אמילי גרינצווייג

מפקד גלי צה"ל, ירון דקל, פסל היום (ראשון) את השידור החגיגי לשירו החדש של האומן יזהר אשדות "עניין של הרגל". לטענת דקל, תוכנו של השיר "בז לחיילים צה"ל" ועל כן אין מקום לחגוג את שידורו בתחנה הצבאית.

בין השורות בשיר, שנכתב על ידי אלונה קמחי, ומתייחס לחיילי צה"ל: "הם לא איש, לא אשה/ הם רק חפץ, רק צל/ ללמוד להרוג/ זה עניין של הרגל... ללמוד אכזריות/ זה עניין של תנופה/ זה מתחיל בקטן/ ואחר כך זה בא". לדברי אשדות, השיר נכתב בעקבות מפגשים וסיורים של קמחי עם חיילים מילואים ששירתו השטחים במהלך האינתיפאדה הראשונה והשנייה והקימו את קבוצת "שוברים שתיקה".

אשדות הופיע היום עם מספר שירים מאלבומו החדש בתוכנית "ג'אם" עם יואב קוטנר, מבלי לבצע את השיר. יצויין כי השיר עצמו כבר הושמע בתחנה בעבר מספר פעמים וכי במהלך היממה האחרונה התקבלו תלונות בתחנה, בין היתר מחיילים, על תוכנו של השיר והכוונה לקיים שידור חגיגי מעין זה. עם זאת, כרגע אין כוונה לפסול את שידור השיר בתחנה באופן גורף.

"בשל תוכנו של השיר, הבז לחיילי צה"ל, החליט מפקד גל"צ, כי אין מקום בגלי צה"ל לחגוג היום באופן מופגן שיר המגנה ובז לחיילי צה"ל ואת אלו שהקריבו חייהם למען ביטחון המדינה" נמסר בהודעה מטעם התחנה, "האומן יזהר אשדות מוערך מאוד בגלי צה"ל, אך במקרה נקודתי זה אנו, בגלי צה"ל מאמינים כי לצד הביטוי האומנותי שניתן לאומנים, גלי צה"ל כתחנה של החיילים ואשר משרתים בה חיילים רבים, צריכה להימנע מלחגוג שיר המציג חיילים באור דמוני".

ירון דקלצילום: גדי דגון

דקל, מפקד גלי צה"ל הנוכחי, נכנס לתפקידו לפני כשמונה חודשים. מאז מינויו חלו בתחנה מספר שינויים מהותיים, בהם קיצור מהדורות החדשות ושינויין. התחנה נמצאת בסיטואציה כלכלית קשה, ונדרשה לקיצוץ של עשרות מיליוני שקלים מתקציבה. במקביל ממתינים בתחנה לאישורה הסופי של הצעת החוק המעגנת את שידור תשדירי השירות והחסויות בתחנה. על פי ההצעה, אותה יזם משרד הביטחון, התחנה תוכל להכפיל את היקפי תשדיריה לתשע דקות בכל שעה.

יזהר אשדות מסר בתגובה: "היום בשעה 13:00 לערך,בזמן שהלהקה כבר באולפן לבאלאנס, הגיע אלינו פנייה מהתחנה בה התבקש אשדות שלא לבצע היום את השיר 'עניין של הרגל' שיר הנושא של האלבום בתוכנית, למרות שהשיר כבר הושמע ואף נוגן חי בתוכניות אחרות בתחנה.לאחר שיחה שהתקיימה בין אשדות למנהל התחנה ירון דקל, הסכימו השניים שהשיר יושמע בתוכניות אקטואליה בה ניתן יהיה לקיים דיון מעמיק על הנושא בו עוסק השיר ויזהר נאות לבקשה החד פעמית. אולם לתדהמתנו, בזמן השידור החי של התוכנית כשיזהר מנגן ושר באולפן גלי צה"ל, התברר כי מפקד התחנה שחרר הודעה לעיתונות בה הוא מודיע על החרמת השיר לשידור בתחנה וזאת כאמור לאחר שיזהר נאות מרצונו הטוב שלא שלבצע את השיר היום בתוכנית. מדובר בתזמון פוגעני, כשיזהר "שבוי" בשידור חי באולפן התחנה ללא יכולת תגובה. חמור אף יותר נוסח ההודעה שהינו משתלח ומסית ואינו עומד בשום כלל אתיקה עיתונאית, במיוחד כזו המצופה ממנהל גוף שידור מרכזי". עוד נמסר כי "פרסום ההודעה וההצהרה כי היא מייצגת את עמדת גלי צהל מעמידים בספק את האפשרות לקיים דיון מאוזן והוגן על השיר ותוכנו. מדאיג אותי כי במדינה דמוקרטית גוף שידור פוסל שיר לשמעה, אך יותר מכך ,אני המום שמנהל אותו גוף, בוחר לקעקע את השיר ובכך מסית כנגד יוצרי השיר ומבצעו".

אלונה קמחי מסרה בתגובה: "ירון דקל צריך לעשות חידוש לתעודת הבגרות שלו בעניין הבנת הנקרא, כמו שעושים חידוש נהיגה. השיר מדבר על חיילי צה"ל בשטחים, על דברים שהם מתמודדים איתם במסגרת העיסוק הבלתי אפשרי שלהם והמצב הבלתי אפשרי שהמדינה נמצאת בו". קמחי סיפרה כי אין זו הפעם הראשונה שהשיר נתקל בתגובות ביקורתיות, "אנחנו נתקלים בתגובות כאלו כל הזמן – אבל משהו בסדר גודל כזה של צנזור במדינה דמוקרטית – זאת מידה של מופרכות ואיתות לא נעים למה שקורה כאן". עוד הוסיפה: "ירון דקל הוא פקיד שדואג למקום העבודה שלו ועושה מה שמוטל עליו. אולי זה מה שהוא חושב שצריך לעשות, אבל אני לא חושבת כך. אנשים חרדים היום, המצב הכלכלי קשה, לך תדע מה מוביל אותם למסקנות האלו".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ