סביח וגאווה בטקס חלוקת פרסי הציונות של שרת התרבות

חיים לוינסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חיים לוינסון

הרגשות היו מעורבים הערב בטקס הענקת פרס שרת התרבות לסרטונים ציוניים, שהתקיים במרתף תיאטרון הבימה בתל אביב. מטרת הערב היתה להוקיר את היוצרים שזיקקו את הציונות הישנה והטובה ­ מהקמת היקבים בראשון לציון ועד מבצע אנטבה ­ לכדי סרטון קצר; אך על הטקס החגיגי העיבה האווירה הקשה שהשרה הפיגוע בבולגריה, והנוכחים הרבו להסתכל במכשירי הטלפון שלהם, עוקבים בדאגה אחר מספר הנרצחים המאמיר.

הפרס הוא רק אחת מהיוזמות לעידוד ציונות של שרת התרבות לימור לבנת, שהעניקה פרסים בסך 40 ,30 ו-25 אלף שקלים - כולם מתקציב המדינה. כ-160 בני אדם הגישו סרטונים לחבר השופטים שהורכב מאברי גלעד, גיל סמסונוב וצופית גרנט.

גלעד, שעמד בראש חבר השופטים, אמר כי מרבית הסרטים לא היו טובים והוסיף כי הוא מקווה שבשנים הבאות היוצרים יפיקו לקחים. "אמנות מטעם נוטה להיות פחות מעניינת מזו הבאה מנבכי הבטן", אמר. "לא כל כמה דקות של תעמולה הן בהכרח סרט. חיפשתי דברים שיידברו ללב שלי".

בדברים שנשאה בטקס הזכירה לבנת את הפיגוע בבולגריה. "הקמים על הציונות ושונאיה לא יוכלו לה. אהבת הארץ נמצאת בד-נ-א של כל יהודי", אמרה. היא הוסיפה ואמרה כי יש
"להגדיר מחדש מהי ציונות עברונו", ופירטה מה הם לדעתה מעשים ציוניים: "פרויקט
תגלית, איילים המתיישבים במקומות הרחוקים ממרכזי הערים, הגרעינים התורניים בכל
הארץ, פיתוח תרופות ישראליות ולהוביל את העולם במספר פרסי נובל ביחס לאוכלוסיה".

עוד אמרה לבנת כי "הציונות היום תוססת וערכית לא פחות מאשר שהיתה בראשיתה. התחרות גרמה לי להבין שהעם עשה לייק לציונות. נמשך לפתח את הציונות". היא הוסיפה והבטיחה כי תמשיך להעניק פרסים וליזום תחרויות העוסקות בציונות: "אני מתכוונת להרבות את מופעי הציונות בסדר היום הציבורי, גם אם הוא מעורר פלוגתא".

הסרטון הפוליטי ביותר שהשתתף בתחרות, "ציונות בלי ירושלים?", הוגש מטעם תנועת "אם תרצו". הסרטון, שזכה בפרס חביב הקהל, נתמך בקמפיין אגרסיבי ברשת וכלל השוואת של התפישה הציונית ללא ירושלים ל"סביח בלי חציל" וכן ל"סביח בלי סביח".

במקום הראשון זכה אריק קאופמן, יוצר הסרטון "בלבב פנימה" על חולה אלצהיימר שאינו
מתפקד, אך כאשר בטלויזיה נשמעת שירת התקווה היא מיד נעמד דום ומסרב להפצרות אשתו לשבת.

במקום השני זכה אורן יאדגר על "ציוני הדרך". בסרטון, שצולם במצלמה ביתית, מחקה
יאדגר קטעי סאונד מתולדות הציונות, החל מהקמת המדינה וכלה ברצח רבין. במקום
השלישי זכה "קונצ'רטו לנגמ"ש של דרור גומל, שצולם כשהוא מתופף על נגמ"ש ומדקלם:
"לא עוד מלחמה, לא עוד שפיכות דמים".

מתוך "ציונות בלי ירושלים?" של "אם תרצו"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ