מיה סלע
מיה סלע

הסופר העיראקי הגולה חסן בלסים זכה בפרס Independent foreign fiction prize הבריטי, על קובץ הסיפורים "ישו העיראקי" (The Iraqi Christ) בו הוא מתאר את עיראק כגיהנום סוריאליסטי.

בלסים הוא משורר, קולנוען וסופר. הוא הסופר הערבי הראשון שזוכה בפרס הזה, שנוסד לפני 24 שנים, והראשון שזוכה בו עבור ספר שטרם פורסם בשפתו המקורית בגלל צנזורה. זהו גם קובץ הסיפורים הראשון שזוכה בפרס. בעבר זכו בו סופרים כמו מילן קונדרה, זבאלד, ופר פטרסון.

"ישו העיראקי" הוא קובץ הסיפורים השני של בלסים ולפי ועדת השופטים מדובר בעבודה מופתית של עדות שלאחר מלחמה, של אבל והתקוממות: "14 הסיפורים בספר נותנים הצצה בלתי נשכחת לעיראק המודרנית וכתובים בשילוב של רפורטאז'ה, ממואר ופנטזיה אפלה".

בין המועמדים האחרים לפרס השנה היו גם קרל אווה קנאוסגארד הנורווגי, ובריגיט וונדרבק הגרמניה. סכום הפרס הוא עשרת אלפים ליש"ט שיחולקו שווה בשווה בין בלסים לג'ונתן רייט, מתרגם הספר לאנגלית.

בלסים נולד בבגדד, אותה עזב בשנת 1998 לעיר סולימניה באיזור הכורדי שם יצר תחת פסבדונים כורדיים סרטים ביקורתיים על סדאם חוסיין. הוא ברח מעיראק בשנת 2000 והיה מהגר לא חוקי במשך ארבע שנים עד שלבסוף התיישב בפינלנד.

למרות שבחי הביקורת להם זכה גם בארצות הברית וגם באנגליה - בגרדיאן הוא כונה "אולי הסופר הערבי החי הטוב ביותר כיום" - הספר טרם ראה אור בערבית. ספרו הקודם "The Madman of Freedom" Square פורסם בערבית בגרסה מצונזרת. בלסים אמר שהוא מתכנן לפרסם את הספר החדש בגרסה דיגיטלית וחינמית כדי להלחם בניסיונות לצנזר אותו.

חסן בלסיםצילום: Matěj Baťha

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ