איריס בראל התפטרה מתפקידה כמנכ"ל סטימצקי

בענף הספרים יש המברכים על התפטרותה של מי שנחשבת למנהלת כושלת

מיה סלע
מיה סלע
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מיה סלע
מיה סלע

איריס בראל התפטרה מתפקידה כמנכ"ל סטימצקי. במכתב ההתפטרות שכתבה הסבירה כי בעצם התפטרה כבר לפני יותר משלושה חודשים, ערב מותו של אמיר קס, מייסד שותף ומנכ"ל קרן מרקסטון, שנהרג בתחילת חודש אפריל בתאונת דרכים.

"ערב מותו הטרגי של אמיר קס ז"ל הודעתי לו על רצוני לעזוב", כותבת בראל, "וכי החלטתי לחזור למסגרות בהן הייתי שותפה בעבר. לאור השתלשלות העניינים, והבעיות הפתאומיות שנחתו על החברה, נשארתי בתפקיד וזאת על מנת למכור את חברת סטימצקי ולשמור על העובדים והספקים ככל שניתן".

איריס בראלצילום: סיון פרג'

בראל כותבת: "כל מי שמכיר מקרוב את אשר קרה בחודשיים האחרונים מבין ויודע שהנהלת החברה ואני עשינו את הבלתי יאומן. מעטים היו שהאמינו שאכן נצליח, ואין גאה ממני שהובלנו את החברה 'לחוף מבטחים'. הגעתי לרשת סטימצקי לפני כשמונה שנים. למעשה זה היה מסע 'במנהרת הזמן'. מחברה 'מיושנת', חברה ללא מערכת מיילים, הפכנו תוך כדי תחרות גדולה לחברה מודרנית, עם מועדון לקוחות של 400,000 איש, חנויות מהיפות שקיימות, מערכת מיומנת של שרות ומכירות, מותג חזק ומרגש והחשוב מכל חברה אנושית לעובדיה.

"נפלה בחיקי הזכות להיות חלק ממותג חזק ומפואר שכזה. אהבתי מאוד את 'הבית' הזה ואת היושבים בו. עברנו חוויות רבות, לפעמים כעסנו, לפעמים שמחנו, ממש כמו במשפחה רגילה, אבל תמיד עשינו זאת תוך כבוד איש לרעהו ותוך אכפתיות ענקית למשפחה הזו, משפחת סטימצקי.

"בימים אלו נרכשה החברה על ידי קבוצת גרינברג. אני מאמינה שקבוצת גרינברג תשמור על חברת סטימצקי ותדאג שרשת סטימצקי תגדל ותתפתח. משפחה לא עוזבים לעולם. אני אשאר בתפקידי כמנכ"ל במהלך החודש הקרוב על מנת להעביר בצורה מסודרת ונכונה את החברה לבעלים החדשים, ולאחר מכן אשאר לבקשתם כיועצת לתקופה נוספת".

בראל מוסיפה כי "לפעמים בני משפחה עוזבים את הקן למקומות אחרים אבל תמיד נשארים במשפחה. תמיד אהיה חלק ממשפחת סטימצקי".

אולם במשפחת ענף המו"לות צברה בראל כועסים רבים. יו"ר התאחדות המו"לים ומו"ל הוצאת שוקן, רחלי אידלמן, אמרה בתגובה על פרישת בראל: "ברוך שפטרנו".

גורם בכיר בענף אמר ל"הארץ": "בראל הציגה הישג ניהולי מרשים. היא הצליחה להביא רשת שהיתה רווחית במשך 60 שנה להפסד מהרגע הראשון שבו היא נכנסה". בכיר אחר בענף אמר: "הניהול שלה היה עלוב ואנחנו מקווים שתקופת הניהול העלוב הסתיימה".

הסופר חיים באר אמר בתגובה להתפטרותה: "זה מעט מדי ומאוחר מדי. חבל שהיא בכלל היתה בסיפור הזה".

עוד אמרו גורמים בענף: "מנחם פרי אמר את הדבר הנכון. היא אדם שעשה כל כך הרבה נזק בזמן כל כך קצר. זה מחיר שאנחנו נשלם עוד שנים, אנחנו מסתכלים קדימה ולא יודעים איך קמים מזה".

אחר אמר: "הקונצפט הזה של רשת חנויות לא עבד. זה הרס לחלוטין את הענף וזה לא ניתן לתיקון כי זה שינה את טעם הציבור. תראי גם איזה ספרים זוכים בפרסים ספרותיים. ספרות במובן של פעם נעלמה בחמש השנים האחרונות. היא לא הסיבה היחידה לכך אבל היא אחת מהסיבות".

למרות התפטרותה נראה כי בראל תישאר עוד זמן מה ברשת מאחר שרוכשי סטימצקי דחו את התפטרותה וביקשוה להישאר לעת עתה. "מנכ"לית סטימצקי איריס בראל הגישה את התפטרותה בשעה האחרונה", מסרו, "אך בקשתה לסיים את עבודתה נדחתה על ידי הרוכשים. הרוכשים סיכמו עם בראל בהבנה מלאה של שני הצדדים כי בראל תישאר בתפקידה כמנכ"לית החברה לכל דבר ועניין כל עוד תתבקש לעשות זאת על ידי הרוכשים החדשים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ