אחרי הסכסוך וההסרה מהמדפים, ספרי מודן ישובו לחנויות סטימצקי

אחרי כשלושה חודשים, נמצאה פשרה בין ההוצאה לרשת. אדל־יהלומים, המוציאה לאור רומנים רומנטיים־אירוטיים, חתמה על שיתוף פעולה מסחרי עם מודן

גילי איזיקוביץ
גילי איזיקוביץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
חנות סטימצקי בירושלים
חנות סטימצקי בירושליםצילום: אמיל סלמן
גילי איזיקוביץ
גילי איזיקוביץ

תם הסכסוך בין הוצאת מודן לרשת חנויות הספרים סטימצקי. בימים האחרונים הסדירו הצדדים את הסכסוך העסקי ביניהם ולאחר קרוב לשלושה חודשים, ישובו ספרי מודן וההוצאות הפועלות איתה בשיתוף פעולה לחנויות סטימצקי ברחבי הארץ.

בחודש אוקטובר האחרון נודע כי סטימצקי מפנה את ספרי מודן מחנויותיה לאחר שההוצאה הודיעה כי תעבור לנהל את מכירותיה בחנויות הרשת בשיטת מכירה כנגד חשבוניות. הצהרת מודן ניתנה בתום כשנה של דיון על קבלת מידע ותשלום על מלאי אבוד שמחזיקה הרשת. שיטת המכירה הנהוגה בענף הספרים היא קונסיגנציה: רשתות צומת ספרים וסטימצקי, המחזיקות ב–80% מהענף, מזמינות מן ההוצאות ספרים אך משלמות עליהן רק אחרי מכירתם. מלאי אבוד הוא ספרים שלא דווחו כספרים שנקנו, אבל אינם מצויים במלאי, למשל ספרים שנעלמו מהחנויות, נגנבו וכדומה. בשיטת הקונסיגנציה מלאי הספרים, גם זה שבחנויות, לא שייך לרשת, אלא להוצאה.

הסכסוך בין מודן, מבעלות צומת ספרים שתחתיה פועלות הוצאות כמו הכורסא, חרגול, אריה ניר ועוד, וסטימצקי — שבה מחזיקה, בין היתר, הוצאת ידיעות ספרים — החל אחרי שמודן ביקשה לקבל לידיה את דו"חות המעקב כדי לברר כמה ספרים מצויים בסטטוס "מלאי אבוד". בדיקה עצמאית שערכה ההוצאה העלתה כי מדובר בחוסרים שעלותם מיליוני שקלים. סטימצקי סירבה למסור את הדו"חות, אך גורם בענף המקורב לסטימצקי טען כי מודן דורשת מידע שאין ביכולתה של סטימצקי לספק, מפני שהבעלות על הרשת השתנתה לפני כארבע שנים. ממילא, אמר אותו גורם, המספרים הכרוכים באותו מלאי אבוד הם פעוטים. מודן הודיעה בתגובה כי בכוונתה לתבוע את סטימצקי ולאלצה למסור לה את המידע, שכן קבוצת "אבן החכמים", שרכשה את הרשת, קנתה עמה גם את חובות העבר שלה. בימים האחרונים, כך נודע ל"הארץ", גישרו הצדדים על אי ההסכמות הללו והוחלט לשוב ולשתף פעולה. סטמצקי ומודן אישרו את הפרטים.

בתוך כך, נחתם הסכם לשיתוף פעולה מסחרי בין מודן לבין הוצאת הספרים אדל־יהלומים, שהקימה ומנהלת לינדה מזרחי־אמזלג. אדל־יהלומים היא הוצאה הממוקמת בבאר יעקב, המוציאה לאור רומנים רומנטיים־אירוטיים מתורגמים ומקוריים. אדל־יהלומים הוקמה לפני כשנתיים וחצי, כשמזרחי־אמזלג הוציאה לאור ספר שכתבה ובעקבות הצלחתו הקימה עסק משפחתי. שיתוף הפעולה בין הצדדים יעשה במתכונת דומה לזו הנעשית גם עם הוצאות אחרות הקשורות למודן: הדפסת הספרים והפצתם תעשה בידי מודן ואילו עבודת המערכת נותרת עצמאית. באדל־יהלומים ניהלו לפני כחצי שנה משא ומתן גם עם סטימצקי, שכשל.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ