כך עזר סטיבן קולבר לקדם סופרת אמריקאית אלמונית

מנחה תוכנית האירוח הלילית המליץ על הספר כחלק מהמאבק בין רשת אמזון לענקית המו"לות האשט. וגם: ספרה החדש של ג'יי קיי רולינג, תחת שם העט רוברט גולבריית, נמכר היטב גם ללא אמזון

מיה סלע
מיה סלע
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מיה סלע
מיה סלע

לפני כמה שבועות זכתה סופרת אמריקאית אלמונית, אידן לפוקי, בלוטו ספרותי. בתוכנית האירוח הלילית שלו תקף סטיבן קולבר את אמזון על כך שהם מונעים מקונים לקנות ספרים מהמו"ל שלו, האשט. הוא בחר ב"קליפורניה", הספר של לפוקי, כדי להסביר את מאבק הענקים המתרחש בשבועות האחרונים בין הוצאות הספרים לאמזון. מאבק שבו החנות הגדולה, המונופוליסטית, אמזון, תובעת מהמו"לים הנחות מפליגות ומענישה אותם כשהם לא מסכימים על ידי כך שאינה מוכרת את ספריהם.

"לא נלקק את המגף המונופוליסטי שלהם", אמר קולבר על אמזון ושלח קוראים להזמין את ספרה הפוסט־אפוקליפטי של לפוקי בחנויות העצמאיות. קולבר הסביר שהמאבק בין אמזון להאשט מקשה במיוחד על סופרים צעירים ואלמונים כמו לפוקי שמפרסמים בפעם הראשונה.

לפוקי, בת 33, ישבה באותה שעה בביתה בסן פרנסיסקו וצפתה בקולבר כשהוא מחזיק בידו את ספרה. אחרי כמה ימים הוא חזר על הדברים עם הספר שלה, הפעם ביקש מהצופים לקנות את ספרה כדי שיחד יכניסו אותה לרשימת רבי המכר של "ניו יורק טיימס". הוא גם המליץ על ספרה ל-6.6 מיליון עוקביו בטוויטר.

סטיבן קולברצילום: AP

לפוקי אמרה ל"ניו יורק טיימס" שהיא לא חשה בנוח על כך שהיא מרוויחה מהמאבק נגד אמזון "ובאותו זמן ההזדמנות להגיע לכל כך הרבה קוראים היא חלום, ועדיין תהיתי אם למישהו באמת יהיה אכפת".

מובן שהיה להם אכפת. הרומן נהפך לאחד מספרי הביכורים הכי מוזמנים מראש בהיסטוריה של האשט. הסוכן שלה כבר מנהל משא ומתן על זכויות הספר להפקת סרט. כמו כן החליטו להדפיס יותר ספרים משתוכנן מראש וכך הודפסו 60 אלף ספרים. הם גם האריכו את סיבוב ההופעות של הסופרת. השבוע למשל היא ביקרה בפורטלנד שם חתמה על 10,000 ספרים.

בתוך כך נודע כי בעלה של לפוקי עובד בגודרידרס, רשת חברתית שבה ממליצים על ספרים, שאותה רכשה אמזון בשנה שעברה. היא אמרה על כך ל"ניו יורק טיימס" כי "אמזון הם ביריונים ואני לא קונה שם אבל אני אוהבת את גודרידרס, אני אומרת את זה לפרוטוקול ולמען חיי הנישואים שלי".

בין הספרים שמעכבת אמזון במאבקה נגד המו"לים שלא מוכנים לתנאי הסחר שלה ובראשם ענקית המו"לות האשט נכלל "תולעת המשי" שכתבה ג'יי־קיי רולינג תחת שם העט רוברט גלבריית. הספר, המגולל את עלילות הבלש קורמרן סטרייק, הוא השני בסדרה שבה מתוכננים שבעה ספרים.

האשט הפסיקה לספק ספרים לאמזון בגלל תנאי תשלום מופרזים שביקשה אמזון מהמו"לים. כעונש על הסירוב הודיעה אמזון שאת ספריהם של כמה מן הסופרים הפופולריים שלה היא תוכל לספק למזמינים רק בעוד חודשיים והורידה את כפתור ההזמנה המוקדמת.

אמזון התעסקה כנראה עם הסופרת הלא נכונה. מתברר כי האשט מוכרת את הספר של רולינג בהצלחה גדולה גם בלי אמזון. מחר (שישי) יגיע גם לחנויות בישראל ספרה הראשון של רולינג תחת השם רוברט גולבריית. הספר רואה אור בהוצאת ספרי עליית הגג וידיעות ספרים שהיו גם הם מעורבים השנה במלחמת הנחות מול סטימצקי. במקרה הזה נראה שדווקא סטימצקי ניצחה וזכתה לתספורת של 30% כפי שדרשה מהמו"לים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ