העיתונאי רונן ברגמן תובע את ניסים משעל ומיכאל בר־זהר על גניבה ספרותית

על־פי כתב התביעה, לפחות שליש מהספר "המוסד- המבצעים הגדולים" שפירסמו משעל ובר־זוהר הוא העתקה בוטה מכתבי רונן ברגמן או מסתמך עליהם שלא כדין

מיה סלע
מיה סלע
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מיה סלע
מיה סלע

העיתונאי ד"ר רונן ברגמן תובע מהעיתונאי ניסים משעל ומפרופסור מיכאל בר־זהר יותר מארבעה מיליון שקלים בגין גניבה ספרותית, גזל קניין רוחני, הוצאת דיבה ועוד. על־פי כתב התביעה, שהוגש באמצעות עורכי הדין אבי אורדו ועדן שריד ממשרד ש. הורוביץ, לפחות שליש מהספר "המוסד- המבצעים הגדולים" שפירסמו משעל ובר־זוהר הוא העתקה בוטה מכתבי רונן ברגמן או מסתמך עליהם שלא כדין. בנוסף לפיצוי הכספי ברגמן מבקש מבית המשפט להורות למשעל ובר־זוהר למסור דין וחשבון מלא על כל הרווחים שהפיקו מהספר בארץ ובעולם. עוד הוא מבקש להוציא נגדם צווי מניעה קבועים שיאסרו עליהם להפר את זכויות היוצרים שלו ולבצע העתקות נוספות מפרסומיו, ולהתקשר בהסכמים חדשים להפצת הספר.

לטענת ברגמן, הספר של משעל ובר זוהר, שיצא לאור בשנת 2010 ופורסם בהוצאת ידיעות ספרים, פורסם ללא ביבליוגרפיה וללא אזכור של המקורות שבהם השתמשו וללא פירוט עשרות המקורות שמהם העתיקו השניים "בבוטות ושלא כדין... לכל הפחות מאות ביטויים ומשפטים שלמים". בכתב התביעה נכתב כי "למרבה הצער, במקום לבצע מחקר עצמאי", משעל ובר־זהר "ביצעו גניבה ספרותית (פלגיאט), הפרת זכות יוצרים, הפרת זכות מוסרית ועוולות נוספות מאת וכלפי אחד מן הכותבים המובילים בעולם אודות המוסד, הלא הוא ד"ר ברגמן".

ברגמן. תביעות הדדיותצילום: ניר כפרי

על פי כתב התביעה, לאחר שנתפסו משעל ובר־זהר בקלקלתם, הגיעו הצדדים לפשרה, שלה הסכים ברגמן, לפנים משורת הדין ולאחר שנעתר להפצרות שונות להימנע מצעדים שילבינו פניהם ברבים. במסגרת הסכם הפשרה התחייבו משעל ובר־זהר שלא להעתיק עוד מפרסומיו של ברגמן, אלא שההתחייבות הופרה וההעתקות נמשכו. לפי כתב התביעה משעל ובר-־הר "עידכנו בזמן אמת" את הספר שלהם בשפות זרות על פי פרסומים של ברגמן שיצאו אחרי פרסום הספר בעברית. בכתב התביעה נחשף מזכר ששלחו משעל ובר־זהר למוציאים לאור ברחבי העולם. כדי לשכנע את המו"לים כי הספר שלהם ראוי לתרגום כתבו השניים כי הפרסומים עליהם נסמך הספר, מקורם בספריו ומאמריו של ברגמן.

עורכי הדין אורדו ושריד מוסיפים "מעניין לציין, כי דברי השבח וההלל הנ"ל של הנתבעים שכנגד אודות ד"ר ברגמן נעלמו כלא היו מהמהדורה הבינלאומית של הספר. זאת, כנראה, לאחר שהנתבעים שכנגד הבינו כי האמור לעיל מהווה הודיה בעוולות שהם ביצעו ומבצעים כלפי ד"ר ברגמן".  

לדברי ברגמן, לאחר שהתברר לו כי משעל ובר זהר ממשיכים להעתיק מפרסומיו הוא הודיע להם על כוונתו לתבוע אותם, אך הציע להם, לפנים משורת הדין, להגיע עמו לפשרה נוספת. הצדדים קיימו הליך גישור, אולם על פי כתב התביעה "בניסיון חסר תום לב להקדים את תביעתו הצפויה של ד"ר ברגמן ותוך שהם עושים עצמם כאילו הם מוכנים לקבל את ידו המושטת לשלום של ד"ר ברגמן, הנתבעים שכנגד אצו רצו לבית המשפט הנכבד, במהלך הפגרה" והגישו תביעת דיבה נגד ד"ר ברגמן.

בר זהר ומשעל הגישו באוגוסט תביעה נגד ברגמן על סך מיליון שקלים בגין לשון הרע. בתביעתם נטען כי ברגמן הכפיש את שמם בקרב מו"לים והוצאות ספרים בחו"ל, במטרה להכשיל את הוצאת המהדורה הבינלאומית של ספרם "המוסד", מתוך בצע כסף, קנאת סופרים וחשש לכישלון הספר המתחרה אותו עמד להוציא לאור. ברגמן תובע גם פיצוי כספי בגין הוצאת דיבה נגדו שנכללה בתביעה שהוגשה נגדו ובהודעה שהופצה על ידי משעל ובר זוהר לכלי התקשורת.

עו"ד גיל בר-זהר, בא כוחם של ניסים משעל ומיכאל בר-זהר, טוען כי: "מדובר בתביעת שווא מופרכת הממחזרת טענות שכבר נדחו בעבר. והכל במטרה ליצור משקל נגד מלאכותי לתביעה האמיתית והיא תביעתם של בר-זהר ומשעל נגד ברגמן. אכן הנייר סובל הכל, ונראה כי במקרה זה הוא סובל רבות. האמת, כמו גם אמינותו של ברגמן, תתברר עד מהרה בבית המשפט".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ