פסטיבל הסופרים הרביעי נפתח בירושלים

הנואמים המרכזיים היו שרת התרבות לימור לבנת, ראש העיר ירושלים ניר ברקת, הסופר ג'ייק ואליס סימונס והסופר דרור משעני

מיה סלע
מיה סלע
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מיה סלע
מיה סלע

היום (ראשון) נפתח פסטיבל הסופרים הבינלאומי במשכנות שאננים שבירושלים. טקס הפתיחה התקיים במעמד שרת התרבות והספורט, לימור לבנת, ראש העיר ירושלים, ניר ברקת, ויו"ר משכנות שאננים, רות חשין, ובהשתתפות סופרים מהארץ ומחו״ל.

שרת התרבות הודתה באופן מיוחד לג'ייק ואליס סימונס, שלא נכנע לחרם הבינלאומי על ישראל. "ברוכים הבאים לארץ מולדתו של עם הספר שבה התרחש נס השפה העברית. נס זה לא היה מתרחש אלמלא נרתמו אליו ראשוני הסופרים והמשוררים הלאומיים, ביאליק, רחל ושי עגנון״, היא אמרה וציינה שמאות מיליונים קוראים את השפה האנגלית לעומת מיליונים ספורים את העברית.

דרור משעני בפתיחת פסטיבל הסופרים בירושלים, הערבצילום: קובי בוהדנה ונעמה נוח

"ספריו של גרסיה מרקס, גם אלמלא תורגמו לשלל שפות, היו נחשפים אל יותר מ-400 מיליון איש בארבעים ארצות... היקפו המצומצם של קהל הקוראים מאלץ אותנו כמדינה, והניע אותי, להעביר את החוק להגנת הסופרים והספרות ולאפשר להם קיום", אמרה השרה. "החוק נועד להבטיח לסופרים ישראלים גמול הולם... ראויה היצירה ישראלית להיות חשופה לאותם מיליארדי קוראים שוחרי ספרות ויצירה בעולם, ורבות היצירות שתורגמו לשפות אחרות. עם הספר שמורשתו היא ספר הספרים גאה ושמח לארח אתכם בעיר הנצח שהיתה ועודנה השראה לכל מבקריה״.

ראש עיריית ירושלים אמר כי ״על רקע היופי המדהים שאנחנו רואים ממשכנות שאננים, כשאנחנו מדברים על ירושלים עיר הקודש, בירתו של עם הספר, אין ספק שזה המקום הנכון לקיים בו את פסטיבל הסופרים הבינלאומי הרביעי. זאת עיר שהשתוקקו אליה 2,000 שנה, ליופיה, לייחודה. בשנים האחרונות ירושלים יותר מתמיד היא עיר של תרבות ואמנות, מחקר ורוח. ירושלים היא אבן שואבת לאנשי הרוח והספר שנשבים בקסמי העבר ובדמיונות העתיד. זו עיר של ספר, מלים, שירה והרבה מספרי סיפורים. היא עיר ששייכת לכולם. עיר של שלום".

כמו כן ציטט ברקת את שירו של יהודה עמיחי ״עצוב להיות ראש העיר ירושלים״ ואמר שהיה שמח כל כך אילו יכול עמיחי להיות נוכח כדי שיוכל להתווכח אתו על כך.

בשם הסופרים מהארץ דיבר הסופר דרור משעני, שאמר: ״בדורות האחרונים הספרות העברית נוצרת בפעם הראשונה על ידי יוצרים שהעברית היא שפת אמם. יש לכך יתרונות אבל יש לכך גם חסרונות. הספרות העברית נוצרת בשנים האחרונות מתוך ניתוק כמעט מוחלט מן המרחב התרבותי שמסביבה ובתוכה. יש חוקים ויוצרים שחושבים שכך צריך להיות. אני חושב שהספרות העברית לא תוכל לשכון לבדה.

"המקרה של הסיפור הבלשי, הסוגה שבה אני כותב, מוכיח זאת. הסיפור הבלשי, שהוא האוניברסלי מבין כל הז'אנרים, התפתח מתוך שהייה הדדית של יוצרים מרחבי העולם. אם פעם הסתובבו בלשים בעיקר בפריז, ניו יורק ולונדון, היום הם כבר באים מקייפטאון ואוסלו ומרקש. מי שחושב שאפשר לכתוב ספרות בעברית בלי דיאלוג עם הספרות הגלובלית, טועה. זאת הזדמנות להודות למשכנות שאננים על ארגון המפגשים האלה בין הסופרים. אבל זה לא מספיק. הספרות העברית יוצרת מתוך ניתוק, היא כמעט לא מתרגמת ספרות ערבית, ויותר מזה - היא אוסרת על יבוא ספרים מארצות ערב.

"סבי רפאל משעני נולד ב-1921 בעיר חאלב. הוא לא היה סופר אלא פקיד ואילו היה כותב את סיפוריו אולי היה כותב בערבית. אבי נולד בתל אביב. שפתו הראשונה היתה עברית. כשאבי נפטר לפני שנה הבנתי שהשיחה של משפחתי עם המקום עלולה להיפסק. החלטתי אז להתחיל ללמוד ערבית ולתרגם יצירות ספרות מהשפה הערבית. בשבילי זאת משימה אישית מאוד שקשורה לפרידה מסבי ומאבי, אבל אולי זו יכולה להיות משימתה של הספרות העברית - להתקיים לא רק במרחב התרבותי המערבי אלא גם מהמרחב שבו היא יוצרת״.

בשם הסופרים מחו״ל דיבר ג׳ייק ואליס סימונס. ״לכל עיר בעולם יש רוח משלה ויש ערים יפות מאוד בעולם", הוא אמר. "אבל הפסטיבל הזה הוא מיוחד בגלל המיקום שלו, בירושלים. כשכתבתי את הרומן שלי 'הנערה מברלין' נהייתי מאוד מודע לחיים של יהודים בגרמניה. כל האנשים האלה שכתבתי עליהם היו נדהמים לדעת ששבעים שנה אחר כך לא רק שירושלים קיימת ויש מדינת ישראל, אלא שגם מתקיים בה פסטיבל סופרים. זו זכות להשתתף בפסטיבל הזה.

"לפני שבאתי ניסו לשכנע אותי שלא לבוא במסגרת החרם על ישראל. כתבתי שאינני מסכים עם החרם. הממשלה הבריטית לגמרי מתנגדת לחרם על ישראל וכך גם שלושה רבעים מהציבור הבריטי. בעיקר לחרם התרבותי, שהוא רעיון קיצוני. בשבילי להימנע מהחרם זאת לא רק חובה אלא גם תענוג. החרם הוא צביעות שאנשים מוסריים שאוהבים חופש צריכים להתנגד לה״.

מנחת הערב היתה השחקנית אולה שור סלקטר. מנכ"ל משכנות שאננים, מוטי שוורץ, אמר כי ״המקום המורכב הזה מתמודד עם קונפליקטים ייחודים של חירות, חברה וביטחון וכל אלה נוכחים בתוכנית האמנותית שלנו. מלבד שיח סופרים תוכלו לצפות בחיבורים ייחודיים״.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ