המשורר והפובליציסט מנחם בן מת בגיל 71

בן, שתואר בנעוריו כ"ילד הפלא של השירה העברית", זכה במשך השנים בפרס ראש הממשלה ובפרס ברנשטיין לביקורת ספרותית. הוא מת לאחר שאושפז בגלל אירוע מוחי

איתמר זהר
איתמר זהר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מנחם בן
מנחם בןצילום: דניאל צ'צ'יק
איתמר זהר
איתמר זהר

המשורר והפובליציסט מנחם בן מת הלילה בגיל 71. בחודשים האחרונים הוא היה מאושפז בבית חולים לאחר שלקה באירוע מוחי. הלווייתו תתקיים היום ב-14:30 בבית העלמין ברקן הסמוך לאזור התעשייה ברקן.

בן, שנולד בפולין ב-1948, עלה ארצה עם משפחתו בהיותו תינוק. הוא גדל ברמת גן ובנעוריו כתב ב"מעריב לנוער". כשהיה בן 16 פורסמו שירים שלו בכתב העת "עכשיו". גבריאל מוקד, עורך כתב העת, הגדיר אותו אז כ"ילד הפלא של השירה העברית".

ב-1967 יצא ספר שיריו הראשון, "אדרת הגפן". ב-1979 ראה אור רומן שלו, "פלונטר", ובו מכתבים שלו לגרושתו. הוא זכה בפרס ברנשטיין לביקורת ספרותית ופעמיים בפרס ראש הממשלה לסופרים עבריים.

בראיון לנרי ליבנה במוסף "הארץ" ב-2008 אמר בן "נולדתי מחדש ב-18 ביולי 1969, בטריפ אל-אס-די שלקחתי עם דוד אבידן. "הטענה שלי שאני הכי חכם, במובן זה שאני מבין דברים שאף אחד אחר לא מבין, בעומק ובמוארות שאין לאף אחד, היא לא שויץ, אלא להיפך". עוד אמר אז "כתבתי יותר מ-3,000 ביקורות. ביקורת שהתחרטתי עליה כבר תיקנתי. למשל, לאחר מותה של יונה וולך תיקנתי את הביקורת הלא מחמיאה שכתבתי על שירתה המאוחרת. אני כותב את האמת".

מנחם בן בצעירותו

בן, שכתב טורים ב"כל העיר", "עיתון תל אביב", וואלה ו"מעריב", היה גם שנוי במחלוקת, בין השאר בגלל התבטאויות הומופוביות. הוא השתתף פעמיים בתוכנית "האח הגדול".

ב-2014 יצא בהוצאת כנרת-זמורה-ביתן הספר "הוי, כינרת שלנו" שכתב עם אשתו שלומית על התאבדותה של בתם, כנרת. הספר כלל את היומנים שכתבה הבת בשבע השנים האחרונות לחייה. באותה שנה שודר גם סרט תיעודי עליה בערוץ 2.

עטיפת הספר "תיק שירה" של מנחם בן

ספרו האחרון, "מסע אל שיאי השירה הישראלית", ראה אור בהוצאת המילים ב-2018. חמש שנים לפני כן ראה אור בהוצאת ידיעות ספרים הספר "השירים הכי יפים בעברית/ מאה שנות שירה ישראלית" בעריכתו שנהפך לרב מכר. במשך השנים הוציא 17 ספרים, בהם ספרי שירה ( "הים פלחים שקופים", הוצאת עכשיו, ו"שירים חדשים", הוצאת ירון גולן), ספרי ביקורת שירה "(תיק שירה" ו"אין שירה בלתי מובנת", הוצאת ירון גולן), ספרי שירה לילדים ("ספר הקוסמים", הוצאת כתר ו"חגית בסירת הירח", הוצאת ירון גולן) והספר "מי צייר את הרקפת? - ספר לימודי אלוהים" (הוצאת ידיעות ספרים).

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ