תקווה לשוק הספרים? |

"מרקסטון" סילקה את חובותיה של רשת "סטימצקי"

נכון להבוקר אין לרשת הספרים חובות לאף גורם בנקאי, כך נודע ל"הארץ". כמו כן "סטימצקי" דחתה את הצעת הרכישה של קבוצת ארלדן וקרביץ וזאת לאור העובדה שהוגשו הצעות טובות יותר

מיה סלע
מיה סלע
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מיה סלע
מיה סלע

שבוע הספר אמנם נפתח תחת עננה כבדה בדמות מצבה הלא ידוע של "סטימצקי", אולם כעת מסתמנת תקווה מחודשת. ל"הארץ" נודע כי קרן ההשקעות "מרקסטון" סילקה את החוב של "סטימצקי" שנמצאת בבעלותה וכי נכון להבוקר אין לרשת חובות לאף גורם בנקאי. עוד נודע כי החוב ל"דויטשה בנק" שולם וכי יש ל"סטימצקי" קו אשראי על סך 6.3 מיליון שקלים בבנק הפועלים. כמו כן נודע כי הלוואת הבעלים והלוואת מגנוליה נמחקות בעת מכירת "סטימצקי" וזאת על פי סיכום עם "מרקסטון".

עד כה היה ידוע על שלוש קבוצות המתחרות על רכישת "סטימצקי". לפני שבועות ספורים נמסר כי יש סיכום בין קבוצת ארלדן (הבעלים של הוצאת כתר) וקרביץ הכפוף לבדיקת נאותות אולם מקורב ל"סטימצקי" אמר ל"הארץ" כי "סטימצקי" דחתה את הצעתה של קבוצת ארלדן וקרביץ וזאת לאור העובדה שהוגשו הצעות טובות יותר. כרגע יש שלוש הצעות רכישה אחרות שנדונות.

ככל הידוע, בין הקבוצות שנמצאות במשא ומתן על רכישת רשת חנויות הספרים נמצאת ידיעות ספרים וג. יפית. עד כה היה חשש כבד בענף הספרים כי בסופו של דבר העניין יסתיים בבית המשפט ובכינוס נכסים וכעת יש תקווה מחודשת שתהיה קבוצה שתרכוש את "סטימצקי" ושוק הספרים יתאושש. עם זאת, כפי שפורסם ב"דה מרקר", מנכ"ל סטימצקי איריס בראל כינסה הבוקר את עובדי המטה של החברה ומסרה להם שאם החברה לא תימכר בזמן הקרוב היא תלך להקפאת הליכים.

עדכון (16:40): בהמשך להודעת "סטימצקי" כי דחתה את הצעת קבוצת ארלדן-קרביץ לאור העובדה שהוגשו הצעות טובות יותר, אומר היום בכיר בענף המו״לות כי ארלדן וקרביץ הם אלה שיזמו את הפסקת המשא ומתן מכיוון שההצעה הקודמת שהוגשה על ידי ארלדן היתה גבוהה מדי. גורמים שונים בענף אומרים כי חברת סטימצקי שווה היום כ-20 מיליון שקלים ואילו כתר הציעה 50 מיליון שקלים.

בענף נשמעת ביקורת על מנכ״ל סטימצקי, איריס בראל על אופן ניהול המשבר. גורם בענף אמר ל"הארץ" כי ״כמו שאיריס בראל ניהלה את העסק גרוע, גם את המשבר היא מנהלת בצורה כושלת. ככל שהזמן חולף השווי של 'סטימצקי' הולך ויורד. אין מכירות בחנויות אבל החובות הולכים וגדלים והמוניטין נפגע״. גורם אחר אמר ל"הארץ" כי להערכתו על אף שקרן מרקסטון הודיעה על כיסוי החוב לדויטשה בנק עדיין נשארו לסטימצקי חובות, למשל לספקים (המו״לים).

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ