מת העיתונאי והביוגרף שבתי טבת

טבת, חתן פרס ישראל שהיה עיתונאי "הארץ" במשך שנים וכתב בין השאר ביוגרפיה מונומנטלית על דוד בן גוריון, מת לאחר מחלה ממושכת והוא בן 89

מיה סלע
מיה סלע
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מיה סלע
מיה סלע

העיתונאי, הביוגרף והסופר חתן פרס ישראל לשנת 2005 שבתי טבת מת לאחר מחלה ממושכת והוא בן 89.

הוא נולד בשנת 1925 במגדל צדק, ליד פתח תקוה, להוריו שפרה ודב טבצ'ניק שהיו מחלוצי העלייה השלישית. טבת גדל בתל אביב ואת פעילותו החל כעיתונאי בשנות הארבעים בירושלים ככתב בעיתון "משמר", שנהפך מאוחר יותר לעיתון "על המשמר". בשנת 1950 התחיל לעבוד בעיתון "הארץ" ובמשך עשרות שנים היה בו כתב צבאי ומדיני, בעל טורים,פירסם תחקירים ושימש כשליח העיתון באירופה.

טבת כתב עשרות ספרים, בהם ביוגרפיה מונומנטלית על דוד בן גוריון וספרים נוספים העוסקים בו; ביוגרפיה על משה דיין וספרים רבים אחרים ובהם "חשופים בצריח", שהיה הראשון מסוגו שנכתב על מלחמת ששת הימים, "קללת הברכה" על ראשית השליטה הישראלית בשטחים ו"שעשוע ובתו" על תרבות העוני בישראל. טבת כתב גם מחזה, "אל תגעו בנוימן", שהוצג בשנת 1964 בתיאטרון העונות בבימויו של נסים אלוני, וסרט עלילתי, "רק לא בשבת", הופק על פי תסריט שלו.

שבתי טבתצילום: רפרודוקציה מוטי קמחי

פרס ישראל הוענק לו בשנת 2005 על מפעל חיים. השופטים ציינו כי טבת הפגין כישרון רב להיכנס לעומקן של בעיות ולחשוף אותן. עוד כתבו כי "מפעלו הוא נכס צאן ברזל לחברה הישראלית ולעם היהודי. מפעלו של שבתי טבת מביא בפנינו את דוד בן גוריון האדם, המנהיג, הלוחם, פועלו ומשנתו, ובמקביל מתעד בנאמנות את תולדות היישוב העברי ואת הקמתה והתפתחותה של מדינת ישראל. המפעל הגדול של טבת בנוי מאלפי פריטים קטנים שהוא ליקט, ניתח וארג ליצירה ספרותית היסטורית משובחת".

לפני 12 שנה לקה טבת באירוע מוחי והפסיק לכתוב.

הלווייתו תיערך מחר (שני) בשעה ארבע בבית העלמין של כפר שמריהו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ