דירקטוריון 10 החליט על פיטורי 500 עובדים וסגירת הערוץ

נתי טוקר
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
נתי טוקר

דירקטוריון ערוץ 10 וחדשות 10 החליטו הערב (שבת) כי כ-500 עובדי הערוץ יפוטרו בתוך 48 שעות והערוץ יתחיל לבצע הליך של סגירה – זאת לאחר שבערוץ הבינו כי הצעת החוק להארכת זיכיון הערוץ בשנתיים לא תעלה לדיון בוועדת השרים מחר, וככל הנראה כלל לא בכנסת הנוכחית – והמשמעות היא שהערוץ ייסגר בסוף 2012. כל האצבעות מופנות בשלב זה לראש הממשלה, בנימין נתניהו, שמעכב את העלאת ההצבעה בעניין בוועדת השרים לענייני חקיקה.

בישיבת הדירקטוריון השתתף גם מנכ"ל משרד ראש הממשלה, הראל לוקר, שביקש להגיע ולהופיע בפני דירקטוריון ערוץ 10 וחדשות 10. לוקר הוא זה שחתום על המתווה להצלת ערוץ 10, שאומץ על ידי שר האוצר יובל שטייניץ, שלפיו יוארך זיכיון ערוץ 10 בשנתיים, והוא יקבל הלוואת מדינה על סך 65 מיליון שקל – שתכסה את החובות הישנים של הערוץ למדינה.

במהלך הישיבה ביקש לוקר מהדירקטוריון לעכב את ביצוע ההחלטה על פיטורי העובדים בשבוע, ולאפשר ליו"ר הכנסת, רובי ריבלין, לנסות לכנס את המליאה כדי שתדון בחוק. הסיכוי היחיד שהליך הפיטורים לא ייצא לפועל הוא שוועדת השרים תאמץ את החוק ותיקבע ישיבת מליאה לדון בו.

הפגנת עובדי ערוץ 10צילום: אמיל סלמן

מדירקטוריון ערוץ 10 נמסר: "הואיל ולא חלה כל התקדמות ביישום המלצות ועדת לוקר והצעת החוק שגובשה על ידי שר התקשורת אינה מועלת לדיון בישיבת הממשלה מחר, החליט דירקטוריון ערוץ 10 ודירקטוריון חדשות 10 פה אחד על פיטורי כלל העובדים. יחד עם זאת, לאור בקשתו של מנכ"ל משרד ראש הממשלה הראל לוקר בפני דירקטוריון ערוץ 10 וחדשות 10, החליט הדירקטוריון להיענות לבקשתו ולעכב את הוצאת המכתבים ב-48 שעות".

בלשניקוב פתח את הישיבה ואמר ללוקר כי "ועדה בראשותך גיבשה המלצות וחתמה עליהם. ההמלצות קיבלו גם החתימה של שר האוצר של מדינת ישראל. כעת משהו נתקע באמצע. אנחנו נרצה לברר את הדברים היום. על סדר היום החלטות לא פשוטות. זהו איננו יום של שמחה, אלא יום של עצב לחופש הביטוי במדינת ישראל".

סגן יו"ר ערוץ 10, יוסי מימן, שמחזיק 51% מבעלות בערוץ והזרים לו כ-600 מיליון שקל במהלך השנים אמר בישיבה כי "לפני יותר מעשר שנים היה לנו חלום שתהיה אלטרנטיבה בטלוויזיה ושהמצביע האמיתי יהיה האזרח עם השלט אצלו בבית". מימן האשים את הממשלה במצבו של ערוץ 10 ואמר ש"בביקורים הרבים שלי במשרד התקשורת אני כל פעם סופר כמה שרים היו, וגמלה כי היו הרבה יותר שקרים והבטחות שווא מאשר שרים".

לדבריו, "לא היה רגע אחד שהיה ניסיון כן להתמודד עם הבעיות של התעשייה הזו. לפעמים בציניות, לפעמים על ידי תפיסה של נקודות לגמרי לא רלוונטיות. במקום לעודד את התעשייה נעשה כל מאמץ לחרב אותה. קרוב לוודאי שהם הצליחו לחסל את החלום. אני לא מדבר על כסף, מעל 500-600 מיליון שקל שהשקעתי בערוץ. אנחנו נתקלים באטימות מוחלטת שבאה אחרי סדרה של שקרים. לא ידעתי שיהיו פה עיתונאים, אבל אם הייתי יודע הייתי מגיע גם גופיה שעליה כתוב 'רפובליקות בננות'. יש אטימות מוחלטת של כל המערכות. זה יום עצוב לדמוקרטיה הישראלית. אין הסבר למצב הזה, ואם יש הסבר שכל אחד ינחש מה שהוא רוצה. נישאר עם ערוץ 1 שמתחרה בעצמו".

יו"ר ועד העובדים, הכתב הכלכלי מתן חודורוב, הזהיר כי בכוונת העובדים לעשות שימוש במסך כדי להילחם נגד ראש הממשלה. "מדובר ביום עצוב מאוד. לא האמנו שנתכנס לדבר כאן על סגירת דירקטוריון. העובדה שאנחנו יושבים כאן רגע לפני סגירה היא תעודת עניות קשה מאוד. ההנהלה ביקשה לשמור עד כה את המסך נקי וכיבדנו את זה, אבל אנחנו לא נשב מנגד ונצפה בערוץ שלנו קורס. זה הבית העיתונאי שלנו. כבר הערב, אם לא תהיה התקדמות, אנחנו מתכוונים להעלות תשדיר מטעם העובדים שיסביר לערוץ למה עומד להיסגר ערוץ טלוויזיה בישראל. את מכתבי הפיטורים נגיש לכם במשרד ראש הממשלה, כי האחריות מוטלת בראש ובראשונה על הממשלה ועל ראש הממשלה". מנגד, בלשניקוב ויו"ר ועדת הכספים של הערוץ, הראל לוקר, הבהירו לעובדים כי עמדתה המוצהרת של מועצת המנהלים של ערוץ 10 לא להשתמש במסך במסגרת המאבק.

העובדים מתכוונים להחריף את המאבק בראש הממשלה ולהעלות ממחר תשדירי פרסום שאמורים להבהיר לצופים מדוע נסגר ערוץ הטלוויזיה. בוועד אומרים כי התשדיר יעלה מיד עם קבלת ההחלטה בדירקטוריון הערוץ, וישובץ לסירוגין במקבצי הפרסומות. סגנון המסרים, תדירותם ואופן ביטויים ילכו ויחריפו בימים הקרובים – אם לא יימצא עד אז פתרון שיסיר סופית את חרב הסגירה.בנוסף, מהוועד נמסר כעי החל ממחר יעסקו מידי יום 3 תכניות אקטואליה של חברת החדשות במשבר בענף התקשורת בכלל ובערוץ 10 בפרט.

בוועד מאיימים כי הם יחריפו בצורה הדרגתית את צעדיהם עד כדי השתלטות מלאה על המסך והפקת תכניות מיוחדות לדיון במניעיו של ראש הממשלה האחראי לסגירתו הצפויה של הערוץ. במקביל, שוקל הוועד להגיש לצופים בשידור חוזר כמה מתחקירי "חדשות 10" הבולטים בשנים האחרונות, תוך התמקדות במערכת הפוליטית, על-מנת להזכיר למקבלי ההחלטות את החיוניות הגלומה בשידורי הערוץ עבור הדמוקרטיה הישראלית.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ