מחקר: "חמישים גוונים של אפור" שינה את היחס לספרים בהוצאה עצמית

לטענת החוקרת, יש נושאים פופולריים שמו"לים מסורתיים מתעלמים מהם, ביניהם פורנו רך, וסיפורים אישיים על אסונות כמו אובדן ילד

מיה סלע
מיה סלע
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מיה סלע
מיה סלע

הצלחתה של אי.אל ג'יימס, עם הטרילוגיה האירוטית "חמישים גוונים של אפור" שינתה את הסטריאוטיפים באשר לסופרים המוציאים ספרים בהוצאה עצמית, כך מדווח ה"גרדיאן". מחקרים מראים כי כיום נשים מעל גיל 40 בעלות השכלה גבוהה הן אלה ששולטות בשוק הצומח של הספרים הדיגיטליים. אליסון בוורסטוק מאוניברסיטת קינגסטון אמרה ל"גרדיאן" שלפי המחקר שלה 65% מהספרים בהוצאה עצמית הן של נשים, ו-35% של גברים. לדבריה כמעט 2/3 מהמפרסמים ספרים בהוצאה עצמית הם בגילי 41 עד 60 ו-27% הם מעל גיל 61. חצי מהם מועסקים במשרות מלאות, ל-32% יש תואר ראשון מהאוניברסיטה ול-44% מהם תארים גבוהים יותר.

לדברי החוקרת, יש אי הבנות באשר לזהותם של אלה שמחליטים לפרסם ספר בהוצאה עצמית וכן לאופן שבו הפרסום הזה משנה את תעשיית המו"לות. לדבריה, אנשים עדיין חושבים שסופרים מוציאים ספרים בהוצאה עצמית כמוצא אחרון וכי מדובר באנשים חסרי השכלה. לדבריה, אי.אל ג'יימס היא דוגמה לאיך סופרים בהוצאה עצמית מכירים את הקהל שלהם.

אי.אל ג'יימס. בזכות ההצלחה שלהצילום: אי־פי

בוורסטוק אמרה שיש נושאים פופולריים שמו"לים מסורתיים מתעלמים מהם, ביניהם פורנו רך, וסיפורים אישיים על אסונות כמו אובדן ילד. לדבריה, רוב המו"לים נשארים מאחור כשמקדימים אותם הדמוקרטיזציה וההפצה הדיגיטלית "זה קורה משום שהמו"לים מסכימים ביניהם על מה שהם אוהבים, הם מכירים זה את זה, והם לא בהכרח מחוברים לטעם הפופולרי". עוד אמרה כי משמעות ההצלחה של ספרים בהוצאה עצמית היא שגם תפקידו של הסוכן הספרותי עומד בסכנה.

במחקר שערכה בשנת 2012 גילתה כי 59% מהסופרים שפירסמו בהוצאה עצמית השתמשו בעורך לספרים שלהם, מה שמבטל את אחד היתרונות הגדולים שבהם ניתלתה עד כה המו"לות המסורתית בינה לבין ספרות בהוצאה עצמית.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ