סבר פלוצקר, ההיסטוריון הזקן והראיון המוזר בישראל היום

הפרשן הבכיר נשלח לראיין את ההיסטוריון רוברט קונקווסט וגילה שבר כלי שלא משלים משפט; בחינמון התפרסם ראיון מקיף על הגולן, איראן וצדקת ישראל

אמילי גרינצווייג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אמילי גרינצווייג

ראיון שפורסם בעיתון סוף השבוע של "ישראל היום" עם ההיסטוריון, ד"ר רוברט קונקווסט, הצליח לעורר תרעומת קלה בקרב עיתונאי "ידיעות אחרונות", סבר פלוצקר. קונקווסט התארח בישראל לאחרונה ופלוצקר, שניסה אף הוא לראיין אותו, פרסם בסוף השבוע בעמוד הפייסבוק שלו טענות קשות כלפי הראיון שהתפרסם ב"ישראל היום", אותו ערך העיתונאי דרור אידר.

קונקווסט, שנחשב להיסטוריון שמרן, הגיע לישראל לרגל זכייתו בפרס דן דוד. במסגרת זו היה אמור להעביר הרצאה באוניברסיטת ת"א, אולם זו בוטלה. באותו היום תוכננו להיערך גם ראיונותיו, הן עם "ישראל היום" והן עם "ידיעות אחרונות", בזה אחר זה.

על פגישתו עם קונקווסט באותו היום כתב פלוצקר: "באתי לחדרו במלון ופגשתי אדם בן 95 שהוא שבר כלי. ישבתי מולו קרוב לשעה עם פנקס פתוח, שאלתי שאלות ולא הצלחתי להוציא מפיו משפט אחד מובן. הד"ר ניסה לדבר בשקט בשקט ומיד שקע בעולמו הסבוך והייחודי, מחפש ניסוחים, שמות ואירועים. אודה ולא אבוש: דמעות עלו בעיניי. נפרדתי בידיעה שאין לי ראיון אבל עשיתי סוג של מצווה לאיש רוח ענק", כתב.

בהמשך כותב העיתונאי כי הופתע לקרוא את הראיון ב"ישראל היום". "ולא סתם ראיון: הד"ר הקשיש אמר ל'ישראל היום' בדיוק את מה ש'ישראל היום' רצה לשמוע. שישראל צודקת בכל, שטוב שסיפחה את רמת הגולן, שחששה מפני איראן מוצדק ועוד כהנה וכהנה...קראתי והתביישתי מעצמי. למרות כמה עשרות שנים של קריירה בעיתונות נכשלתי בלראיין את ד"ר קונקווסט - ו'ישראל היום' הצליח. הפרופסור המאוד חולה שבפגישה איתי לא הצליח לסיים משפט, בשיחה עם 'ישראל היום' התגלה כדובר רהוט המפליג בתשובות", כתב פלוצקר.

"מה שמעניין הוא שסבר פלוצקר קורא את ישראל היום", אמר אתמול בתגובה דרור אידר. "לגופו של ענין, הטענה של פלוצקר היא מצחיקה. השיחות מוקלטות וישנם תמלילים. אולי באמת כדאי שפלוצקר יעריך את העבודה שלי". לדבריו, קונקווסט אמנם היה עייף "אבל העיניים שלו היו חדות". עוד הוסיף אידר, "חבל שגם קוראי 'ידיעות אחרונות' לא נחשפו לאינטלקטואל החשוב הזה. אולי הוא היה גורם לתזוזה כלשהי בקיבעון המחשבתי של חלקים מסויימים בציבוריות הישראלית".

סבר פלוצקרצילום: עופר וקנין
ד"ר רוברט קונקווסט

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ