בעקבות הדיווח הכוזב: סיון כהן תסיים את תפקידה בחדשות 10 - תקשורת - הארץ

בעקבות הדיווח הכוזב: סיון כהן תסיים את תפקידה בחדשות 10

הכתבת שדיווחה על חטיפה של ילדה בדיסניוורלד ביקשה לצאת לחופשה ארוכה ללא תשלום. בימים הקרובים ימונה בערוץ כתב משפטי חדש

אמילי גרינצווייג
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
אמילי גרינצווייג

סיון כהן, הכתבת המשפטית של חדשות ערוץ 10, תסיים את תפקידה. כהן, אשר זומנה בשבוע שעבר לשימוע בעקבות שידור דיווח אודות חטיפה בדיסניוורלד בפלורידה שהתגלתה כידיעה בדויה ואגדה אורבנית, ביקשה היום (חמישי) לצאת לחופשה ארוכה ללא תשלום ובחברת החדשות ימנו בימים הקרובים כתב משפטי חדש. ההערכות הן כי כהן לא תשוב לעבודה בחברת החדשות.

בעקבות בקשתה לצאת לחופשה ללא תשלום בוטל השימוע של כהן מול מ"מ מנכ"ל החברה, אורי רוזן, והיועצת המשפטית איילת בן חיים. מחדשות 10 נמסר כי "סיון ביקשה לצאת לחופש ללא תשלום והוחלט להיענות לבקשתה".

לפני עשרה ימים, שידר ערוץ 10 דיווח של כהן על זוג הורים שסיפרו כי נעשה ניסיון לחטוף את בתם בת ה-9 בדיסניוורלד, בחופשת חג הפסח. לפי הדיווח, ההורים פנו להנהלת המתחם וזו הורתה להם לנסות לזהות את הילדה לפי נעליה. הכתבה דיווחה כי הילדה נמצאה בתא שירותים כשהיא בהשפעת סמים מטשטשים וכי שערה קוצץ. בכתבה ששודרה בערוץ 10 לא הושמע ראיון עם ההורים, עורך דין מטעמם או נציג מפארק השעשועים. הידיעה זכתה לכתבות עוקבות באתרי אינטרנט ובמעריב.

דקות ספורות לאחר שידור הכתבה התפרסמו פוסטים ברשתות החברתיות שטענו כי מדובר באגדה אורבנית שנשמעת כבר יותר מעשור, ואין מאחוריה דבר. האגדה גם הוזכרה, בפרטים דומים להפליא, בסדרה "החשפן, התנין ואשת השר" של אירית דולב ואלון מרום, ששודרה ב-2009 בערוץ 8. במהדורת הבוקר של זכיינית ערוץ 2 קשת כבר הופיעו מרואיינים שסיפרו אף הם על האגדה.

ביקשה חופשה ארוכה ללא תשלום, סיון כהן

למחרת השידור, הודו בערוץ 10 כי מדובר בכשל מערכתי גדול, ואמרו כי נערך בירור של הנסיבות שהביאו לפרסום הכתבה. במקביל הוסרה הכתבה מאתרי האינטרנט ומהאפליקציות בסלולר. בערוץ מסרו כי "ההחלטה לפרסם את הכתבה התקבלה בשל קיומו של הורה ספציפי שאישר את הסיפור. עם זאת, לאחר הפרסום התברר כי ההורה הטעה את כתבת חדשות 10 וכי מקרה כזה כלל לא אירע. בעקבות זאת, הוחלט בחברה לפתוח בבדיקה מקיפה של נסיבות הפרסום ולהשעות את הכתבת עד לסיום הבדיקה".

גורמים בערוץ הפנו אצבע מאשימה כלפי כהן, שמסרה לעורכים כי הסיפור נבדק והוצלב מכמה מקורות. כהן עצמה אמרה לאחר האירוע כי "שוחחתי ארוכות עם ההורה, אדם נורמטיבי מרמת השרון, שטען בתוקף כי הסיפור נכון. אנחנו עובדים להשיג צילומים ולתעד הכל. פרסמנו את הסיפור תוך הסתייגות שאלה טענות ההורים, וידענו שאי אפשר לבדוק את הסיפור ביום ראשון מול דיסניוורלד. אני מקווה שהסיפור ייגמר על הצד הטוב ביותר".

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ