אבנר שפירא

בתערוכת צילומי העיתונות "עדות מקומית", המוצגת כעת במוזיאון ארץ ישראל בתל אביב, הוענקו הערב (שלישי) תעודות לצלמים הזוכים. התערוכה, הכוללת מבחר מצילומי העיתונות שנעשו בישראל בשנה החולפת, מציינת השנה עשור לקיומה. היא מוצגת לצד תערוכת צילומי העיתונות העולמית הוותיקה "World Press Photo".

ב"עדות מקומית" מוצגים צילומים בודדים לצד סדרות צילום בשמונה תחומים: אמנות ותרבות; קהילה, דת ואמונה; חיי יום־יום; חדשות; דיוקנאות; ספורט; טבע וסביבה; אורבניזם. בנוסף, מוצגות עבודות וידיאו מתחומים שונים. לציון עשור לפעילות "עדות מקומית", מוצגים גם צילומים נבחרים שהוצגו בתערוכות בעשור החולף.

פרס תמונת השנה הוענק לצילום של מרים אלסטר מסוכנות פלאש 90, המתעד את תפילת ראש חודש תמוז של נשות הכותל בחסות המשטרה. שופטי התחרות מצאו כי הצילום משקף את "תחושת האי־שקט החברתי בישראל בשנים האחרונות. במרכז התמונה מכונסות ומתפללות יחדיו נשות הכותל כשהן מוקפות בטבעת של חיילות משמר הגבול. לרגע הן משני צדי מתרס ולרגע נדמות כשותפות בשאלת מעמד האשה". פרס סדרת השנה ניתן לצלם אוריאל סיני מסוכנות גטי אימג'ס על סדרה המתעדת ישראלים בערים שונות בזמן מבצע "עמוד ענן".

תמונת השנה: תפילת ראש חודש תמוז של נשות הכותל בחסות המשטרה, 9 ביוני 2013צילום: מרים אלסטר / פלאש 90

גם פרס תמונת השנה במסגרת תערוכת "World Press Photo" (שנבחרה כבר בתחילת השנה) ניתן לצילום שנעשה במבצע "עמוד ענן": הצלם השוודי פול הנסן זכה בו על צילום המתעד הלוויה של שני ילדים מעזה, שנהרגו בהפצצת צה"ל בזמן המבצע בנובמבר אשתקד.

צלמי "הארץ" זכו לייצוג נרחב בין מקבלי הפרסים בקטגוריות השונות ב"עדות מקומית": דניאל צ'צ'יק זכה במקום הראשון בתמונות בודדות בקטגוריית חיי יום־יום על צילום שנעשה מול חופי יפו; אורי גרשוני זכה במקום השני לסדרות צילום בקטגוריית הדיוקנאות על סדרת צילומים של אמנים ישראלים שיצר בעבור מוסף "גלריה" של "הארץ"; דודו בכר קיבל את פרס בחירת האוצרת בתמונות בודדות בקטגוריית תרבות ואמנות, על צילום של מראות רפאים בבניין ששימש בעבר כבית קולנוע בנתניה. באותה קטגוריה זכה דניאל בר און במקום השני על צילום של נשיא המדינה, שמעון פרס, ושל השחקנית שרון סטון, שנעשה בעת חגיגות יום הולדתו ה-90 של פרס; ובמקום השלישי באותה קטגוריה זכה אילן אסייג על צילום של האוצר יונה פישר עומד ליד דיוקן שלו שצילמה גלית ראוכוורגר.

צוות השיפוט בתחרות של "עדות מקומית" כלל השנה את אוצרת התערוכה, מורן שוב, ואת מוחמד ג'באלי, גליה גור זאב, יערה גיל־גלזר, דיאנה דלל, מנחם כהנא, הדס להב, דורון סולומונס, דוד סילברמן וטל שוחט. התערוכה תוצג עד 18 בינואר.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ