שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

צלם זר נדרש לפשוט מכנסיו בכניסה לבית הנשיא

איגוד הכתבים הזרים גינה את דרישת הבודקים בפגישת פרס עם מקבילו הגרמני. משרד ההסברה: "מצרים שנפגע הסיקור, השב"כ אחראי לבידוק"

אמילי גרינצווייג
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
אמילי גרינצווייג

צלם של סוכנות התצלומים האירופאית EPA נדרש אתמול (שלישי) לפשוט את מכנסיו במסגרת בדיקות ביטחוניות במשכן הנשיא בירושלים. איגוד הכתבים הזרים גינה את הפרשה ושלח מכתב חריף לנשיא המדינה, שמעון פרס.

איגוד הכתבים הזרים בישראל מבקש לבחון מחדש את נהלי הבידוק לעיתונאים המגיעים לסקר אירועים במשכן הנשיא בירושלים. בקשת האיגוד מגיעה לאחר ששלשום דרשו מאבטחי משכן הנשיא מצלם של סוכנות החדשות האירופית EPA לפשוט את מכנסיו במהלך הבידוק הביטחוני בכניסה לבניין. הצלם, שהגיע לסקר את פגישת הנשיא פרס עם מקבילו הגרמני יואכים גאוק, סירב לדרישתם ולא הורשה להיכנס למשכן.

בעקבות התקרית פרסם תא הכתבים הזרים בישראל הודעת גינוי חריפה. לטענתם, "בעוד שעיתונאים המחזיקים בתעודת עיתונאי ממשלתית נכנסים לסקר אירועים בלשכת ראש הממשלה נתקלים במהמורות קטנות, נראה כי בביטחון בית הנשיא מסתכל על כולם בחשדנות. נכפה על עיתונאים לעבור תשאול ביטחוני ארוך, הציוד שלהם נבחן ללא הרף והם נלקחים באופן תכוף לבדיקות בחדרים מופרדים שם הם מתבקשים להוריד חלקים מבגדיהם. היחס הזה הוביל לכך שעיתונאים רבים עוזבים ומסרבים לסקר את האירועים במשכן", נכתב בהודעה שהועברה גם לנשיא פרס.

"אנו בטוחים כי תסכים שזו אינה סיטואציה חיובית עבור כל הנוגעים בדבר", כתבו אנשי איגוד הכתבים לנשיא. "אנו מניחים כי הנשיא מעוניין בתיעוד וסיקור אירועיו על ידי התקשורת הזרה. התקשורת הזרה שמחה לסקר את הנושאים הקשורים בנשיא כל עוד יש אליה יחס מכובד. לצערנו, זהו אינו המצב הנוכחי". לסיום דרשו באיגוד הכתבים לקבל תגובה שתכלול גם את פירוט הצעדים שננקטו לתיקון המצב, וציינו כי הם מוכנים להיפגש עם הגורמים הרלוונטיים על מנת למצוא פתרון.

אין זו הפעם הראשונה בה נדרשים עיתונאים זרים ועיתונאים ערבים לפשוט פרטי לבוש במסגרת בדיקות ביטחוניות בכניסה לאירועים ממלכתיים. רשת אל ג'זירה כבר העבירה בעבר הנחייה לעיתונאיה לסרב לדרישה כזו, זאת לאחר שאחד מעיתונאיה נדרש גם לפשוט את מכנסיו.

דובר משרד ההסברה, גל אילן, מסר בתגובה: "אנו מצרים על כך שנפגע הסיקור אך ענייני הבידוק הביטחוני מצויים באחריותו הבלעדית של שירות הביטחון הכללי. לשכת העיתונות הממשלתית תמשיך בבדיקה ובבחינת הפעולות הנדרשות כדי להקל על העיתונות הזרה בישראל, בשיתוף כל גורמי הממשלה".

מבית הנשיא נמסר בתגובה: "מיד בתום האירוע התקשרה מנכ"לית בית הנשיא לצלם, התנצלה בפניו על המקרה והביעה תקווה כי אירוע כזה לא יחזור על עצמו". בבית הנשיא הדגישו עם זאת כי "מערך האבטחה בבית הנשיא עובד על פי כללי השב"כ ובמקרה הנדון, עם כל הצער שבדבר, התקבלה הוראה ביטחונית מפורשת הדורשת בדיקה מקיפה של הצלם". עוד נמסר כי "הנהלת בית הנשיא קיימה מספר פגישות עם בכירים ביחידה לאבטחת אישים על מנת לנסות ולהקל על רמת הבדיקות הביטחוניות לעיתונאים. הדבר נעשה מאחר ובית הנשיא דוגל במדיניות של פתיחות ושקיפות כדי לאפשר לכתבים, מקומיים וזרים, לבצע את עבודתם על הצד הטוב ביותר".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ