הפזמונאי, העיתונאי והסאטיריקן דידי מנוסי מת בגיל 85

מנוסי, שסבל מפרקינסון, חתום על שירים רבים שנכנסו לקלאסיקה של הזמר הישראלי, ובמשך כמעט ארבעים שנה פירסם טורים סאטיריים ב"דבר" וב"ידיעות אחרונות". הלווייתו תיערך ביום ראשון

עופר אדרת
עופר אדרת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
עופר אדרת
עופר אדרת

הסטיריקאן, הפזמונאי והעיתונאי דידי מנוסי, "מלך בדיחות הקרש", מת הבוקר בביתו ברמת גן בשנתו ה-85. מנוסי, שסבל ממחלת הפרקינסון, חתום על שירים רבים שנכנסו לקלאסיקה של הזמר הישראלי, בהם "מי שחלם", "בת שישים", "קול אורלוגין", "שיר הוא לא רק מלים" ו"לי ולך". במשך כמעט ארבעים שנה הוא פירסם טורים סאטיריים, תחילה ב"דבר" ("חמש אל החומש") ובהמשך במדור הבדיחות "בדיחמין לשבת" ב"ידיעות אחרונות". 

בראיון לחן קוטס בר ב"מעריב", בקיץ השנה, אמר מנוסי, בהומור עצמי אופייני: "לפני שנתיים-שלוש עשיתי חשבון, מה אני משאיר אחרי. חבילת ספרים וחבילת פזמונים ועוד כמה דברים כאלה. אמרתי, 'דידי, בשביל זה לא שווה למות'".

דידי מנוסיצילום: מוטי קמחי

הוא נולד בקיבוץ גבע ב-1928 בשם ידידיה מנוסוביץ. ב-1947 התגייס לפלמ"ח. הוא לחם במלחמת העצמאות ובין השאר השתתף בכיבוש צפת, בהגנה על נגבה ובכיבוש אשקלון. "עשו מאתנו גיבורים, אבל זה היה גדול עלינו", הוא אמר בראיון ההוא.

ב-1950 למד ספרות באוניברסיטה העברית בירושלים והחל להתעניין בכתיבה. עם השנים כתב כ-25 ספרים ו-40 שירים. בין השאר, כתב גם לסרטים ("סלאח שבתי") ולמחזות ("סנונית בחוף מיומבה"). סמלו המסחרי היה כובע קסקט וסיגר.

בראיון ל"ידיעות אחרונות", לפני כמה שנים, סיפר על תחילת דרכו בחיבור המדור הסאטירי: "זה התחיל כשעורך העיתון קרא לי ואמר שבעיתון המתחרה עומדים להוציא קובץ בדיחות, אז אני צריך להוציא מוסף מתחרה כדי שהם לא יהיו לבד. מיד מיהרתי, אספתי בדיחות והוצאתי את 'בדיחמין', וזה היה כל כך טוב שזה שרד המון שנים".

מנוסי הותיר אחריו אשה - הציירת צילה מנוסי, שאיירה את טוריו ב"ידיעות אחרונות" - ושלושה ילדים. הלווייתו תתקיים ביום ראשון בקיבוץ גבע, וארונו יוצב לפני כן בבית סוקולוב בתל אביב.

תגיות:

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ