ארגון העיתונות הבינלאומי פנה ליועמ"ש נגד העמדת אורי בלאו לדין

"המצב בו עיתונאים יחזיקו מסמכים סודיים הוא בלתי נמנע", כתבו בכירי הארגון, והתריעו כי המקרה יהווה תקדים חמור בהשלכותיו על העיתונות הישראלית

אמילי גרינצווייג

ארגון העיתונות הבינלאומי (IPI) שלח אתמול (שני) מכתב ליועץ המשפטי לממשלה, עו"ד יהודה ויינשטיין, בבקשה שיחזור בו מהכוונה להעמיד לדין את עיתונאי הארץ, אורי בלאו. "כחברים בארגון העולמי הוותיק ביותר לחופש העיתונות, אנחנו מאמינים כי העמדתו לדין של אורי בלאו על החזקת מידע מסווג תהווה תקדים חמור בהשלכותיו על עתיד העיתונות הישראלית ובעיקר העיתונות החוקרת" כתבו בכירי הארגון, "להבנתנו אורי בלאו טיפל במידע המודלף בזהירות והשתמש בו אך ורק כדי לכתוב סיפורים שמהווים עניין ציבורי".

עוד נכתב כי "המצב בו עיתונאים המכסים נושאי צבא ופוליטיקה יחזיקו מסמכים סודיים הוא בלתי נמנע. חיוני לכל מערכת דמוקרטית שהם לא יועמדו על כך לדין, במיוחד כשמדובר במקרה כגון זה, בו השימוש במסמכים היה אך ורק לשירות אינטרס ציבורי משמעותי".

על המכתב חתומים 21 חברי הנהלת הארגון מרחבי העולם, בין היתר מאוסטריה, אזרבייג'אן, פינלנד, גרמניה, הודו, קוריאה, ניגריה, נורווגיה, פקיסטאן, סלובקיה, טייוואן, טורקיה, בריטניה וארצות הברית.

בחודש שעבר החליט וינשטיין להגיש כתב אישום נגד בלאו, בעבירות של החזקת ידיעות סודיות על ידי מי שאינו מוסמך לכך. העונש המקסימלי בעבירה זו הוא שבע שנים. לפי הפרקליטות, בלאו החזיק אלפי מסמכים מבצעיים, לרבות כאלה המסווגים סודיים ביותר, שנגנבו מפיקוד מרכז על ידי החיילת ענת קם והודלפו לבלאו. למרות שכותרת סעיף האישום בחוק העונשין הינה "ריגול חמור", הבהירה הפרקליטות כי לבלאו לא מיוחסת עבירת "ריגול" במשמעותה המקובלת.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות