העיתונאי אמנון לוי טוען כי חומר שהועבר לצנזורה הודלף לגורמים בעלי אינטרס שהפעילו לחץ על מרואיינים בכתבה. במכתב ששלח לפני כעשרה ימים לנשיאת מועצת העיתונות דליה דורנר, כותב לוי כי החומר שהועבר לצנזורה – סרט על הכור בדימונה שישודר בשבוע הבא ב"פנים אמיתיות" –  הגיע לידי עובדי ביטחון בכור. אלה ניסו להפעיל לחצים על המרואיינים בסרט, ארבעה ממקימי הכור.

בעקבות כך ביקש לוי מדורנר לקיים בירור בנושא מול הצנזורה, לדרוש את השעיית הגורם שהעביר את החומר ולבדוק את נהלי העבודה של הצנזורה מול גורמי הביטחון. ממועצת העיתונות אישרו את קבלת המכתב.

במכתב מספר לוי כי "הצנזורה העירה את הערותיה, שתוקנו מיד על ידינו, ובכך סברנו שההליך הסתיים. להפתעתנו, כמה ימים אחרי שהסרט ותמלול שלו הועברו לצנזורה, ובטרם האישור הסופי שלו, קיבלנו טלפון מאחד המרואיינים בסרט, הנמנה על מייסדי הכור. הוא סיפר לנו כי פנה אליו עוזר קצין הביטחון של הכור, שקיבל לידיו את תמלול הסרט, והזהיר אותו מהשתתפות בו. לדברי המרואיין, עוזר קצין הביטחון אמר לו שהסרט שמאלני מדי".

עוד כותב לוי כי הצנזורית הראשית, תא"ל סימה ואקנין-גיל, הודתה בפניו כי מדובר בתקלה חמורה. היא הוסיפה כי את המידע העביר בכיר במלמ"ב (הממונה על הביטחון במערכת הביטחון). ואקנין-גיל מסרה בתגובה: "זוהי תקלה חמורה ביותר – החמורה בשבע השנים האחרונות. גם ראש המלמ"ב ראה זאת כתקלה חמורה וטיפל בעניין באותו היום".

אמנון לוי. לטענתו המוסד איים על מרואייניםצילום: תומר אפלבאום

לוי הוסיף כי "בעוד שהתרשמתי שאנשי הצנזורה מודעים למחויבותם לחופש הביטוי, אין ודאות שגורמי הביטחון אתם הצנזורה מתייעצת שותפים להבנה הזו. יתר על כן: חלק מהגורמים האלה לעתים מוזכרים בכתבה, והנה הם מקבלים בטרם פרסום הזדמנות להשפיע בדרך לא נאותה על מרואיינים".

ממערכת הביטחון נמסר בתגובה כי "מלמ"ב רואה את האירוע בחומרה, ובהתאם לכך הנושא מטופל. במידה ואותו גורם בגוף המקצועי הרלוונטי אתו התייעץ מלמ"ב העביר מידע הלאה למרואיינים, הרי שהדבר נעשה ללא סמכות ובניגוד למקובל, וכאמור הנושא בבדיקה ויופקו הלקחים המתבקשים למניעת הישנות אירוע מסוג זה בעתיד".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ