אפס משיכה: תסריט לסרט מופרך (או שלא) מאת גיא נתיב

אחרי שהווירוס הנדיר חיסל מחצית מהאנושות, נשיא ארה"ב הפך את המדינה לדיקטטורה, ומי ששרד חי בתנאי בידוד ביקום מקביל מתחת לאדמה. האם שלושה אסטרונאוטים שנחתו זה עתה יצליחו לשנות את המצב? תסריט קצר בסדרת הדיסטופיה שאנשי תרבות כתבו ל"הארץ": היום שאחרי הקורונה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אסטרונאוטים צועדים אל הלא נודע. "הם בשוק מהמחזה הפוסט־אפוקליפטי שנגלה מול עיניהם"
אסטרונאוטים צועדים אל הלא נודע. "הם בשוק מהמחזה הפוסט־אפוקליפטי שנגלה מול עיניהם"צילום: גיל כהן מגן
גיא נתיב
גיא נתיב

ינואר, 2022. תחנת החלל הבינלאומית של נאס"א

בעקבות סערת אלקטרונים בחלל, פיצוץ של חלקיקים וקרינה שהגיעה מן השמש, מעבורת הוויאג׳ר נפגעה והיתה מנותקת במשך חודש מכדור הארץ. שלושה אסטרונאוטים קשורים בכיסאותיהם בחליפות חלל. קפטן מייק הופקינס, המדען גלן נאגל ופרופסור אליסיה מק׳נירי יושבים בתא קטן בחללית בדרך לכדור הארץ לאחר שהשלימו משימה מדעית של 340 יום בחלל. הם ישובים בכיסאותיהם ומתכוננים לכניסה לאטמוספירה, כשהם מבחינים בטלסקופ המיוחד שלהם שצפון מזרח ארצות הברית חשוכה לחלוטין בניגוד לאורות המרצדים שהם רואים בדרך כלל בלילה. גם זיהום האוויר מעל הערים הגדולות כבר לא קיים וזה מעלה חששות. מייק מנסה ליצור קשר עם יוסטון אך לשווא. הוא מנסה שוב ושוב ומתריע שהם עומדים לבצע כניסה לאטמוספירה, אבל אף אחד בחדר הבקרה של יוסטון, ממנו היו מנותקים כבר כמה שבועות, לא עונה. מייק מורה לחבריו על תהליכים מזורזים לכניסה חזרה לכדור הארץ למרות הכל. אליסיה אומרת שהיא חושבת שכדאי לעכב את הנחיתה ולאסוף יותר מידע, אך גלן מזהיר שלא יהיה להם דלק לנחיתה והוא נותן פקודה סופית להתחיל בהכנות.

ההנעה הרקטית והדהירה לעבר האדמה במהירות של עשרות קילומטרים בשנייה מתחילה. הבערה לוקחת עניין של שניות, כל התא רועד, הניצוצות מחוץ לחלון הם עדות לחום הלוהט המתדפק על פני החללית כתוצאה מחיכוך עם האטמוספירה של כדור הארץ. בתוך ארבעים שניות הכל נגמר, הכניסה לכדור הארץ מתבצעת חלק. החללית נכנסת לאטמוספירה וצונחת לעבר כדור הארץ, מיד נפתחים ארבעה מצנחים והחללית דואה באוויר לכיוון האוקיינוס השקט. שלושת האסטרונאוטים מסתכלים על הים האינסופי והריק מלמעלה, הם מתקרבים במהירות לפגיעה ו…. ספלאש דאון! החללית צוללת לתוך מימי האוקיינוס ואז חוזרת לצוף בעוצמה עם גלי הדף. לאחר מספר דקות נפתחת דלת תא הלחץ בחללית, מייק מוציא את ראשו ומסתכל מסביב, הוא רואה את אופק האוקיינוס ריק ואין נפש חיה מסביב.

ליתר הסיפורים בסדרת היום שאחרי קורונה: אחרי שלוש שנות בידוד מהקורונה, ישראל היא לא מה שהיתה / שחר מגן;ומה עשו הגרושים והגרושות בזמן משבר הקורונה / גלית דהן קרליבך

Gravity, עבודתו של ג'רמי גדס

קאט לרפסודה מתנפחת במשיכת לולאה. שלושת האסטרונאוטים קופצים לתוכה כשהם עדיין בתוך חליפות החלל שלהם. הם חותרים לכיוון החוף. לאחר שעה של חתירה הם צועדים על הטיילת הארוכה הנטושה של סנטה מוניקה אוחזים בקסדות שלהם, הם בשוק מהמחזה הפוסט־אפוקליפטי שנגלה מול עיניהם. לאחר הליכה ממושכת הם מגיעים לפיר המפורסם של סנטה מוניקה בין הגלגל הענק, הביתנים והרכבות הנטושים. הם מסתובבים בין החנויות הריקות מאדם, קניון נטוש ופרוץ, מנסים למצוא עדות למה שקרה כאן אך לשווא, אין רמז ואין עדות לכלום. הם גם לא ראו מהחלל שום עדות למתקפה גרעינית. הם ממשיכים ללכת על כביש 405 הריק ומבחינים בדאון טאון אל איי בקו הרקיע, ממש כמו גוסט־טאון נטושה לחלוטין. מראה מצמרר. שדה תעופה שומם. אליסיה מציעה שהם יצעדו לכיוון הבית שלה מרחק שעה הליכה מאיפה שהם נמצאים.

הנשיא מעביר את זכות הדיבור לאליסיה שאוחזת במיקרופון לבושה במדי נאס"א. היא שותקת מספר שניות ואז אומרת: "אדוני הנשיא, כשלנו. אתה אדוני הנשיא נכשלת"

תוך כדי הליכה ממושכת לעבר העיר הם מבחינים מרחוק ברכב־מפלצת מלחמה מֵעָשֵׁן. מייק מסמן לרכב להגיע לכיוונם, אך מתוכו צצה כנופייה עטופה בחליפות חמצן עם מסכות מגן אוחזת ברובים, הם מכוונים את רוביהם לכיוון האסטרונאוטים ההמומים. אליסיה צועקת למייק וגלן לתפוס מחסה. חברי הכנופייה תופסים אותם, מכים בהם, מפשיטים אותם מחליפות החלל שלהם ותולשים להם את ערכות ההישרדות. נשמעות סירנות עולות ויורדות, הליקופטר קרבי צבאי מגיח מלמעלה, מספר רכבים צבאיים של צבא ארה"ב ממוגנים מגיחים לכיוונם במהירות. כריזה נשמעת מתוכם: "אתם נמצאים בשטח צבאי סגור על פי פקודת נשיא ארה"ב". מתוך הג׳יפים קופצים חמישה חיילים לבושים בחליפות מגן מיוחדות עם מסכות חמצן, פותחים באש לעבר הכנופייה שמחוסלת מיד.

גלן מרים ידיים וצועק לחיילים: "שמי הוא גלן נאגל, אני מפקד צוות הוויאג'ר מטעם נאס"א,. שלושה רובוטים צבאיים נשלחים לכיוונם של גלן, מייק ואליסיה. אחד החיילים צועק להם: "אנחנו יודעים מי אתם, הישארו במקומכם". הרובוטים מבצעים סריקה אינפרא אדומה על פניהם ובודקים את חום גופם. אחד החיילים מביט במוניטור ומהנהן בראשו, שאר החיילים מכניסים את האסטרונאוטים לאלונקות חמצן מבודדות מיוחדות. גלן שואל לאן לוקחים אותם ומה קרה? אך לא מקבל תשובה, מייק ואליסיה מוסעים בתוך הרכבים הנפרדים אל פתח מבנה ממשלתי מתחת לאדמה, אל מחילות שמובילות למחלקה מיוחדת במתקן תת־קרקעי שם הם מוכנסים לתאי חמצן מבודדים. צוות של מדענים בחליפות הגנה ומסכות גז בפיקודו של פרופסור ג'קסון קלייטון לוקח דגימות רוק מהפה והאף שלהם. משם הם מועברים לחדר בידוד לסדרת מבחנים פיזיים ומדעיים. לאחר מכן הם מועברים לחדרים אטומים נפרדים עם זכוכיות משוריינות. שלושה מפקדים חוקרים אותם לסירוגין, שואלים שאלות מקיפות על משימתם. גלן רותח מזעם, הוא רוצה להבין מה קרה כאן לעזאזל ומי אחראי על כל זה. אליסיה משיבה לחוקרת שלה שהם היו מנותקי קשר ומבודדים מהאנשים על הקרקע ללא יכולת להבין מה קרה.

גיא נתיב עם אשתו ג'יימי ריי ניומן בטקס האוסקר, 2019צילום: MARK RALSTON / AFP

פרופ' קלייטון מסביר להם שווירוס נדיר וקטלני בשם 19־Covid תקף את האנושות בזמן שהם שהו בחלל, וחיסל כבר יותר ממחצית ממנה רק בשנה האחרונה. הווירוס המסתורי שמעולם לא נמצא לו חיסון משדרג עצמו מדי עונת מעבר וגורם למותם של מיליונים. כל אדם שנדבק הדביק שניים או שלושה אנשים, והם הדביקו עוד ארבעה ועוד עשרה ועוד מאות, וזה מה שהביא למותם של מיליונים. רופאים ומדענים רבים הרימו ידיים בכל הנוגע למיגור הווירוס, וכל אלו שלא פיתחו סימפטומים לא ידעו שהם נדבקו והמשיכו להדביק עוד ועוד עד אשר כל האוכלוסייה נדבקה. בהיעדר עתיד קולקטיבי לחיות עבורו, כשהמזון אזל והכסף נגמר, יסודות החברה העולמית החופשית התערערו. אנשים מהשוליים נסחפו לאווירת אלימות ופריקת עול, השתרר כאוס גלובלי. נשיא ארה"ב הפך את המדינה לדיקטטורה כאשר התחיל לאבד שליטה. כנופיות וארגוני פשע אנטי־ממשלתיים הנחשבים לאיום על היציבות השברירית במילא נתפסו, נאסרו במכלאות ונשלחו למתקני מעצר ככל האפשר. אלה שעוד לא נתפסו עדיין מסתובבים ברחובות הנטושים והמזוהמים ומנסים לפגוע באנשי הממשלה. אותם אזרחים ששרדו את הווירוס לא יכלו להישאר לחיות למעלה, וניתנה פקודה ממשלתית לייצר יקום מקביל מתחת לאדמה במחילות בתנאי בידוד של אוויר מזוקק. בחסות הממשלה אזרחים עובדים יום יום כדי לפתח עוד מחילות ולבנות מתחת לפני השטח עולם נקי מווירוסים אך מבוסס על אוויר מלאכותי.

קלייטון מבשר לאסטרונאוטים שמרגע שהם נחתו בכדור הארץ הם נחשפו בוודאות לווירוס הקטלני. תוך 24 שעות הם יתחילו לגלות סימני מחלה ואחרי 13 יום הם צפויים למות, ולכן הם יישארו בתאים המבודדים שלהם כדי לא להדביק את שאר האוכלוסייה. גלן ההמום מנסה לעכל את החדשות וגם להבין מה קרה למשפחות שלהם ולאנשי נאס"א, אך הם מספרים לו שבגלל הכאוס אלפי מתים נשרפו ושמותיהם לא תועדו, ויש כאלה שהועברו לקברי המונים. הם ינסו להגיע לבני משפחותיהם אך לא בטוח שהם יספיקו בכלל להיפרד מהם.

מייק, גלן ואליסיה עוברים בדיקות לא פשוטות וניסויים נוספים, ולאחר שלושה ימים של בידוד עדיין לא מראים סימני מחלה. כעבור שבוע המעבדה משלימה את הבדיקות שלהם והחוקרים נדהמים ממה שמצאו: מתברר לקלייטון שהאסטרונאוטים נושאים עימם תגלית מדהימה. השהייה לאורך שנה בתחנת החלל הבינלאומית באפס כוח משיכה גרמה להם ל"תסמונת ההסתגלות לחלל" ושינתה להם 7% מהביטויים הגנטיים בדנ"א שלהם. רקמת העצם שלהם איבדה מסה בשיעור של אחוז וחצי בחודש בסביבה חסרת כבידה וזה מה שגרם למערכת החיסונית שלהם לפתח נוגדן טבעי ל–19־Covid, ובכך הם כנראה בני האנוש היחידים על כדור הארץ שיכולים לשרוד בעולם המזוהם שלמעלה. השינויים הללו אינם הפיכים ובעיקר משנים סדרי עולם.

השמועה מתפשטת בארה"ב ובעולם כמו אש בשדה קוצים. מייק, גלן ואליסיה משוחררים מהסגר ומיד הופכים להיות התקוה של האנושות. כותבים עליהם בכל עיתון, רוצים לראיין אותם בכל ערוץ חדשות אפשרי. אך אליסיה, מדענית וגנטיקאית בעברה, מתחילה להפנים משהו מטריד שאף אחד לא הבין עדיין. היא יודעת שלא ייתכן שהיא וצוותה חסינים לווירוס. שום שינוי צופן גנטי בחלל לא עושה את ההבדל. זוהי הונאה של הממשל. אז מנין, אם כן, נובעת התפיסה השגויה ואיך בכל זאת הם נחתו על קרקע ולא נחשפו לנגיף? למחרת היום, נשיא ארה"ב, שהזמין אותם למשכנו הפרטי, לוחץ להם את היד בתמונה קבוצתית ומעניק להם את המדליה הנשיאותית על משימתם בחלל. הוא עומד במשכנו עם אשתו ועם פרופסור קלטון מול מצלמות טלוויזיה מכל העולם, ומספר בפריים טיים על הגילוי החדש שישנה מעכשיו את איך שהאנושות תתמודד עם הנגיף. הוא מכריז על תוכנית Zero Gravity.

נגיף הקורונהצילום: CDC/Dr. Fred Murphy

לפי תוכנית זו, מטוס מדגם A310 יוסב לטיסות אזרחיות וינוע במסלול פרבולי, כאשר הוא יטפס בתחילה מעלה בזווית של 45 מעלות ואחר כך יצלול בחוזקה באפס כוח משיכה. האנשים על גבי המטוס יחוו תחושה של חוסר משקל במשך 25 דקות וזה בהחלט לא מעט זמן. המטוס היה בשימוש של נאס"א שנים בשביל טיסות אימון של אסטרונאוטים. התענוג יעלה לאזרחים אמריקאים 15 אלף דולר אבל ייתן חסינות פיזית מלאה לתושבים מול הווירוס הקטלני.

הנשיא מעלה לבמה את מייק, גלן ואליסיה, האסטרונאוטים הגיבורים שיובילו ויפעילו את המשימה העולמית הזו, שתעלה כסף רב לאזרחים אך תציל חיים ותאפשר חיים על כדור הארץ.

הוא מעביר את זכות הדיבור לאליסיה שאוחזת במיקרופון לבושה במדי נאס"א חדשים, שותקת מספר שניות ואז אומרת: "אדוני הנשיא, כשלנו. האנושות נכשלה. אתה אדוני הנשיא נכשלת. בשנה האחרונה צפינו בכם מתחנת החלל הבינלאומית שלנו. הבחנו בכדור הארץ מהזווית הכי אובייקטיבית שיש, מכוסה בזיהום תמידי, בענני ערפיח, עטוף סערות עצומות, צונאמי, רעידות אדמה וגזי חממה. הבחנו באוויר המזוהם שנשמנו בעזרתך, בכתמי השמן השחורים הרעילים שפלטת לים באדיקות, הבחנו מלמעלה בים המטוסים המכסה את שמי המדינה שהרעיל כל חלקה טובה. האזנו באדיקות לאמצעי המעקב הדרקוניים שלך אחר האזרחים הפשוטים. ראינו את הניסויים הגרעיניים הבלתי פוסקים שבצעתם. המידע המוטעה והפחד שזרעתם בעם. אדוני הנשיא, אין כאן מנהיג אמיתי בחדר הזה. יש כאן רודן שקרן עם אינטרסים שהורסים, מפחידים וממשיכים לשלוט ולהרעיל גם עכשיו כשכולם מסתתרים מתחת לאדמה. האמת? אין בנו שום דבר מיוחד. לא פיתחנו שרידות לנגיף כי הנגיף נכחד מזמן, אדוני הנשיא. אבל את זה אני לא צריכה לומר לך כי אתה הרי כבר יודע שזה בולשיט, כל האנשים אותם אתה ממשיך לרמות ולהפחיד יודעים עכשיו".

הנשיא מסמן להפסיק את השידור מיד. אך צוותי השידור ממשיכים לשדר ואף אחד לא עוצר אותם. אליסיה ממשיכה: "אנחנו לוקחים את הפיקוד על המדינה וקוראים מכאן לכל העולם לצאת החוצה!" היא תולשת את המדליה הנשיאותית מצווארה. "הנגיף האמיתי כבר חלף מזמן. הנרטיב השקרי שאתה מוכר לאנשים עדיין כאן!"

צילום: Mark Lennihan/אי־פי
ניו יורק נטושה בימי קורונהצילום: AFP

השידור הישיר נקטע, אבל צופים בכל העולם ראו מספיק כדי להבין. אליסיה יוצאת מיד מהחדר עם גלן ומייק. הם הראשונים לצעוד על כדור הארץ. הנשיא ההמום מורה לאנשיו לעצור אותם ולהכניסם מיד לכלא, אבל מסיבת העיתונאים מתחילה לשנות את אופיה ולהפוך למפגן מחאה. העיתונאים חוששים בתחילה אבל לאט לאט יוצאים גם הם החוצה לשמש, לעולם שבחוץ. הם לוקחים נשימה עמוקה ראשונה לאחר הסגר ממושך. העיר התחתית הופכת לזירת מהפכה. סיסמאות כמו "אוויר נקי, רודן מלוכלך", "הורידו את העריץ", "מוות לקרימינל", "אנחנו העם, הורידו את הדיקטטור" נשמעות בכל ארה"ב. בכל העולם אנשים מתחילים לצאת החוצה ללא פחד.

מייק, גלן ואליסיה מועברים במסוק צבאי ליוסטון טקסס למרכז החלל הנטוש ע,ש לינדון ג'ונסון של נאס"א. המוני פועלים ממפעלים שונים, מתקדמים לכיוון מרכז הבירה ברגל. כוחות הביטחון, הצבא והמשטרה, מופיעים שוב, אך הפעם כדי להצטרף למהפכנים. הנשיא ממריא עם אשתו ושני קצינים, והם נמלטים למקום מבטחים כשהם מבינים שהשטח שוב איבד שליטה. בינתיים נפוצות שמועות על הימצאות הנשיא ואשתו במעונם הפרטי, המורדים יוצאים לחפש אותם. בעיר משתלטים המהפכנים על מוסדות השלטון, לוקחים נשק מתחנת המשטרה. בשעת החשכה עוצרים את הנשיא ואשתו ומעבירים אותם למפקדה הצבאית המקומית ולמשפט עתידי. נפתח מצוד אחר בני משפחתם, הם נעצרים בהאשמות שונות, החל בשחיתות שלטונית וכלה בחבלה בזדון בכלכלת ארה"ב.

***

במארס 2022 מתחיל שלטון חדש בארה"ב ובעולם. אנשים שחיו את חייהם בחרדה מתמשכת מתחת לאדמה, מכך שהעולם קרב אל קיצו, מצליחים לבנות אמון מחודש בעתיד שלהם. הריחוק הפיזי והנפשי בין אנשים נגמר וסוף סוף אפשר לבנות משהו חדש. האם העולם משתנה לחלוטין בגלל שינוי תנאי האקלים, עולם שלא יהיה וגם לא יחזור להיות מה שהכרנו?

הכותב הוא במאי ותסריטאי, זוכה פרס האוסקר על סרטו הקצר "סקין"

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ