הרשות השנייה שוקלת קנס לרדיו א-שמס בגין פגיעה ביום הזיכרון

לדברי גורמים ברשות, בתקופה האחרונה התקבלו כמה תלונות שלפיהן ביום הזיכרון שודרו תוכניות מוזיקליות שונות, בהן תוכניות מוזיקה אלקטרונית

אמילי גרינצווייג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אמילי גרינצווייג

הרשות השנייה פתחה בהליך הפרה נגד תחנת הרדיו הערבית א-שמס בגין שידור תוכניות מוזיקה במהלך יום הזיכרון האחרון לחללי מערכות ישראל. אם יוחלט כי התחנה אכן הפרה את תנאי השידור שלה, היא צפויה להיקנס בסכום של עד 10,000 שקלים.

לדברי גורמים ברשות, בתקופה האחרונה התקבלו כמה תלונות שלפיהן ביום הזיכרון שודרו תוכניות מוזיקליות שונות, בהן תוכניות מוזיקה אלקטרונית. לפי חוק, שידור התוכניות מהווה פגיעה בייחודו של היום ובשידורן הפרה התחנה לכאורה שלושה כללים של הרשות העוסקים בנושא.

הכלל הראשון קובע כי "בעל זיכיון יתכנן את לוחות התוכניות תוך התחשבות בימי חג ובימי הזיכרון והאבל החלים בתקופה שאליה מתייחסים הלוחות, ויתאים את שידוריו במועדים אלה לאופיים, תוך התחשבות ומתן ביטוי להיבטים המיוחדים של האזור או אפיון הזיכיון".

הכלל השני קובע כי לא ישודר "משדר פוגע", כזה שיש בו פגיעה בכבודו של אדם או ברגשות הציבור, או פגיעה בטעם הטוב. עוד נטען כי התחנה גם שידרה פרסומות ביום הזיכרון, דבר המהווה לכאורה הפרה של הכלל שלפיו קבועים מועדים שבהם שידור הפרסומות אסור, לרבות ביום הזיכרון.

רדיו א-שמס היא התחנה הערבית החוקית היחידה הפועלת לפי זיכיון הרשות השנייה. התחנה משדרת מנצרת ונקלטת בצפון וכן במישור החוף. על פי סקרי TGI, היא התחנה הערבית המואזנת ביותר בישראל, יותר מתחנת קול ישראל בערבית.

על רדיו א-שמס מושמעת מעת לעת ביקורת שלפיה הוא משדר תכנים "אנטי-ישראליים". לפני כשנתיים פנתה חברת מועצת הרשות, מרה מרו סנבטו, ליו"ר המועצה בבקשה לקיים דיון דחוף בדברים שאמר שדר התחנה, זוהיר בהלול, לאחת ממארגנות משט הנשים לחופי עזה. לדבריה, בהלול בירך את המשתתפת בסוף השיחה באיחולי הצלחה, דברים שהם בגדר הסתה לטענתה.

גם מנכ"ל הרשות אז, מנשה סמירה, פנה למנהל תחנת הרדיו בנדון. שנתיים לפני כן נקנסה התחנה בשתי דקות פרסום בעקבות תלונות על שהיא משדרת תשדירים של ועדת המעקב העליונה של ערביי ישראל.

ממלאת מקום מנכ"ל הרשות, איילת מצגר אמרה בתגובה כי "יום הזיכרון לחללי מערכות ישראל הינו בעל משמעות עמוקה וחוצת גבולות בחברה הישראלית". היא הוסיפה כי "על בעל זיכיון המשדר בתדר ציבורי, מוטלת האחריות והמחויבות לכבד יום זה ולשדר בו תכנים מאחדים ולהימנע מפגיעה ברגשות הציבור".

מנכ"ל רדיו א-שמס, סוהיל כראם, מסר שקיבל את החומר והוא לומד אותו. הוא הוסיף כי "ככלל, אנו פועלים על פי החוק, ובשידורינו יש משום רגישות לשמירה על חגים ומועדים לכל הצדדים".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ