הסופר יואב שוטן-גושן מסביר למה חיי נישואים דומים לקרב פנקסנות

מה קורה כשגבר שאשתו בגדה בו מנסה להשיב את האמון ביניהם באמצעות בגידה נוספת? עם צאת ספרו הראשון, "פעם אחת אשה אחת", מסביר יואב שוטן-גושן למה הסתיר בצבא את עיסוקו בכתיבה ומספר איך נראית הזוגיות הפרטית שלו לצד סופרת מצליחה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שוטן־גושן. "רעדתי
מפחד כשעזבתי את
משרד עורכי הדין"
שוטן־גושן. "רעדתי מפחד כשעזבתי את משרד עורכי הדין"צילום: מוטי מילרוד

שבת אחת שסגר בבסיס נחרתה במיוחד בזיכרונו של יואב שוטן-גושן, אז חייל ביחידת החילוץ 669. זו היתה שבת רגועה, לא חריגה בשום צורה, וביקורים לאנשי הצוות התקבלו בברכה. גם אחד הרופאים ביחידה זכה לביקור כזה, ובילה יחד עם אשתו וילדיו. למחרת קיבל אותו הרופא ביקור נוסף, גם הוא באיצטלה משפחתית. הפעם, לא היה זכר לא לאשתו ולא לילדיו. בת זוג אחרת היתה שם, ובאינטימיות שעמדה ביניהם אי אפשר היה לטעות. "אני זוכר שזה סיקרן אותי ועיצבן אותי, ומצאתי את עצמי מדבר אתו על זה המון", משחזר שוטן-גושן. "לא הבנתי איך זה יכול לקרות. גם לאורך העבודה על הספר דיברתי עם אנשים שעברו דברים דומים ומצאו פשרות ואיזון".

"הספר" שבדבריו הוא ספר הביכורים של שוטן-גושן, בן 37, "פעם אחת אשה אחת" (כינרת זמורה ביתן) שמתחיל בערב רגוע לכאורה בביתם של בני הזוג עידו ונורית, עורך דין מסודר עד כדי אובססיה ורופאת שיניים. הם בני 30 ומשהו, הורים לילדה קטנה ומאחוריהם כל הנינוחות והנחמה שיכולה זוגיות ארוכה להציע. ואולם, לנורית יש משהו לספר: בכנס בחו"ל היא פגשה מישהו ובגדה בעידו. זה קרה פעם אחת והיא אכולת חרטה וצער. עידו, שגבריותו נפגעה כמו האמון שנתן בזוגתו, הוגה פתרון. כל שנחוץ כדי להחזיר את מצב לקדמותו הוא להשתוות. גם הוא יבגוד, פעם אחת, עם אשה אחת. אלא שהתוכנית הפשטנית משתבשת והחיים שהתהפכו לא יחזרו לעצמם בתום הטלטלה.

"זו מטאפורה לפנקסנות שיש בזוגיות", אומר שוטן-גושן כשהוא נשאל על השראה וקרבה לחיים בסיפור. "כשזה נוגע לזוגיות, כולנו רואי חשבון מדופלמים. אנחנו מודדים הדחת כלים, טיפול בילדים, אם בילית אתמול עם חבר, מה את עכשיו חייבת לי. זו הקצנה של הפנקסנות הזאת. בכל זוגיות יש פזילה. זאת צביעות לא להודות בכך ובזה שכפועל יוצא מזה נוצרת קנאה. לספר יש גרעין של אמת, אבל זה לא סיפור אמיתי. יהיה שטחי לחשוב שכתבתי אחד לאחד".

אז מהו הגרעין?

עטיפת הספרצילום: הוצאת כנרת זמורה ביתן דביר

"כתבתי ספר שהתחיל במחשבות 'מה יהיה אם'. זו שאלה שהעסיקה אותי ויצאתי איתה למסע. אני חושב שזה התפקיד של ספרות, לשאול שאלות של מה היה קורה אם, ולהוציא את הקורא למסע בשאלות האלה, שבתקווה לא נופל מהחוויה של התנסות בהן".

כתבת ספר שיש לו תיאור במשפט שנשמע כמו קומדיה רומנטית, אבל הוא בעצם קינה של בני 30–40 על כך שמה שהובטח להם השתבש, שהחיים שלהם עוברים שינוי שאין להם שליטה עליו. כאילו כתבת ספר על תקופה שמבלבל להיות בה גבר.

"יכול להיות. עידו הוא טיפוס מסודר ומאורגן מאוד. הכל במקום, גם הפנטזיות, רק שהן נמצאות במדף ליד הסוכר והאורז. זה הדבר הנורא ביותר, אבל גם הטוב ביותר, שקרה לו. נורא זה ברור — העובדה שאשתו בגדה בו זה דבר מטלטל. למה טוב? כי זה מה שמאפשר לו להיפרם קצת ולגלות מחדש מיהו ומה המקום שלו בעולם".

זה ספר על בגידה או על מונוגמיה?

"יש משפט מפורסם של אוסקר וויילד, ש'הכל בעולם הוא על סקס חוץ מסקס שהוא על כוח'. המסע של עידו הוא לא על תשוקה, הוא על הגאווה הגברית. הוא רוצה לדעת שהוא מסוגל. אני עסוק המון בשאלות של גבריות. כשהייתי בצבא הסתרתי את הכתיבה שלי — הרגע ירו על החברים שלי, אז מה אני מתעסק בשירה עכשיו. מה שמאפיין גברים, אני חושב, הוא שאנחנו כל הזמן עסוקים במחשבה האם אנחנו מספיק גבריים. בגידה היא מעט פעמים רצון לעזוב את הבית ולשנות ולרוב רצון להרגיש רלוונטי ואטרקטיבי. אולי זה הגיל שאנחנו נמצאים בו".

מאבק פנימי

משהו יוצא דופן קורה עם הקריירה של שוטן-גושן, שם בלתי מוכר, עדיין, למרבית הקוראים. נדמה שהוא מתפוצץ כעת בכל המדיות ככותב: לצד הספר החדש, שני מחזות פרי עטו, שנכתבו במשותף עם חברו עירד רובינשטיין, מועלים בימים אלה בתיאטרון (עיבוד לספר של שלום אש שנכתב לבית לסין ו"דונה פלור ושני בעליה" שיעלה בתיאטרון באר שבע). פרט להם סרט קולנוע בסוגת האימה שכתב עם רובינשטיין ועם רעייתו, הסופרת והפסיכולוגית איילת גונדר גושן, מצוי כרגע בשלבי עריכה מתקדמים, וסדרת טלוויזיה בשם "כיפת ברזל" (שם זמני) שכתב עם אשתו, עם אבנר ברנהיימר ועם רעיה שוסטר ועוסקת בחיילים חרדים, מצולמת עתה עבור זכיינית ערוץ 2 "קשת". כל זה מרשים במיוחד כשלוקחים בחשבון ששוטן-גושן, לפחות עד לפני כמה שנים, הוא בכלל עורך דין.

הוא נולד וגדל בבנימינה "באזור שבו ברור שאני הולך להיות מהנדס או משהו כזה ולפני זה טייס או לוחם ביחידה מובחרת. היה ברור שהבגרות היחידה שאפשר לעשות היא ריאלית. הסביבה היתה מוכוונת מאוד ומיליטנטית". שנים רבות עסק בכתיבה כתחביב בלבד, הסתיר מחבריו סדנאות כתיבה בהן השתתף ובחר בלימודי משפטים בגלל הצד המילולי שאיפשרו לו. רק בגיל 31, אחרי שאשתו סיימה לימודי תסריטאות בסם שפיגל, החליט על שינוי ולמד שם גם הוא. כיום השניים גרים בתל אביב עם בתם ובנם.

נדמה לי או שהתפוצצת בבת אחת?

"אני קוטף פירות מבוסתן שאני מטפח שלוש או ארבע שנים. רעדתי מפחד כשעזבתי את המשרד. זאת היתה החלטה כמעט מפגרת, בטח במונחים כלכליים, למי שרוצה להיות איש משפחה. עד היום כשאני פוגש חבר מהעולם הזה, אני מפחד. כל הזמן עומד מאחורי עורך דין בחליפה ותובע ממני או לעזוב את השטויות ולמצוא מקצוע רציני, או להוכיח שאפשר לחיות ככה. זה גורם מדרבן. אני חושב שתמיד אהיה במאבק להוכיח לעצמי שבחרתי בדרך הנכונה".

חשש מכישלון כדחף להצלחה?

"לא הייתי מצליח אם לא היתה תשוקה ואהבה לסיפורים, אבל כן, יש מאחורי מישהו שממש רוצה שאצדיק את קיומי בתוצאות ואני לא בטוח שזה ישתנה".

אולי זה קשור גם לאיילת?

"כנראה. אני נשוי לסופרת שהיא גם תסריטאית ופסיכולוגית. היא סופרת מוצלחת מאוד ויש בזה משהו מפרה, לדבר על סיפורים".

איילת גונדר־גושן, רעייתו של שוטן־גושןצילום: ניר כפרי

דירבון הדדי

אם כבר עיסוק בנישואים, נדמה שעניין בת הזוג מצריך בירור נוסף. גונדר גושן פירסמה כמה רומנים וזכתה (לרוב) לביקורות מצוינות. שניים מספריה, "לילה אחד, מרקוביץ'" ו"להעיר אריות" תורגמו לאנגלית והופצו בארה"ב ובאנגליה. האחרון זכה לביקורת מהללת ב"ניו יורק טיימס" ואף נכלל ברשימת הספרים המומלצים לקריאה שהתפרסמה החודש. פירגון הוא אולי תכונה נדרשת בין בני זוג, אבל מה קורה בבית שבו לשני בני הזוג שאיפות ותשוקה מקצועית באותו התחום? ומה קורה כשההצלחה של אחד לא שווה לזה של השני?

"אולי המלה שמבצבצת בין השורות היא קנאה", הוא משיב בכנות כשנשאל על תסכול אפשרי. "יש קנאה ויש תחרותיות, והרבה פעמים כשאנשים אומרים 'קנאה' זה נשמע להם שלילי או שמפחדים ממנה. אבל קנאה היא התאוות למשהו שיש למישהו אחר וזה יכול להוביל לאחד מהשניים: או שאני יוצא למלחמה כדי להשיג את מה שיש לאחר על חשבונו, או שאני יוצא להשיג את זה בעצמי. קנאה יכולה להיות כוח מניע ומדרבן חזק. ביני לבין איילת יש אולי קנאה, אך גם פירגון ודירבון הדדי. אנחנו צריכים להיבדל אחד מהשני בסגנון. אולי בסוג הנושאים שמעניינים אותנו, אולי במדיומים שאנחנו כותבים בהם".

היו רגעים כאלה, של קנאה שמדכאת יצירתיות?

"אני מודע לסכנה שאת מדברת עליה. זו סכנה שרובצת לפתחה של הזוגיות הזאת. אני זוכר את עצמי ברגעים שהקנאה היתה כוח שלילי והייתי צריך למצוא איך אני הופך אותה לכוח חיובי. זה מתח שקיים ואולי נצטרך מתישהו לחשוב על בידול, לחשוב איפה כל אחד מאתנו רואה את עצמו. היום זה קרוב מאוד ואולי בעתיד הכיוון שלי יהיה יותר מחזאות ותסריטאות מול הפרוזה שלה".

בינתיים, אגב, אפשר למצוא את סימני התסריטאות גם בפרוזה, שלפעמים מתנהגת כמו סרט. ועדיין, הניסיון לפתור אותו רק כספרות קלילה, יהיה הצגה חלקית בלבד.

"זו לא הבגידה וזה מעבר לסקס. זה להרגיש רלוונטי. הבגידה שלה היתה חד פעמית, כמעט אפשר היה לסלוח, אבל עידו יוצא למסע של כעס ונקמנות שהוא גם כדור שלג. הוא נבגד, הוא לא מרגיש גבר, הוא גם לא ממש מצליח להרגיש שוב רלוונטי".

אז מה עושים עם מונוגמיה?

"בסופו של דבר, זה כנראה הרע במיעוטו, הפתרון הטוב ביותר. לחילונים אהבה היא הדבר הקדוש ביותר. הזוגיות היא המקום היחיד שבו אנחנו יכולים למצוא מנוחה ואיזון וגם עניין ואיניטימיות. זה שווה את המחיר שזה גובה, המקום הבטוח, העוד נפש שקשורה בנו".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

ויטמינים ותוספים בחנות פארם

כן, מדובר בסוג של אובססיה. זו רשימת תוספי המזון שאני לוקחת

אלן קאמינג ב"החבר הגאון שלי מהתיכון". כל זיכרון ילדות מחייב בדיקת עובדות

מרענן לראות טאץ' קומי בז'אנר שלא מצטיין בחוש הומור

סופה בחצי הכדור הדרומי

מחקר: התחזקות סופות שמדענים חזו ל-2080 מתממשת כעת

ליד בית הספר רוב בטקסס, היום

גם הטבח בטקסס לא ישנה את עמדת השופטים השמרנים בעליון בארה"ב

Hand drawn pregnant woman belly, Vector sketch isolated on white background, Line art illustration

בניגוד לכל מה שדמיינתי, יש לי ילד אחד חי וכך זה יישאר

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ

כתבות שאולי פספסתם

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"