פריצת הספרות הנשית, המעמיקה והארוטית־קלה

"החברה הגאונה", שפתח את סדרת הרומנים הנפוליטניים של אלנה פרנטה, הוכיח שספרות איכותית יכולה להיות רווחית, ו"50 גוונים של אפור" הוכיח שאפשר לעקוף את ההוצאות המסורתיות ולהתעשר. סוגרים עשור, כתבה חמישית בסדרה

ספרות העשור
גילי איזיקוביץ
גילי איזיקוביץ
גילי איזיקוביץ
גילי איזיקוביץ

בכל אחד מהעשורים האחרונים התפרצה בכוח תופעה ספרותית שבמשך כמה שנים השפיעה על סביבותיה. בסוף שנות התשעים התפרסמו שלושת הספרים הראשונים של "הארי פוטר" וגררו תעשייה שלמה לעולם של פנטזיה. עשור אחר כך יצאה לאור סדרת "משחקי הרעב", וגילתה לעולם שבני נוער ומבוגרים צעירים הם קהל קוראים נלהב ומסור. 2010–2020 היו העשור הנשי. השנים בהן התברר לא רק שנשים קוראות (וקונות) ספרים בשיעורים רחבים הרבה יותר, אלא שסיפורים נשיים והטעמים של קוראות הספרים מעצבים מחדש את התרבות הפופולרית, את הספרות ואפילו את התעשייה שמגלגלת אותה.

סיכום העשור | מסעירות, מאתגרות, משפיעות: הסדרות שעשו את העשור - חן חדד | הבינג' סיים את דרכו. מה הלאה? - ניב הדס | עשרת הסרטים הטובים של העשור, ומסקנה אחת ברורה - אורי קליין | כך התחת של קרדשיאן שינה את פני התקשורת - נתנאל שלומוביץ

שני יתדות עיקריים מעגנים את העשור השני במציאות. שניהם צצו בתחילתו, במקביל כמעט, והתחזקו במהלכו עד שהפכו לעובדה קיימת. ב–2011 יצא באיטליה "החברה הגאונה", הראשון בסדרת הרומנים הנפוליטניים של אלנה פרנטה. אינסוף מילים נכתבו כבר על הסדרה ועל הסופרת, על העיסוק בחברותן של שתי נשים מילדותן ועד נעוריהן, שנמתח על פני כ–2,000 עמודים. אבל אם לתמצת, פרנטה עשתה מעשה גדול בשני מובנים: הראשון הוא הצלחתה לכתוב את היחסים הללו, שלפניה מיעטו כל כך לעסוק בהם, כמיתולוגיה (המתרגם שלה לעברית, אלון אלטרס, אמר עליה "יותר מדיאה מנשים קטנות"), באופן שהרחיב את הגבולות לסיפורים שגם נחשבים חשובים והם גם בעלי פוטנציאל להצלחה. הדבר השני שעשתה פרנטה, היה להוכיח שספרות עזה וסוחפת מסוגלת לשחזר דפוסי קריאה קלאסיים — כתיבה לינארית, על מקום ספציפי ובהמשכים. כאילו היינו עדיין קוראים בני המאה ה–19.

מתוך הסרט "50 גוונים של אפור", על פי ספרה של אי-אל ג'יימסצילום: אי־פי

באותה שנה, 2011, התפוצצה גם תופעת הספרות הארוטית הנשית, שמוטב אולי לכנותה "אפקט חמישים גוונים של אפור". הספר הראשון בטרילוגיה של אי. אל ג'יימס, שנכתב ופורסם בהתחלה אונליין, ראה אור כספר מודפס בארה"ב ובבריטניה. הוא טיפס כמעט מיד לרשימות רבי־המכר ושנה אחר כך הוכתר כספר הנמכר ביותר בכל הזמנים בבריטניה, אחרי שמספר מדהים של 5.3 מיליון עותקים ממנו נמכרו, מהם 1.5 מיליון כעותקים דיגיטליים.

כיום אפשר להביט אחורה ולומר בביטחון שהוא, ומה שבא בעקבותיו, הפכו על קודקודה את תעשיית הספרות כולה. ספרות ארוטית לנשים היתה לז'אנר הנקרא ביותר, עם אינספור יורשות ששאבו השראה מאי. אל. ג'יימס. כשבתי ההוצאה לאור הוותיקים התנשאו עדיין על הז'אנר או פשוט לא הבינו מספיק מהר את טעם הקהל וגודלו, ניצלו סופרות מתחילות את הטכנולוגיה והאפשרות להפצה דיגיטלית והצלחתן כפתה שינוי על הענף. במקום לעבור במסנני ההוצאות, הן הפיצו בעצמן, בלי להיות תלויות בחנויות פיזיות, בגיבוי של בתי הוצאה ומנגנון מוסדר, וזכו להצלחה שלא תיאמן תחת אפו של הממסד הישן.

אם פרנטה הוכיחה לעולם שסיפור נשי במובהק יכול לסחוף אחריו מיליונים, הספרות הארוטית־נשית הוכיחה שעסקי הספרות יכולים להיות מעשה חברתי, יזמי ואפילו חתרני.

עשרת הספרים הטובים של העשור

1. "החברה הגאונה", אלנה פרנטה (2011, הספריה החדשה)

צילום: Eduardo Castaldo / HBO / AP

פרנטה היא מספרת סיפורים מכשפת. הדמויות שלה מלאות רגש, תשוקה ואנושיות, היא מתארת כל נים בהוויה הנשית והאנושית ומעלה אותן למדרגה נשגבת.

2. "המאבק שלי", קרל אובה קנאוסגורד (2011, מודן)

בשישה כרכים של אוטוביוגרפיה גלויה להדהים מספר קנאוסגורד על אביו האלים, בני משפחתו, מערכות היחסים שלו ועולמו הפנימי. הכתיבה שלו אינטימית ושוצפת, הופכת את החיים לספרות גדולה. נדמה שכמעט לבדו הוא השפיע על סופרים בעולם לכתוב ספרות ביוגרפית וממוארים.

3. "מפגש עם חוליית הבריונים", ג'ניפר איגן (2010, עם עובד)

אם היה אי פעם ספר שהוא ההתגלמות הכתובה של המונח הערטילאי "קוּל", זהו "מפגש עם חוליית הבריונים". 13 פרקים יש לספר זוכה הפוליצר הזה. אפשר לקרוא אותם בנפרד, אבל יחד הם יוצרים פאזל רב־קולי ורב־זמני, על עלילותיהם של כמה גיבורים ומה שהזמן עולל להם.

4. "חיים קטנים", האניה ינגיגהארה (2015, מחברות לספרות)

אין ברומן של ינגיגהארה גאולה לגיבור ואין בו רחמים על הקוראים. על פניו הוא עוסק בארבעה חברים שעוברים מהקולג' לניו יורק, אבל ככל שמתקדמת העלילה מתגלה אחד מהם כמרכז הכובד שלה, ובמיוחד רצף הטראומות שהן מנת חלקו.

5. "קיצור תולדות האנושות", יובל נח הררי (2011, דביר)

כנראה רב המכר הישראלי הגדול של העשור, ואולי של כל הזמנים. ספר ההיסטוריה האנושית האולטימטיבי של פרופ' הררי, שתורגם ל–40 שפות, שהה 180 שבועות ברשימת רבי־המכר בעיתון זה, הופץ בעולם כולו והפך את מחברו לכוכב בינלאומי. דרך שלוש מהפכות — הלשונית, החקלאית והמדעית — השתנתה האנושות, שעל פי נח הררי עומדת בפני השמדה עצמית או שינוי שלא ניתן לדמיין. ומי שנרתע מרעיונות מורכבים מוזמן להמתין לסרט: הזכויות לעיבוד לתסריט נמכרו לבמאים רידלי סקוט ואסיף קפדיה לפני כשנתיים.

6. "שמי לוסי ברטון", אליזבת סטראוט (2016, משכל)

סטראוט היא מי שחתומה על יצירת מופת אחרת, "אוליב קיטרידג'" וכאן היא מספרת סיפור חיים אינטימי על גיבורה נוספת. לוסי בארטון גדלה בעוני, חוותה ילדות איומה שהולכת ונפרשת ברמז, אבל הצליחה לממש את ייעודה ולהפוך לסופרת. דרך קרעי חיים שהיא מגוללת בגוף ראשון מתבררים הפרטים, אמה הקרה ואביה האלים שעם שניהם התפייסה, נישואיה הראשונים ונישואיה השניים, והסוד, שאותו הקורא מצליח רק לתאר לעצמו.

7. "החוחית", דונה טארט (2013, מודן)

פיצוץ במוזיאון המטרופוליטן שבו נהרגת אמו של תיאו בן ה–13 מתחיל מסע נדודים ותלאות מילדות לבגרות. בפיצוץ גונב תיאו את הציור "החוחית" של רמברנדט ובמהלך חייו הוא מסתיר אותו, מאבד אותו ומנסה להשיבו לידיו, או, במילותיה של אחת העורכות הספרותיות הקשורות לספר: "זו ההוכחה (אם עוד נצרכנו לאחת כזאת) שהמבנה הבלשי משחקי טרגי יכול לשאת בתוכו ספרות".

8. "אמריקנה", צ'ימננדה נגוזי אדיצ'יה (2013, כנרת זמורה ביתן)

איפמלו, גיבורת הספר של אדיצ'יה, חוזרת למולדתה ניגריה אחרי 13 שנים בארה"ב. היא חוזרת כמנצחת — יש לה בית, בן זוג, מלגה לפרינסטון ופרנסה, אבל היא מתגעגעת, או בעצם מרגישה כמיהה שאין לה שם. שורה של זיכרונות מרכיבה את הספר ומספרת על חייה של האשה הצעירה. על אהובה הראשון שניסה להגר וגורש. על ההגירה שלה, המוצלחת לכאורה. על זהותה השחורה וזהותה האפריקאית ועל ההשתלבות בארה"ב מול אופציית החזרה הביתה.

9. "לינקולן בבארדו", ג'ורג' סונדרס (2017, כתר)

בפברואר 1862 מת וילי לינקולן, בנו השלישי של הנשיא האמריקאי אברהם לינקולן. על פי דיווחי העיתונים ביקר אביו בכוך הקבורה של בנו לאורך הלילה לפני שמת, חיבק את גופתו ודיבר אליו. סביב הדיווחים הללו, סביב תמונת האבל הזאת, הרכיב סונדרס תמונה פוליפונית של עשרות דוברים, רוחות הרפאים שהקיפו את האב והבן במצב הביניים שבין החיים והמוות. הרוחות מספרות סיפור, מתווכחות, מתוודות וסביב עשרות הקולות שלהן שיבץ סונדרס ציטוטים מספרי ההיסטוריה, עדויות של מי שהכירו את לינקולן וקטעי עיתונות באופן שממזג בין הדמיון המשתולל שלו ותחקיר. "סונדרס הקים בבית קברות אפל את העיירה האמריקאית האולטימטיבית", נכתב בביקורת על הספר בעיתון זה. "אמריקה של סונדרס היא אלימה, אמיצה, משוגעת ואדירה".

10. "כניעה", מישל וולבק (2015, בבל)

וולבק הוגדר כבר כאחד הסופרים החשובים בדורנו, הסופר הצרפתי הידוע ביותר, פרובוקטור גאון ומנגד מיזנתרופ. "כניעה", המתרחש ב–2022, הוא סיפורו של פרנסואה, מרצה לספרות בסורבון, בתקופה שבה האיסלאם עולה לשלטון בצרפת ומשליט סדר חדש על פי רוח השמרנות המוסלמית. וולבק בוחן בספר את התפוררות החילוניות והחזרה לדת, את הכליה שנגזרת על האינדווידואליזם הליברלי המערבי ואת המיניות המערבית.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

ליד בית הספר רוב בטקסס, היום

גם הטבח בטקסס לא ישנה את עמדת השופטים השמרנים בעליון בארה"ב

Hand drawn pregnant woman belly, Vector sketch isolated on white background, Line art illustration

בניגוד לכל מה שדמיינתי, יש לי ילד אחד חי וכך זה יישאר

ביידן עם ראש ממשלת יפן, השבוע בטוקיו

שני אירועים דרמטיים קרו בטוקיו. העולם התרכז במה שפחות חשוב

מסעדת קוקו תאי

זו לא באמת מסעדה. זה מקום בחוף הים שבו מופיעים כוכבי ריאליטי

זירת הפיגוע ברחוב דיזינגוף בתל אביב, בתחילת אפריל

חברת מטא סירבה לחסום דף פייסבוק שביהמ"ש קבע כי הסית לטרור

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ

כתבות שאולי פספסתם

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"