעילה של "ספר הג'ונגל" היא מופע הקאלט הביזארי של הרגע

ברופי בבית המשפט. הרעיפה שבחים על בעלה ועל החיים שבנו יחד

היא כתבה את המדריך "איך לרצוח את בעלך". ואז בעלה נרצח

רחוב פינסקר
בתל אביב, גלויה
מ— 1940 לערך.
עיר שדיברה יידיש
ובעיקר ספרה
ביידיש

ספר הזיכרונות שהותיר אחריו חושף כישרון מפתיע של סופר גדול

רינאוי-זועבי

טירללת מדינה שלמה, את צריכה לענות. "צודק, אבל אני מנתקת"

סמי ברדוגו. "אין לי דמיון"

סמי ברדוגו מנוכר להומוסקסואליות, למזרחיות ולחיים עצמם

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ

כתבות שאולי פספסתם

בתביעה נכתב כי הראיון כולו "התנהל בצורה שאינה מכבדת או רצינית״ כלפיה

המועמדת התחברה לראיון עבודה בזום - וקיבלה מהמראיין מייל שהדהים אותה

ריי דליו

מייסד קרן הגידור הגדולה בתבל: מזומן הוא זבל - ממשלות יחסלו את ביטקוין

ישראל פישר

יוקרה זה רע? כך נראים החיים במגדל חדש בתל אביב

מפגינים נגד יוקר המחיה מול בית הנשיא בסרי לנקה

קו השבר שעלול לקחת את הכלכלה העולמית למקום אחר, אפל יותר

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?