רותה קופפר

ח"כ מיכל רוזין (מרצ) פועלת לחקיקה דחופה שתגביל את האפשרות לראיין מעורבים בעבירות מין כלפי קטינים – קורבנות ותוקפים כאחד, והכפיף אותה להחלטת בית משפט. רוזין, בעבר המנכ"לית של איגוד מרכזי הסיוע לנפגעי ונפגעות תקיפה מינית, החליטה לפעול בעקבות שידור ראיונות עם קורבנות ותוקפים במהדורות החדשות של ערוץ 2 ו-10: ראיון עם שתיים מהקטינות בפרשת אייל גולן, ששודר ב"אולפן שישי" לפני שבוע, וראיון עם אחד מהנערים בפרשת האונס הקבוצתי ועם אביו, שלשום, וכן עם הנערה קורבן האונס ועם אמה אתמול.

לדברי רוזין, מדובר ב"חגיגת רייטינג על חשבון ילדות ונערות, מטושטשות פנים ומעוותות קול, שהיו קורבנות לניצול מיני חמור. הדבר האחרון שילדות בנות 12 שעברו אונס קבוצתי צריכות הוא לספק את הצרכים הפורנוגרפיים של כלי התקשורת בישראל. ניצול מיני של נערות ונערים הוא נושא דחוף ובהול, ויש הרבה דרכים לגיטימיות והוגנות לסקר אותו. זו אינה אחת מהן.

ח"כ מיכל רוזיןצילום: מיכל פתאל

"בכוונתי להגיש הצעת חוק המגבילה את האפשרות לראיין מעורבים בעבירות מין כלפי קטינים - קורבנות ותוקפים - ומתנה אותה באישור של בית משפט. לצפות בכתבות האלה ולשתוק - פירושו לשתף פעולה עם הפולשנות הפוגענית, המצמררת והבלתי נסבלת".

עוד אמרה ח"כ רוזין כי זה "ניצול ציני המתרחש בזמן חקירה, בזמן הליך פלילי. ההצדקה היא שההורים הסכימו. הם הסכימו כי הסנגור אמר להם שזה טוב להגנה, והתקשורת משמיעה את הצד של התוקף ואז משכנעת את הקורבן להשמיע את הצד שלה. אבל במקרים האלה כל המשפחה בטראומה ואינה במצב מתאים לקבלת החלטות. זה לחץ שקשה להתמודד אתו. אנחנו מכירות את זה ממקרים של בגירות. פעלנו בעניין הזה כדי להגן על הנפגעות מפני הלחץ של התקשורת.

"יש לקבוע עוד מנגנון הגנה על הילדים. לא יכול להיות שהילדים האלה יהיו הפקר. אני לא מבקשת לאסור את זה לגמרי, אלא לדרוש התערבות של בית משפט. לא יכול להיות שתוך כדי חקירה פלילית יופעלו לחצים להתראיין, ואז בזמן הראיון ילחצו על המרואיינים. זה חסר אחריות לחלוטין. יכול להיות שבית משפט יחייב במקרה כזה ליווי של מרכז סיוע לנפגעי עבירה".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ