איתי שטרן
איתי שטרן

ביום שישי הקרוב יתקיים בסינמטק תל אביב אירוע לכבוד המשורר ארז ביטון ובו יוקרן הסרט התיעודי "ציפור בין יבשות", העוקב, בין היתר, אחר ניסיונו של ביטון להתמודד בפריימריז למפלגת העבודה בתחילת שנות האלפיים. בין השאר אפשר לראות בסרט, שביים יניב טל, את יחסו המתנשא של אהוד ברק, ראש המפלגה אז, כלפי ביטון שאומר לו כי עדיין לא הגיע זמנו להתמודד. לאחר הקרנת הסרט יתקיים בסינמטק דיון בדו"ח ועדת ביטון ובחשיבותו של המשורר, אז והיום, בהשתתפות משוררים ואמנים ובהם סיגלית בנאי ושלומי חתוכה.

אלא שביטון אומר כי יחרים את האירוע. "הסירוב שלי לבוא לאירוע, שבמרכזו סרט שנעשה עלי לפני 17 שנה, נובע מהרצון לתת ביטוי למאבק הנוכחי שלי סביב ועדת ביטון", הוא מסביר. "הייתי רוצה שהחברה הישראלית תבין שאין בדו"ח הוועדה כוונת פילוג אלא כוונת אחדות, מתוך היכרות של השכבות השונות. אני רואה לפי הטוקבקים שיש שנאה בין עדתית וזה מצער מאוד, כי השנאה הזו נובעת מחוסר היכרות תרבותית וזלזול הדדי".

אלי חכים, מפיק האירוע, מספר כי הסרט אכן עוסק באירוע שהתרחש לפני כמעט 20 שנה, אך בעיניו הוא אקטואלי מתמיד. "אני הזמנתי את ארז לבוא להקרנה והיה מאכזב לגלות שהוא מעדיף שיעשו עליו סרט חדש. בסרט אפשר לראות איך ארז מתרפס בפני ברק שאומר לו שעדיין לא הגיע זמנו וש'כל דבר בעתו'. אין לו שם גב פוליטי. הדברים ברורים. אבל עוצמתו של הסרט נובעת מכך שדברים השתנו מאוד בשנים שעברו מאז. ארז קיבל את פרס ישראל ועמד בראש ועדה ממלכתית. מה שלא השתנה הוא היחס של מפלגת העבודה למזרחים, והעובדה שהמפלגה הזו וויתרה על ארז בזמנו, משקפת את מצבה כיום. הרי היא לא מצליחה להביא גם היום מצביעים מזרחים. מה שהכי מצער בעניין הוא שנפתלי בנט, שר החינוך, מנצל את שמו של ביטון לטובתו, וזה עובד לו. המזרחים מרגישים שהליכוד והבית היהודי דואגים להם".

ביטון מכיר את הטענות הללו, של חכים ושל אחרים, ומשיב עליהן: "בנט ידע שאני ניטרלי מבחינה פוליטית בעת האחרונה. אני לקחתי על עצמי להקים ועדה בנושא ההעצמה של הזהות המזרחית בתוכנית הלימודים כנושא שהוא חוצה מפלגות ומשותף לחברה הישראלית כולה. ולראיה, במפגש בוועדת החינוך של הכנסת, למעלה מ–12 חברי כנסת, מכל סיעות הבית כמעט, הביעו את תמיכתם בדו"ח. המאבק שלי בתוך משרד החינוך הוא עבור מימוש המלצות הדו"ח, אך לצערי שר החינוך לא נוקט עמדה נחושה כדי להחזיר את המצב כפי שהיה בתקופתם של לימור לבנת ויוסי שריד, בהן חויבו תלמידים ללמוד משוררים מזרחים כחלק ממערך הלימודים. היום תלמיד יכול לסיים י"ב מבלי לקרוא יצירה מזרחית אחת. אני פונה לשר החינוך הנוכחי, שאני נותן לו את כל הקרדיט על הקמת הוועדה, ואני קורא לו לממש את כל המלצותיה: גם בספרות, גם במחקר, גם במל"ג וגם בוועדות המקצוע".

אם זוהי השקפתך, מדוע שלא תלך ותאמר אותה באירוע שמוקדש לפועלך?

"אני אם אני הולך ונותן התייחסות מרכזית לסרט שנעשה לפני הרבה שנים, אני מחליש את המאבק שלי סביב מימוש הדו"ח. מה גם שהיום אני לא שייך לאף מחנה פוליטי. אני לא נגד הדיון במה שקרה בעבר, פשוט שיתקיים בלעדי. יכול להיות שאולי מפלגת העבודה פיספסה אותי, אבל אני לא חושב שאפשר להאשים מישהו. המפלגה היתה ערוכה אז באופן כזה שלא עשו הנחות לאף אחד. מטבע הדברים, בפריימריז, איש איש לנפשו. נכון שלא קיבלתי את תמיכתו של ברק ושל בכירים אחרים במפלגה ויכול להיות שאם הייתי מבין זאת מלכתחילה לא הייתי מתמודד מראש. כשאכתוב את האוטוביוגרפיה שלי אתייחס גם לתקופה הזו כמובן. מה שכן חשוב הוא שייעשה סרט אקטואלי סביב ועדת ביטון. כבר פנה אלי במאי אחד. עכשיו נותר רק שיאשרו את זה תקציבית".

כתבות מומלצות

איור: עמוס בידרמן

דלתות מסתובבות: הנוטש, החוזרת באופן חלקי והיושב על הגדר

שי ופוטין בבייג'ין, בפברואר. התלות הרוסית בסין גדלה מאז הפלישה לאוקראינה ונתנה לסין מנופי לחץ

סין עשויה לנצח במלחמה באוקראינה, אלא אם המערב יתאחד מולה

סמי ברדוגו. "אין לי דמיון"

סמי ברדוגו מנוכר להומוסקסואליות, למזרחיות ולחיים עצמם

נתניהו בבית המשפט המחוזי בירושלים. דרעי היה ונשאר המורה הרוחני שלו

לא מת, לא גוסס, ולא בבית חולים: תיק 4000 חי ונושם

מצעד הדגלים באזור שער שכם, בשנה שעברה. מה יחשבו אזרחי ישראל הערבים אם הממשלה תמנע מאזרחי היהודים לחולל ברחבת שער שכם תוך שירת "מוות לערבים", "שיישרף לכם הכפר" ועוד נעימות באותו הסגנון?

נילחם על זכותו של כל יהודי לקלל את האמ־אמא של כל ערבי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ

כתבות שאולי פספסתם

בתביעה נכתב כי הראיון כולו "התנהל בצורה שאינה מכבדת או רצינית״ כלפיה

המועמדת התחברה לראיון עבודה בזום - וקיבלה מהמראיין מייל שהדהים אותה

ריי דליו

מייסד קרן הגידור הגדולה בתבל: מזומן הוא זבל - ממשלות יחסלו את ביטקוין

ישראל פישר

יוקרה זה רע? כך נראים החיים במגדל חדש בתל אביב

מפגינים נגד יוקר המחיה מול בית הנשיא בסרי לנקה

קו השבר שעלול לקחת את הכלכלה העולמית למקום אחר, אפל יותר

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?