ראומה אלדר 2019-1928: קולה של מדינת ישראל

ברגעיה הדרמטיים, במלחמות ובמכשירי הטרנזיסטור — ראומה אלדר בראה יש מאין את הקריינות ברדיו הישראלי, ולימדה דור שלם של ישראלית להגות עברית כלשונה

יגאל רביד
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
יגאל רביד

אלה היו ימי הרדיו של מדינת ישראל, וזה היה קולה של המדינה הצעירה שבקע מהמכשירים המגושמים על הכוננית בסלון, עם שמות התחנות מרחבי העולם, עם החוגה המסתובבת והאור שבקע מהנורות המתחממות לאטן. אם יש דבר כזה "הקריינית המיתולוגית" — זאת היתה ראומה אלדר.

הפרידה מאלדר, שהלכה אתמול לעולמה, בלתי אפשרית בלי להזכיר את אחיה משה חובב, שהלך לעולמו לפני כ–30 שנה. שניהם בראו יש מאין את הקריינות ברדיו הישראלי, והנהיגו את הנורמות והסטנדרטים להגשת חדשות ברדיו ואחר כך בטלוויזיה. הדיוק הלשוני המושלם והרהוט של שניהם גרם לדור שלם של ישראלים לדעת איך צריך להגות עברית כלשונה, גם אם לא תמיד הקפידו בדקדוקי לשון. חובב היה מנהל הרדיו, אשתו דרורה בן אבי מנהלת תוכניות הבידור בגל הקל, וראומה קריינית החדשות הראשית. אין ספק שבשנות ה–60 וה–70 משפחת חובב שלטה בקול ישראל. כיום היו קוראים לזה נפוטיזם, אבל בשנים ההן הברנז׳ה לא עירערה על מעמדם. הם היו אצולת השידור העברי, והיה להם ייחוס נוסף: דרורה היתה נכדתו של אליעזר בן יהודה, מחייה השפה העברית.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ