שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

"קשת" החלה ביישום קוד אתי-רפואי בתוכניות ריאליטי

הזכיינית גיבשה את הקוד בעקבות הסערה שעוררה חשיפת פרשת הכדורים הפסיכיאטריים, שניתנו למשתתפי "האח הגדול"

אמילי גרינצווייג
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
אמילי גרינצווייג

זכיינית ערוץ 2 קשת החלה ביישום קוד אתי-רפואי שישמש אותה בהפקת תוכניות ריאליטי ודוקו-ריאליטי. זאת, בעקבות הסערה שעוררה חשיפת פרשת הכדורים הפסיכיאטריים, שניתנו למשתתפי התוכנית "האח הגדול".

על פי הקוד החדש, מנהל רפואי עצמאי יבחן את כלל הסוגיות הרפואיות שיעלו בתוכניות, כבר בשלבי הפיתוח. במקביל, יושתתו נהלי דיווח רפואי במהלך התוכניות, ובסיומן תעביר ההפקה למנהל הרפואי תוכנית מוצעת לטיפול במתמודדים עם סיום השתתפותם.

עוד על פי הקוד, השתתפות בתוכניות ריאליטי תותנה בהסכמת המתמודדים, שיבחנו מידע מקיף על מהות התוכנית וסוג המשימות. לצד זאת, לא יתאפשר למשתתפים לפעול באופן המסכן את בריאותם באופן משמעותי ו/או בלתי הפיך, גם אם ירצו זאת.

חדר הבקרה של התוכנית "האח הגדול"צילום: דניאל צ'צ'יק

כמו כן, מפיקי התוכנית יידרשו לשמור "באופן סביר" על שלומם ובריאותם של המשתתפים ולפעול ככל האפשר על מנת שלא ייגרם להם נזק בריאותי, גופני או נפשי משמעותי או בלתי הפיך. במקרים שבהם ישתייכו המשתתפים לאוכלוסיות פגיעות (למשל קטינים ובעלי מוגבלויות), תידרש ההפקה להקפיד הקפדה יתירה. נוסף על כך, התוכנית תידרש להתחשב במגבלות הפיזיות של המשתתפים ובמצבם הגופני הבריאותי והנפשי, מבלי להפלותם לרעה או להדירם.

שלב פיתוח התוכנית יכלול התייחסות לסוגיות בריאותיות (גופניות ונפשיות) הגלומות בתוכנית, ובמהלכו ייערך מיפוי דרכי ההתמודדות. ההפקה תציב למנהל הרפואי את דרכי ההערכה והליווי הרפואי ופסיכולוגי הנדרשים בשלבי התוכנית השונים ולאחריה.
לאחר מכן, בשלב ההפקה, ימונה מטעם ההפקה אחראי על עירוב הגורמים הרפואיים. האחראי יעבור הדרכה על ידי המפיק, המלווה הרפואי והמנהל הרפואי.

בחודש מארס האחרון הודיעה קשת על הקמת הוועדה בעקבות סדרת פרסומים ב"ידיעות אחרונות", בעניין הטיפול הפסיכיאטרי הניתן למשתתפים בעונה השנייה של "האח הגדול". בעקבות זאת הודיעו גם במשרד הבריאות, בהסתדרות הרפואית וברשות השניה על הקמת ועדות בדיקה בנושא. תוצאות הבדיקות עתידות להתפרסם בחודשים הקרובים. הרשות השנייה דחתה לפני כמה שבועות את מתן אישור שיבוץ האח הגדול במסגרת לוח השידורים, עד לקבלת מסקנות ועדות הבדיקה.

הקוד גובש על ידי צוות בראשותו של ד"ר גיל סיגל, מומחה לרפואה ומשפט, שישמש גם כמנהל רפואי לצורך הטמעת הקוד; ד"ר יובל קרניאל, מומחה בתקשורת ואתיקה מקצועית ויעקב לורברבוים, דירקטור חיצוני בזכיינית ששימש כמשקיף חיצוני.

מהרשות השנייה נמסר בתגובה: "הרשות רואה בחיוב את העובדה שקשת ביצעה בדק בית בנושא וקבעה לעצמה עקרונות. עקרונות אלה טרם הועברו לעיון הרשות. הסוגיה נבדקה על ידי הרשות השנייה והחלטותיה יתקבלו בקרוב לאחר קבלת עמדת משרד הבריאות וועדת האתיקה של ההסתדרות הרפואית. בכוונת הרשות לקבוע כללים שיסייעו להבטיח את שלומם של המשתתפים בתוכניות הריאליטי למיניהן וכמו כן יתייחסו לסוגיית התכנים המשודרים בתוכניות אלה לטובת הצופים בבית".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ