גילי איזיקוביץ
גילי איזיקוביץ

הסופרות לאה איני ואורית וולפיילר מצטרפות למחאה נגד מפעל הפיס והודיעו גם הן על פרישן ממועמדות לפרס ספיר לשנת 2019. השתיים הודיעו מוקדם יותר היום כי הן מושכות ממועמדות לפרס את ספריהן, "השמלה" של איני (הוצאת כתר) ו"את המוות את רוצה לראות בעיניים" (הוצאת הקיבוץ המאוחד) של וולפיילר. וולפיילר ואיני מצטרפות בכך לצעד עליו הכריזה הסופרת ואשת התקשורת, נעמי לויצקי, שהודיעה אתמול כי ספרה לא יתמודד על הפרס שמעניק מדי שנה מפעל הפיס, ולקריאה של פרופ' מנחם פרי לסופרים למשוך את מועמדותם.

בתחילת השבוע פירסמה ב"הארץ" הסופרת איילת גונדר גושן, זוכת פרס ספיר לספר ביכורים לשנת 2012 (עבור ספרה "לילה אחד, מרקוביץ"), קריאה לזוכי הפרס להשיב אותו כאות מחאה למפעל הפיס, בעקבות התנהלותו בפרשת הסרט זוכה דוקאביב, "לאה צמל, עורכת דין". "אני מסירה בזעם את מועמדותי לפרס ספיר השנה", כתבה וולפיילר בחשבון הפייסבוק שלה, "זעם שאינו מפאת שהלך הפרס אלא מפאת שהגיעה השעה, המסוכנת, המזיקה, שמכריחה אותנו ללמוד את שפתה ושמורחת בדבש את שפתי הממהרים לדבר בה — קרנפית שוטפת. ומתוק הדבש אבל גם מדביק את השפתיים זו לזו לכדי שתיקה. ואותן מילים בפיות החתומים הן אלה שייכתבו כעבור שנים בספרי ההיסטוריה".

אורית וולפיילר. "מסירה בזעם את מועמדותי"צילום: סיגל איילנד שילמן

מחאת אנשי ענף הספרות נגד מפעל הפיס באה בעקבות החלטת דירקטוריון הפיס להפסיק לממן בעתיד את הפרס הראשון בפסטיבל דוקאביב. זאת, בעקבות זכייתם של יוצרי הסרט על עו"ד לאה צמל, רחל לאה ג'ונס ופיליפ בלאיש. רבים הביעו את סלידתם ממהלך סתימת הפיות בתחומים השונים של תרבות ואמנות שבהם תומך מפעל הפיס מכספי ההימורים. אחד המפעלים השנתיים שמממן הפיס הוא פרס ספיר, הניתן לספר מצטיין וכולל מענקים כספיים נדיבים למועמדים ברשימה הקצרה והארוכה, ולזוכה בפרס הראשון.

גם שניים מחברי ועדת השיפוט לפרס השנה, שאול סתר ורועי גרינוולד, הודיעו בתחילת השבוע על פרישתם מהוועדה במחאה.

אתמול הודיעו עורכי כתב העת לספרות "המוסך" שהם מוותרים על מענק מפעל הפיס שקיבלו לשנה זו, "במחאה על התנהלותו הפסולה של מפעל הפיס בנוגע לפסטיבל דוקאביב, ומתוך סירוב לקבל תמיכה מגוף ציבורי שמפעיל צנזורה פוליטית על נושאים ועל תכנים. לא נשלים עם ההתפשטות המסוכנת של ההסתה וההשתקה ולא ניתן יד לחבלה בדמוקרטיה ובחופש הביטוי". גם עורכי כתב העת "עירובין" נקטו מחאה דומה, והחזירו את המענק שקיבלו מהפיס.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ